Trafik Cezasına Yapılacak İtirazlarda Oluşacak Yargılama Gideri

Herhangi bir işaret, uyarı, cep veya durak bulunmayan market önünde diğerleri gibi aracımı park ettim. Ancak kısa bir süre sonra trafikten aradılar ve ben de buna istinaden aracımı oradan kaldırıp ara sokağa park ettim. Çift sıra park veya durak civarı filan değildi. Daha doğrusu eğer dolmuşlar duruyorsa da buna dair herhangi bir belirti yoktu. Bir hafta sonra tesadüfen e-devlete baktığımda 61/1-L'den yani "Taşıt yolu üzerinde park etmek için tespit edilen süre ve şeklin dışında park etmek" suçundan 108 TL ceza kesmişler. İndirimden faydalanmak için 81 lirayı kuzu kuzu ödedim.
Sorum şu: İtiraz etmek için adliyeye gittim. Bana söyledikleri; dilekçe, tebligat ve kimlik fotokopisiyle dava açabilirsin. Ancak kaybetmen halinde yaklaşık 60 TL yargılama giderleri adı altında dosya masrafı, tebligat ücreti vs. ödemem gerekecekmiş. Üstelik de %60 kaybetme ihtimalim varmış. Şu durumda bu işten daha da zararlı bir şekilde çıkma ihtimalim yüksek. Haksız olsam helal-i hoş olsun der geçerim. Sizce itiraz etmeli miyim yoksa sineye mi çekmeliyim?

sineye çekmek ağır kaçar. boş vermek diyelim. boş ver. hakkını daha büyük meblağlarda kullanırsın.

  • ayaklibalik  (10.01.19 17:28:20)
Sulh cezaya yapilan trafik ceza itirazlarında itirazınızın kanıtlanabilir olmasi esas teşkil ediyor. Kanıtlayabiliyorsanız kanitlarinizi dilekçeye ek yapın ve elbette itiraz edin, parayi zaten ödemişsiniz, cevabı da 5 aya anca gelir. Fakat rasyonel şekilde kanit sunamıyorsanız sineye çekin.

  • karacigerim vur kadehlere  (10.01.19 17:29:04 ~ 17:53:30)