Apostil ve noter

>> Merhabalar, elimde 4 tane resmi kurumlardan alınmış belge var. Bunları başka bir dile çevirtip daha sonra apostil yaptıracaktım. Fakat çeviri bürosu apostil için noter lazım demiş. Apostil noterde yapılmıyor bildiğim kadarıyla. Bahsettiği şey belgeleri apostilletebilmek için noter onayının da ayrıca lazım olması gibi bir şey mi? Tam anlamadım demek istediklerini. Noterin ücreti ne olur tahmini 4 belge için?

tercüme varsa, apostil için noter onayı gerekli. apostili kaymakamlık/valilik yapiyor. o işlem ücretsiz ancak noter evrak başına en az 100 tl alır sizden. + tercüme masrafı çıkar onu da tercüman alır. bu arada apostil işlemin noterin bağlı olduğu ilçedeki kaymakamlıkta yapilabilir sadece. örn. noter, kadıköy kaymakamlığına bağlı ise apostili de kadiköy kaymakamlığı yapacak.

  • helenart  (07.01.19 19:54:26)
Resmi kurumdan aldigin belgeyi apostil yaptirt once sonra cevirt. Apostil kaymakamliktan yapilir ve amaci belgeyi uluslararasi resmi hale getirmektir. Ceviri yaptirdigin belgeyi notere goturup onaylatmazsan kaymakamlik apostil yapmaz nitekim ceviri resmiyet kazanmamis sayilir notersiz. Yabanci makamlar buna hic bakmazlar sen apostili al turkce belgeye sonra gotur cevirt belgeyi ilistir yanina sorun olmayacaktir.

  • bos gezenin bos ustasi  (07.01.19 19:57:28 ~ 19:58:22)