Mutfakta statik elektrik problemi

Mutfakta nereye dokunsak deli gibi çarpılıyoruz, özellikle fırın, evye, buzdolabına dokundugumuzda direk çıt! Elektrikçi çağırsak sorunu bulup çözebilir mi? Sıradan bir elektrikçi yapamayacak gibime geliyor..

Prizlerde toprak bağlantısı yoksa bu şekilde çarpar, eğer toprak bağlı değilse direkt ordan yürüyebilirsiniz.

Edit: Prizlerde dedim ama, tek bir prizde bile toprak bağlı değilse yine çarpar. Hepsini kontrol edin ederken.
  • esse classic  (07.01.19 23:56:32 ~ 23:57:22)
statik elektrik bina tesisatı ile alakalı bişey değil. siz çarpılıyorsanız nerede yüklendiğinizi bulmanız gerek. mesela yerler halıflex mi? oturduğunuz sandalye veya kanepe poliester kaplama mı? örtü vs varsa malzemesi ne?

  • sttc  (07.01.19 23:57:43)
Yalınayak dolaş evde terlik giyme. Özellikle altı lastik terlik giyme.

  • bos gezenin bos ustasi  (07.01.19 23:59:12)
Apartman eskiyse toprak hattı yoktur veya sizin dairede mutfakta sadece toprakla ilgili sıkıntı vardır. Dediğiniz gibi çarpılırsınız ve bazı elektronik cihazlar (ups falan gibi, üzerinde anakart vb. olan cihazlar) bozulabilir ve garanti dışı kalabilir. Elektrikçiyi çağırın ve apartmanda toprak hattı var mı yok mu ona baksın, ona göre keşif yapıp fiyat versin.

  • malheiros  (08.01.19 00:03:19 ~ 00:04:07)
sttc +1

Elektrik kaçağı olsa, Tanrı korusun, sadece çıt ile kalmaz.

Fırın, metal evye, buzdolabı gibi metal yüzeylere dokunduğunuzda çıkan çıt sesi aslında bedeninizde birikmiş statik elektriğin topraklanma sesidir, aslında iyi bir şeydir. Bedende birikmiş enerji miktarına bağlı olarak sesi (ve bazen acıtma oranı) yükselir.

Sadece mutfakta değil, banyo musluğuna dokunduğunuzda da, herhangi bir radyatörün metal kısmına dokunduğunuzda da boşalır.

Yani evinizde bir sıkıntı yok.

Tecrübelerime göre en çok statik elektrik yükleyen şeyler şunlar:
- Plastik sandalye (özellikle bacakları yere sürttüğünde)
- Sentetik giysi, kazaklar, çorap, vs.
- Sentetik halı, yer döşemesi, vs.
- Tüylü dört ayaklı dostlarımız.
  • clia  (08.01.19 00:08:11 ~ 00:09:08)
İkinci sınıf laminat parke kullanılmış yerlerde çok sık rastlanan bir durum.

  • oguz altun  (08.01.19 00:09:12)
topraklama sıkıntısı var gibi.

  • mikahakkinen  (08.01.19 09:25:08)