1.2 milyon lira için yatırım

elinizde iki seçenek var diyelim.
1) 3 dönüm arsa var satılık, 4 villa için imar izinli. bölgede tek villa 800-900 bin civarına satılıyor. arsayı alıp 4 villa inşaatı yapıp satmak. İnşaat bitiminden itibaren en fazla 2 yılda hepsi satılır diye varsayalım.

2) bir dükkan var 6000 civarı kira bırakıyor. kiracısı garanti.

hangisini tercih ederdiniz?

(şu an böyle bir yatırım imkanım yok, boşuna linç etmeyin. ama merak ettim.)

1. bu dönemde en mantıksız yatırım inşaat işine girmek. maliyetlerin nerelere çıkacağını öngörmek imkansıza yakın. ayrıca 250-300 m2'lik villaları -eğer popüler bir lokasyonsa- 1.2 milyona maledemessiniz.

2. bu biraz daha mantıklı ama kiracının ne kadar garanti olduğu önemli. illa ikisinden biri olacaksa nakit para ile çatır çatır pazarlık yapar 900.000 - 1.000.000 mertebelerinde bu dükkanı alırım.

imza: 10 yıllık gayrimenkul değerleme uzmanı ve bu işle iştigal bir şirkette yönetici.
  • teritori  (08.01.19 10:02:28)
ben olsam ilkini seçerdim. ikisini satsan bile kar ediyosun, ama satamama riskin de var tabi. dükkanda verdiğin parayı çıkarmak için 16-17 yıl civarı beklemek gerekiyor.

en temizi faize yatırmak ama. aylık 20 bin civarı para getirir.
  • contavolta  (08.01.19 10:03:35)
Dukkan her zaman iyidir

  • kuehles blondes  (08.01.19 10:40:01)
1- 1.2 milyon lira ile bu operasyon yapılamaz.

2- 16,6 ayda parayı çıkarıyor. bugünkü konjoktürde 15-17 yıl normal bir süre.

2 olabilir, 1 gerçek dışı.
  • jugador  (08.01.19 10:57:07)
1. Villa başına arsa payı 300.000₺. 750m2’de arsa payı var. 200m2 villa yapabilirsin. Köy evinden daha iyi birşey olsun istersen, en az 400.000-500.000₺ gibi inşaata para harcarsın. 800.000₺ zaten bugün maliyetin oldu.

2. Dükkan kirası 50₺/m2 düşünüyorum. 6000₺ kira için 120m2 dükkan gibi duruyor. Dükkan fiyatları da (şehir içi için) 10.000₺/m2 civarı olarak ortalama düşünülebilir. Fiyat 1.2M çıkıyor. Normal gibi ama yerini bilmeden söylemek zor. Kiracısının garanti olması iyi.

3. Faiz net aylık 20.500₺ getirir.

4. Döviz de yerinde durmayacak deniyor.

1 değil kesinlikle de... dükkan da eğer ekonomi iyiye dönmezse boşa çıkabilir uzun süre kiralanmayabilir. Bilemiyorum. Hepsi birbirine bağlı...
  • malheiros  (08.01.19 11:16:04)
kurumsal kiracı bulma ihtimali varsa elbette dükkan.

  • scudman1  (08.01.19 11:20:41)
1- arsanın yeri yurdu önemli. ilgili bölgede diğer arsa alıp yapıp satan insanlar rahatlıkla satabiliyormu? talep varmı? malum sektörü kötü

2-dükyan demişsiniz ama dağın başındaki bi dükyan yıllarca boş durabilir. yine muhit ve çevredeki dükyan talepleri iyi değerlendirilip ona göre karar verilmeli. yada uzun süreli mevcut sağlam kiracısı varsa 1 e göre daha garanti bir iş.
  • morcivert  (08.01.19 11:20:55 ~ 11:21:13)
1.2 milyon liraya arsa alıp villa yapmaya başlarsanız ve eğer topraktan satamazsanız hafriyatı kazılmış, temeli dökülmüş 4 adet çukurunuz olur. Ki maliyetler böyleyken bu bile iddialı.

  • catch the arrow  (08.01.19 11:39:36)
faiz ayda 20 bin tl uzeri getiriyor simdilik. ana paraya dokunmadan faiz gelirinin bir kismini kullanir kalani da uzerine eklemeye devam ederdim.

ote yandan semte gore kurumsal kiraci bulabiliyorsaniz dukkan. (banka, kahveci, zincir magaza vs)
  • exlibris  (08.01.19 13:16:36 ~ 13:18:28)
1) Arsa bedava olsa bile 1.2 milyona 4 adet villayı bitiremezsin. 2 sene önce yaptığım villalar bile ortalama 350 bin maliyetle bitmişti.

2) Kiracı kurumsal bir firma, zincir bir market ya da banka gibi vs ise olabilir. Yoksa işler kesilince kirayı ödeyemeyecek bir esnafsa riske atılmaz. Ben olsam riski böler 5 adet daire alır ortalama 5 bin lira kira toplarım.

Ama kiracı gerçekten garantiyse 6000 iyi kira.
  • John Bloor  (08.01.19 13:45:47)