core i3 işlemcili, 4gb ram'li dizüstüne SSD takmak

işe yarar mı?

aşırı eşşek bir dizüstü bilgisayarım var, özellikleri başlıkta yazıldığı gibi. klasik 5400rpm'lik bir hdd var üzerinde. ben şimdi bu bilgisayara şöyle hızlı bir ssd taksam, yaptığım masrafa değer mi?

yeni bilgisayar alacak durumda değilim, uzun süre de olamayacağım. beni üç dört yıl daha idare etsin derdindeyim sadece. tabi dişe dokunur bir hız artışı olmalı ki harcadığım meblağ işe yarasın.

şimdiden teşekkürler.

Ben taktım, ciddi oranda farklılık oldu. Bilgisayarı tekrar kullanabilir hale geldim.

  • tingen  (05.01.19 16:37:43)
Kesinlikle

  • mephistoo  (05.01.19 17:04:39)
fi tarihinden kalma pentium işlemcili laptopta, sata2 ile bağlı olduğu için tam performansını gösteremese bile çok fark etti, yeni gibi oldu alet. Bu yüzden gerçekten parasına değer, hem ileride yeni bilgisayara geçildiğinde ona da takılır veya en kötü kutuyla harici depoloma alanı diye kullanılır.

edit: kullanım sırasında mekanik diskin takır tıkırları, vınlaması, titreşimi de ortadan kalkıyor ssd sayesinde.
  • reactionic  (05.01.19 17:31:06 ~ 17:32:41)
Ciddi bir fark olur, 5400 rpm diskler oldukça yavaştır ve zaten yavaş olan bilgisayarını daha kullanılmaz hale getirir ssd takviyesi ile nitro takmış gibi olursun. Ama oyun ve yüksek işlemci gerektiren uygulamalarda bir şey değişmez, bilgisayarın açılışı, dosya kopyalama, yükleme uygulama açılması gibi disk i/o işlemi gerçekleştiren her işlem yüzlerce hatta duruma göre binlerce kat hızlanır.

  • solo  (05.01.19 18:06:55)
hizli bir ssd takmana gerek yok. en yavas ssd bile 5400rpm'lik hdd'den 5-10 kat arasi daha hizli calisir. bilgisayarin ve programlarin acilisinda asiri fark olur. programlari kullanirken de yavaslama olsun istemiyorsan 4gb ram'i minimum 8, idealinde 16 yap. 2 yil daha gider o bilgisayar

  • crucio  (05.01.19 18:08:11)
Hızlı bir ssd'ye gerek yok, piyasa malı F/p bir SSD takıp yardır her türlü farkeder.

Ram belleği eğer maksimum oranda değilse ram de al ama eş ram olmalı farklı marka iki adet kullanma.

Bir diğer hayata dönüş işlemi Laptop için fan ve termal macun değişimi. Bu üçünü yap her türlü web browser işini görecektir.
  • bos gezenin bos ustasi  (05.01.19 18:12:50)