Temizlik sıklığı

Merhaba,

Yeni bir yere taşındım da, eski yerimi özellikle son aylarda çok temiz tutmadığımın farkındaydım ama çıkarken yaptığım temizlikle iyice emin oldum.

Şimdi bu yeni yeri güzel ve temiz tutmak istiyorum ayrı mutfak da olduğu için hem. Neler ne sıklıkla temizlenmelidir?

Mutfak
- Ocak
- Lavabo
- Fayanslar
- Tezgahlar
- Dolap ve diğer yüzeyler
- Buzdolabı iç/dış
- Aspiratör
- fırın

Banyo
- Lavabo
- Klozet
- Duş
- Yer ve duvar fayansları

genel olarak da odam da dahil
- yerleri süpürme
- silme
- kapı/pencere
- eşyaların tozunu alma

aklıma gelenler bunlar varsa başka ekleyebilirsiniz.
Evde daha çok yalnız ben olucam ev arkadaşım 2 haftada 1 2 gün kalıyor olacak.

ben hafta da bir genel temizlik yapıyordum eski evimde. ilaveten hafta içi en az bir defa akşamları özellikle yatak odamı ve salonu üstün körü temizlerdim. mutfak harici fayans vb aşırı detay temizliği ayda 1 yapıyordum.

  • scudman1  (10.01.19 23:58:39)
Almanyadaydin sanirim, oncelikle swiffer al.

Hem islak hem de kuru mendillerinden al. (Sopanin oldugu starter kitte kuru mendil var) yer silme olayi asiri kolaylasir boylece. Cok kolay oluyo.

Onun el icin olanindan alirsan normal toz alma da cok kolaylasir.

Neyse, mutfakta kullandigim tezgahi her kullanimdan sonra siliyorum, ocak da yaptigim yemege gore degisiyor, yag sicradiysa hemen sonrasinda siliyorum. Yok bisey olmadiysa 1 hafta filan takiliyor.
Dolaplarin icini 3-4 ayda bir aliyorum, kapaklar kapali oldugu icin cok toz girmiyor zaten. Haftada bir ya da 2 haftada bir tum tezgahlari (hic kullanmadigim tezgahi da) siliyorum. Buzdolabi raflari cikiyor, onlari bulasik mak yikiyorum. Icini de 3-4 ayda bir siliyorum.
Bulasiklari yer yemez kaldiriyorum makinaya. Hic elde yikamam gerekmedi, 45 cmlik bulasik makinasi al gec, hyatin kurtulur.
Aspirator ise soyle, bakiyorum filtrelerin rengi griden kahverengi/sari olmaya mi baslamis? Hemen atiyorum bulasik makinasina, o yikiyor. Ayda 1 filan diyebilirim.
Dus temizligi: iki haftada bir. Cillit bang sikip bekletip durulamak tarzinda. Benden baska kullanan pek olmuyo zaten. Lavabo haftada bir, lekeler ve saclarim beni cok rahatsiz ediyor.

Tuvalet: 3-4 gunde bir, domestos gibi bisey sikip bekletiyorum, klozeti filan da antidezenfektan spreyle temizliyorum. Tuvalet onemli. Ama yani toplamda bekleme kismi haric 10 dkdan fazlami almiyor.

Penceleri senede 2 kez siliyorum. Eger ekstrem bir kirlenme olursa zaten o an mudahale ediyorum ama.

2+1 evim var, elektrik supurgesiyle haftada en az 1 kez supuruyorum. Bu da yarim saatten fazlami almiyor.
  • kuehles blondes  (11.01.19 01:45:50)
Öncelikle evin derli toplu olsun. Her şeyin yeri belli ve her şey yerinde olsun. Bu rutini günlük hiç bozmamaya dikkat et. Sonrasında mutfağında en pis yer, örneğin tüpün üstündeku dolap çok yağlı olur genelde. Oraya yoğun güçle hemen müdahale et. Orda kullandığın elbeziyi diğer yerlere sakın sürme ben atıyorum. Çok yoğun toz olan yerlere bak, önce en tozlu yerleri, nereler pencere pervazları oluyor genelde, sonra orta derece tozlu olan yerler mesela kapi çıkıntıları, koltuk kanepe iç kısımları, en son ince tozlar tv ekranı, komidin gibi yerler. Bunlar için her defasında elbezini tertemiz yıka. Ayna temizliğin için özel bir elbezin olsun. Ya da ben şöyle yapıyorum ayna çok kirli değilse elinle hafif su silkele eski sert bir havluyla o suları kurula tertemiz oluyor. Kimyasallar aynaları bozuyormuş. Lavabolarda çok kirli yerler varsa oralara azıcık sadece o kirli yüzeye porçöz dök ve telle ov. Bembeyaz oluyor. Bu tür çok rahatsız edici görüntüleri temizlediğin zaman genel temizliğin hem çok kolay oluyor yormuyor. hem de temizlik görünüm muhteşem oluyor.

  • for day to break  (11.01.19 04:56:58)
Porcoz kullanma, cifle ya da karbonat kullan. Porcoz cok asiri agir bir sey. Zaten almanyada zararlarindan sebepli yoktur.

Porcozu asiri pis bir insaattan cikan ev icin kullanmistik, baska da hic kullanmamiz gerekmedi.
Onun disindaki seylere katiliyorum, aldigin biseyi o an yerine koyarsan/kaldirirsan hicbi zaman oyle buyuk asiri saatler suren temizliklere girismene gerek kalmaz. Evin kalip gibi olsun demiyorum, benim de kalip gibi degil ama temiz yani hep :D
  • kuehles blondes  (11.01.19 09:45:32)
@kuehles blondes, tuvalet taşındaki sarılığın üzerine döküyorum ben çok az bembeyaz yapıyor. daha iyisini göremedim.

  • for day to break  (11.01.19 10:30:15)