Yurtdışında oy kullanmak

Ocak sonu itibariyle taşınıyorum. Oy hakkımın yanmasını istemiyorum, ne yapmam gerek orda kullanabilmem için?

Yerel seçimlerde yurtdışından oy kullanamıyorsunuz. Diğer seçimler için bulunduğunuz ülkedeki Türkiye'nin temsilciliğine gidip adres bildiriminde bulunmak yeterli. Seçim tarihinden 1-2 hafta önce belirlenen yerlerde (genelde konsolosluklar) bir hafta içinde gidip oyunuzu kullanıyorsunuz (ya da size "şu tarihte ve saatler arasında gel kullan" diyorlar.)

  • bruce mclaren  (07.01.19 20:01:36)
bruce haklı.

  • fayfim  (07.01.19 20:57:01)
Tasindiginizda normalde konsolosluga gidip ikametgahinizi oraya almaniz gerekir. Bunun da belli bir suresi var. (sureyi bilemiyorum) secime kadar ikametgahinizi almazsaniz oy kullanabilirsiniz ama o zaman turkiyede olmaniz gerekir. Alanda, konsoloslukta falan kullanamiyorsunuz yerel secimlerde.
Diger secimlerde ikametgahiniz oldugunuz ulkede bile olsa alanda veya konsoloslukta kullanabiliyorsunuz.
Ikametgah tasimasi icin bildigim kadariyla belli bir sure var, bu sureyi astiginizda ceza falan var deniyor ama ben gecirdigimde bir sey dememisti konsolosluk.
  • 65 derece  (07.01.19 21:11:27)
oy hakkınızın yanmasını istemiyorsanız türkiye'ye gelmeniz gerekir, zaten yurt dışında yaşayan birinin başka dünyadaki mahallenin muhtarını belirlemesi dünyanın en saçma şeyi olurdu.

  • gezegen olan pluton  (07.01.19 21:16:04)