düğünde öngörülemeyen masraflar

Evli arkadaşlar tecrübeleri ile fikir verirse sevinirim.
Ev, eşya gibi temel şeylerin dışında düğün öncesinde ve sonrasında ne gibi masraflar çıkıyor.
örnek veriyorum, hiç hesaba katmazsın ama davetiye bin lira tutar ya da gelin saçı şu kadar tutar gibi kabaca fikir verirseniz sevinirim.
Döte şemsiye ne kadar girecek kabaca onu hesaplıcam:)

Gelin saçı yaptırırken dikkat edin, "aynı kuaför salonunda ise gelinin akrabalarının saç masrafını da damat karşılar" gibi bir anlayış var. Doğru veya yanlış, o ayrı mesele ama tedbirsiz giderseniz karizmayı çizdirirsiniz :)

En rezili ise ülkemizdeki "bahşiş" kültürü. Evlenen adamı yolunacak kaz gbi görürler.
  • yaz gecesi  (13.01.19 22:16:09)
sizin veya kızın aile yapısı önemli. çok ucuz bir düğün yapıyoruz derken 100 gramlık kolye isterlerse o iş sakat tabii ki.
benim eşim mini gelinlik giydi ve saçı da uzun değildi. o yüzden otelde odada kendi giyindi. saçıını da otelin kuaföründe normal fiyatla (o zaman 20-30 tl falan vermişti. 2010) yaptırdı. ben kuaföre girerken kuzenim çıkıp "sesini çıkarma gelin olduğunu bilmyorlar" dedi. ben de hiç girmedim. yani aile önemli. "gelin başı yapılacaaaaaaak en pahalısındaaaan" diye cazgır biri çıkarsa aileden yapacak bir şey yok.
davetiyeleri ben tasarladım. fotoğraf kağıdına baskı yaptım. 110 tane kadar. davetiyede kargo ücreti daha fazla tuttu :)) (bir kaç kişiye kargo ile göndermek durumundaydım ulaşması için)
araba kiraladım. çok tutmadı. çünkü clio kiraladım. amaç ulaşım.
o ay telfon tarifemi değiştirdim. çünkü o zaman paketler biraz daha küçüktü. 145tl falan ödedim o ay pakete. bu o dönem için gerekliydi.
düğün dış mekan çekimi dahil çok şeker bir amatör (enthusiast dedikleri ) bir genç kız buldum. 200tlye anlaştık. 300 verdim çünkü çok koşturdu sağolsun.
tek kazık otel fot. oldu. onda da benim hatam. 300-400gibi bir rakama anlaştık. ama salak gibi bir kağıt almadım. sonradan ben 800 demiştim dedi. ben ki çok ciddiyimdir. hastaneleden verilen matbuu formları bile okumadan imzalamam. orada gerçekten boş anıma denk geldi sanırım. düşün düğün için otele 3100tl vermişken fotocu pezevenk 800 aldı. üstelik hd bile değil mini dv çekim.. neyse. önemli değil.
bunun dışında önceden belirlenene rakamlar aileler bulaşmazsa pek artmaz. bu bir. diğeri de rakamları yazılı olarak mutlaka sabitleyin. matbaa mı? ödemeyi elden yapmayın. kredi kartı. varsa sözleşme. araba kiralama kurumsal. fotocu: sözşleşme.. giyim: yazılı sözleşme (hele özel dikim ise )
gibi...
  • i dont know i dont care  (13.01.19 22:22:32)
ben sadece pasta için bahşiş verdim. onun dışında hiç bir yerde hiç kimseye bahşiş vermedim. o da ortam gereği hemen koydum tabağa (sanırım 20 tl verdim emin değilim.( siktirip gittiler. çok uzatmazlardı çünkü nispeten düzgün bir ortamdı (adana seyhan oteli) yani düğün salonu olsa o ortamda verdiğim parayı kabul etmeyebilir uzatırlardı.

  • i dont know i dont care  (13.01.19 22:25:12)
evlenmeden önce zaten kendi evi kendi eşyası vardı bizde hemen herkesin (köyde yaşayan ve görücü usulü evlenenler hariç)
yani kimse sokakta yaşamıyordu kimse yurttan evlenmedi, dolayısıyla zaten aylardır yıllardır yaşadıkları evin bir ekstra masrafı neden olsun? kimsenin olmadı öyle bir masrafı.
kuaföre de gelin ve yanında 1 bilemedin 2 kişi gidip gelin kendi ödedi parasını (yanındaki kişiler de kendi ödedi veya teklif etti, duruma göre), damat kuaförden içeri adım bile atmadı (yahu olsun olsun 500 olsun 1000 olsun kuaför parası da ne efsane oldu gerçekten). sanki bir saç boyatmaya 300 lira vermiyor kadınlar her ay. asıl artık her ay vereceğiniz 300 lirayı dert edin, eğer kuaför parası dert edecekseniz.
yani duruma göre değişir.

hali hazırda bir eviniz yoksa ve/veya hayatınızda hiç mükellef ev kurmamışsanız, olacak masrafı öngöremiyor olmanızın (=şemsiye !) şu anda düğün yapmanızla bir ilgisi yok ki bu sizin genel tecrübesizliğiniz. sizin kaç liralık bir evi hangi beklentilerle, hangi sınıfta kuracağınızı burada insanlar ne bilsin? 30 yıllık evli bir çift komşumuz yeni eve çıkıyor şimdi, taşınacaklar. sadece yemek masası+sandalyesi 30 bin liraya almışlar. cevizmiş efendim oda marka değil, tanıdık mobilyacıdan...siz bin liraya da alabilirsiniz 50 bin liraya da. her şey de aynı bunun gibi.

bahşiş için de düğün salonu ile baştan pazarlık yapıyorsunuz yok bıçak kesmedi yok garsonların canı servis yapmak istemedi gibi şaklabanlıklar olmuyor.
  • niye ama  (13.01.19 22:27:37)