Bir marka nasıl yaratılır?

Örneğin özel bir matara üretiyorsunuz, bu mataranın markasını yaratma süreci nasıl işliyor? Patent, marka, şirket vs. bunları kurmak için nerelere başvurmak gerekiyor? Bunun sırası nedir? Bu süreçte dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir? Bu konuya dair bilgisi olanlar bildiklerini paylaşabilirlerse çok sevinirim.

Aöfnin dersi vardı marka ve itibar gibi bir şey baya ayrıntılı anlatıyordu. hatta startup kurulacaksa bir sürü ayrıntılı dersler var okurum derseniz kitaplar internette vardır zaten. Marka ile ilgili Kişisel tecrübe istersen bende yok malesef.

  • bahoho  (14.01.19 16:33:11)
Önce markaya karar vermelisiniz;

akılda kalan,
kolay okunan (fonetik)
uluslararası olacaksa diğer dillerde farklı anlamı olmayan

Markaya karar verdikten sonra marka tescile başvurup sizin adınıza onaylanmasını sağlayacaksınız, araştırma süreci dolmadan yatırım yapmamak mantıklı olur. Bir sürü yatırım yapıp da markayı tescil ettiremezseniz yazık olur.

Eğer yeni bir ürün icat ettiyseniz, ya da var olan ürüne farklı bir boyut kattyısanız bunun için patent almalısınız.

Unutmayın ki patent sizi sadece kurumsal üreticilere karşı korur, merdiven altı üretilebilecek kolay bir ürüne patent için masraf yapmak pek mantıklı değil.

Şirketin bunalrla bir alakası yok, şahıs firması da kuraiblirsiniz ltd ya da a.ş de, hatta adi ortaklık da olabilir. Ama ortaklık gibi durumlarda markayı şahıs adına tescil ettirmek ileride doğacak problemleri şimdiden önler.

Tabi markayı tek başınıza düşünüp geliştirdiyseniz.

Ürün kaliteli ve fiyatı mantıklı ise zamanla sektördeki herkes tarafından bilinir, tutulur.

Unutmayın isim çok önemli, bir örnek vereyim;

Zamanında "Docteurr Renaud De Paris" diye bir cilt bakım üsrünleri girmişti piyasaya, zamanın bir sürü ünlüsü ile deli gibi reklam yaptılar. Ama tutmadı, neden?

Çünkü vatandaş adını bile söyleyemediği ürünü alacağına Arko almaya devam etti.

Nostalji olsun;

alkislarlayasiyorum.com
  • John Bloor  (14.01.19 17:11:07)