Laptoptan anlayan teknoloji guruları lütfen baksın! Alım yapıcam

Canım teknoloji guruları; maddi imkansızlık geçirdiğim yıllardan sonra, canım eniştem bana hediye laptop alacak. Ona da kıyamıyorum ama koyak yaptı ve iş kurdupumdan kabul ediyorum.
Bütçe 5000₺ civarı, taş çatlasın 6000₺ olabilir. Ve taksitle alabilmemiz çok önemli.
Dolayısıyla önerilerinizi bekliyorum, net bir şekilde aşağıda açıklayayım.
( Çocuk gibi mutluyum gurular :) Lütfen siz de heyecanıma ve mutluluğuma ortak olun, lütfen yardımcı olun)
Fiziksel olarak: kesinlikle hafif olmalı. Acer swift 5'e aşık oldum mesela 970gr...1500gr mı geçmesin isterim, çantamda çok dolanıcam. 14" ya da 15.6" olmalı. Monster gibi renkli klavye hantal görünüm olmamalı. Dell business modelleri hoşuma gidiyor, belki beyaz olabilir. Çok da business olmasa keşke...mac prolara bayılırım mesela, buna benzer olabilir.
Klavye macteki gibi alttan aydınlatma olsa çok güzel olur ama önceliğim değil.

Teknik: İlk yoğunluğum mailleşme vs olsa da, photoshop ve adobe ğremiere de video kurgusu yapacağım. Her gün en bir tane yaparım, prodüksiyon şirketi değilim ama 10 dakikalık Hd bir videoyu yarım saatte render almamalı. Bir de bu programlarda çalışırken kasmamalı. Önceliğim bu.

Patronun laptopu vardı, 16gb ram, intel i7, diğer özelliklerini bilmiyorum işimi görüyordu.

Şimdi gereksiz kazık yememek ama bir yandan da iş görmesi açısından ne önerirsiniz?

Ufak sorularım da var:
1- Hangi marka bakmalıyım?
2-HP çok mu kötü ya herkes gömüyor?
3- Araştırmalarım sonucu lenovo ya da dell düşünüyorum, sizce hangisi?
4- avusturya, almanya ya da isviçre'den de getirtebilirim arkadaşlara; aynı paraya daha iyi bir şey alabilirim belki, öneriniz var mı?
5- Beni en az 4-5 sene götürmeli
6- Çok fazla özellik var, hızlı olması ve benim işimi görmesi için en önemli özellik hangisi?
7-SSD ne oluyor?

Uzun oldu, teşekkür ederim :)

1. Marka önemsiz.
2. Hp ucuz serileri kötü tabi. Business serileri(Elitebook) iyidir.
3. Marka önemli değil.
4. Taksitle alamazsın yurtdışında. Üstelik Avrupa'da daha pahalı tax free yapmazsan.
5. Business serileri harici götüremez o kadar. Bataryaları kofti olur. Bataryasız kullan 15 sene de gider. Bozulacak bişe yok içlerinde SSD hdd hariç.
6. 6.7. Nesil ve sonrası i3-i5-i7'ler oyun oynamayanlar için fazlasıyla yeterli. U ile bitenler güç tasarruflu versiyonlar. Bunları tercih et.
7. Solid state disk. İçinde oynar parça yok, Flash bellek gibi hard disk. Çok daha hızlı ve sessiz. Bunların m2 sata olanları makbuldür asıl, bunlar fenafillah hızlı olur. Cort diye açarsın bilgisayarı, Cort diye kapatırsın.

Göz boyama özellikleri;
363725gb ram. Ram önemli değil 8gb bile bugün fazlasıyla yeterli. Ram de asıl önemli konu MHz ve cl değeri.
Rami çok olan değil m2 satası olan bilgisayar daha hızlıdır arayüzde.

Yine 85 çekirdek işlemci lafına inanma.

İşlemci modellerini iki Laptop arasında örneğin i7 4790 Vs i5 4670K şeklinde tepiştir google'da benchmark sitelerinde hangisi daha hızlı söyler sana. Zaten overclock yok laptoplarda.

Kesinlikle yüksek kaliteli alüminyum kasa al. Çünkü bir gün mutlaka düşecek, düşünce çatlar, kırılır üzülürsün sonra.

Kesinlikle splash proof olsun, çay dökülecek üstüne.

Bütçen yeterse thunderbolt girişli m2 satalı bir business laptop al fiyatları bilmiyorum hiç. Bu iki özellik sana gelecekte harici ekran kartı takıp en baba oyunları oynama veya renderları çok pis hızlı alma imkanı verecek + m2 sata girişi varsa söker atarsın 120'lik ssd'yi gelecekte gider 500gb m2 nand SSD alırsın uçar.
  • bos gezenin bos ustasi  (20.01.19 00:03:33)
hocam
hayirli olsun
bu iyidir

www.hepsiburada.com

ama hdd yerine ssd almaniz lazım
yurtdısı alabilirim derseniz

Kargo ve vergiler dahil fiyatı: 6,742 TL
Model: MSI GL63 8RE-629 15.6"
Ekran: IPS FHD
Ekran Kartı:GTX 1060 6 GB VRAM
İşlemci: i7-8750H
Ram: 16 GB Memory
Disk: 128 GB SSD + 1 TB HDD
İşletim Sistemi: Windows 10 Home
Link: www.newegg.com
bunda ssd de var hdd slotu da var

ama hafifligi unutun iyi bilgisayarda
guzel bir sırt cantası alın
ve cay vs. dokmeyin dikkatli kullanın
  • kingcyrax  (20.01.19 01:01:37)
hayirli olsun.

-yurt disindan getirtebiliyorsan yurt disindan getirt ayni paraya daha iyi donanim alirsin.
- islemci mutlaka 8. nesil i7 islemci olsun. hem performan hem enerji sarfiyati acisindan 7. nesillere gore cok fazla avantaji var. o butceye olmaz ama olursa i9 olsun.
- 5 yil gotursun diyorsan ya 32GB RAM olsun, ya da 16GB ram olsun ama sonradan yukseltilebilinsin. yoksa 2 yil sonra renderlarin cok yavas olur.
- ssd iyidir, bilgisayarin ve programlarin acilislarini hizlandirir. uygulama kullanirken genelde ssd'nin isi olmaz programlar calisirken RAM ve CPU kullanir. ama render ve video editing yapacaksan GPU da onemli. uzun vadeli olacaksa SSD olmali ama 512GB, 1TB gibi buyuk SSD'lere bosuna para bayilma. 128-256GB'lik bir SSD gayet yeterli. depolama icin external disk alirsin. paranin yarisi cebinde kalir.
- hp'lerden simdiye kadar hic sorun yasamadim. kuzenime hp envy serisi aldim, esime de hp spectre serisi aldim. ikisi de cok hafif ve cok şık cihazlar. ozellike spectre serisi harika ve cok hafif. butceye fazla gelebilir. hp'nin kendi sitesinde (amerika) kampanyalar oluyor, oradan alabilirsen %30-%40 ucuza alabilirsin. 1900$'lik bilgisayari 1050'ye aldim ben.
- illa laptop olmak zorunda mi? video editin yapacaksan guclu bir masaustu+maillesme vs icin isini gorecek bir laptop daha uygun olabilir. gerektiginde uzaktan masaustune baglanarak video editing vs yapabilirsin.

cevaplari okuduktan sonra gelen edit: @bos gezenin bos ustasi'ni dinleme ne dedigini bilmiyor. video editing ve render alacak kisiye RAM ve core sayisi onemli degil demis. tam aksine senin icin en onemli olan iki kriter bu. 8GB ram chrome'a bile yetmez. render alirken RAM'in yetersiz kalirsa surekli harddisk'e okuyup yazmaya baslar. en hizli M2 SSD bile standard bir DDR4 RAM'in 10'da 1'i hizina yetisemez. eger overclock yapmiyorsan Mhz ve CL degerleri Ram'in performansini %5 bile etkilemez. render dedigin is paralel calisan bir istir, ne kadar cok core olursa o kadar hizli render alirsin. tabi aslinda burada GPU core'u olmasi daha onemli ama cpu'da da daha cok core ayni anda daha fazla islem yapabilmek demektir.
  • crucio  (20.01.19 13:01:06 ~ 13:08:15)