Hukuk bürosu & borç & ödeme seçenekleri

Merhaba,

İki kurumdan hukuk bürosuna devrolmuş borcum var. Biri banka diğeri YSS Otoyol İşletmecisine ait borç.

Bankaya ait olan bürodan aradıklarında 4000 binlik borcun %40'ı peşin, kalanı 9 taksit diyorlar. Diğer büro da 2035 tllik borç için borcun yarısı bugün, kalanı şubat ayına geçmeden herhangi bir gün diyor.

Hiçbir şekilde ödeyebileceğim bir şekilde taksitlendirme yapmıyorlar. Çevremde duyuyordum, 30-40 bin borcun şu kadarını düştüler, küçük küçük taksit yaptılar vs. Bana denk gelenler mi bu kadar katı oldu?

Zira şöyle bir şey oldu. Büroları kendim aradım ödeme yapmak istiyorum. Nasıl yapalım diye. Ödeme taraftarı olmanız çok güzel dediler. Kurtaramyacaklarını uğraşacaklarını anlasalar belki daha makul ödeme alternatifleri sunacaklar mıydı sizce?

Hiçbir şekilde hiçbir teklifimi kabul etmiyorlar. Kendilerine Şubat ayındaki maaşımı alınca ödeyeceğimi, hatta kabul ederlerse Şubatta başlanmak üzere ikiye bölüm şubat ve mart maaşlarımla kapatacağımı söylüyorum. Hayır bugün illa ödeme yapacaksınız diyorlar.

Ödeyemiyorum, ne yaparsanız yapın diye yokuş yapsam makul bir teklifle geri dönerler mi?

o taksitlendirme vs. olaylarını büro değil müvekkil belirler. müvekkil taksit maksit yapma derse avukat zaten taksit yapamaz.

ödeyeceğin borcun düşmesi de tamamen harç ile alakalı bir mevzu. tahsil harcı icra dosyasının aşamasına göre değişiklik arz eder. haricen yapılan ödemede %2,27 yada haciz varsa %4,6 daha az harç ödenir. indirim olayı bu yani. ha bir de avukat kendi cebinden kısabilir. 1700 lira vekalet ücreti alacağı vardır, uğraşmamak için tamam 200 lirada benden düşüyüm 1500 diyebilir mesela. onun haricinde asıl alacakta indirim "kural olarak" yapamaz. görevin kötüye kullanılması suçu oluşur. müvekkil muvafakati ile bu mümkündür sadece.
  • trajikomix  (14.01.19 12:55:02)