Yaş hakkında kısa bir soru

Merhaba arkadaşlar , bir çocuk düşünün 01.01.1995 de doğuyor. Bugünü de 01.01.1996 sayalım, bu çocuk bugün 1 yaşına girmiş mi oluyor, yoksa 1 yaşını doldurmuş mu oluyor?

Derdini siveyim diyenler olacaktır ama insanız işte saçma sorular da takılabiliyor :))

asıl sormamız gereken soru çocuk doğduğunda 0 yaşında mı oluyor?

  • bardakigüneşgözlüğü  (04.01.19 01:11:16)
Doldurmuş

  • sekerse tehlike  (04.01.19 01:19:04)
doğumunun üstünden bir yıl geçmiş, dolayısıyla 1 yaşında olmuş, 2'den de gün almış.
sizin kullandığınız kelimelerle ifade edeceksek "doldurmuş" olur. yaş yerine yıl derseniz daha iyi anlaşılabilir.

  • dont eat me  (04.01.19 01:19:45 ~ 01:35:39)
Ikisi de oluyor, 365 gun gecmis 1 yasinda oluyor ve 1 yasini da doldurmus.

  • Traveller  (04.01.19 01:33:11)
1 yaşını doldurup, 2 yaşına basmış oluyor.

  • candide  (04.01.19 01:35:45)
Çocuk doğduktan sonra 0 yaşında diye kabul edilir.

Haliyle 96 yılında 1. Yaşına girmiş olur aynı zamanda da 1 yılı tamamen doldurmuştur.

Soran kişilere 1 yaşında denilir ama aslında 1 yıl bitmiş 2. Yıldan gün almaya başlamıştır.

1 yıl 10 gün 1 yıl 2 ay gibi... ama genelde 1 yaş denir
  • hakyememyemekyerim  (04.01.19 01:42:44)
Şu ilkokulda gösterilen sayı doğrusu gibi düşünün. 0 doğum anı. Doğduğunuz andan itibaren birinci aralıktasınız(0-1 arası). birinci aralığı bitirdiğinizde ikinci aralığa (1-2) geçiyorsunuz.
Birinci aralıktayken yaşınız 0.2, 0.5 olarak ifade edilebilir. İkinci aralığa geçtiğinizde ise 1.3, 1.4 gibi. Yaşta küsürat olmadığı için, 2. aralıktayken kişi 1 yaşındadır. Ancak ikinci aralığa girildiği anda ikinci yaşından gün alıyordur, yani ikinci yaşına basmıştır.
@bardakigüneşgözlüğü evet çocuk doğumundan 12 ayı tamamlayana kadar 0 yaşında olmuş oluyor. O yüzden bu aralıkta da aylar kullanılıyor. 2 aylık 3 aylık gibi.
  • diyanet takvimi  (04.01.19 01:44:18)
soruyu gasp ediyorum ama aklıma gelmişken ben de bir soru sorayım o zaman '1 yaşımdayım' mı doğrudur, '1 yaşındayım' mı? :)

  • nobadi  (04.01.19 01:44:50)
Doldurmuş gün almış falan saçma kavramlar, çocuk 1 yaşında diyeceksiniz bitecek.

  • bos gezenin bos ustasi  (04.01.19 02:33:04)
çocuk 1 yaşında oluyor.

yaşını büyütmeye çok hevesli kimseler, "ama 2 yaşından gün alıyor" diye saçmalıyor. aynısı mesela araba için falan hiç yok. gün almak ne demek onu da bilen yok. 12 aylık=1 yaşında bağıntısından da anlaşılacağı gibi, çocuk 1 yaşında.

48 aylık çocuğuma sürekli gelip "ama o 5 yaşında, gün alıyor bik bik" diyenlerden sıtkım sıyrıldı gerçekten.
  • babilbaligi  (04.01.19 03:39:47)
Kanuna göre 2 yaşındadır. eş dost muhabbetinde ise 1 eksik söylenir. okula yazdıracaksanız, askere gidecekse, ie alınacaksa, emekli olacaksa, ona karşı işlenen suçlarda, onun işlediği suçlarda, hep kanuni olan gözönüne alınır. yani çocuk 2 yaşındadır.

  • ground  (04.01.19 10:18:50)
Kanuna gore de doldurulmus yas onemli. Universiteyi kazandigimda ay olarak 17, yil olarak 18 idim. Eylul sonu dogumluyum. Ne bankaya ne de universiteye kendim kayit yapabildim. Her yere babamla gittik.

  • Traveller  (04.01.19 10:41:04)
1. senesi bitiyor, 2. seneden gün alıyor.
resmi olarak 1 sayılıyor. 1 yaşını doldurmuş sayılıyor.
"1 yaşını doldurmuş kişiler" ibaresinin yer aldığı bir etkinliğe en az 365 gün yaşamış kimseler katılabilir.
x yaşına girmek kısmı farklı kullanılabiliyor. 366 günlük bir çocuğa kimisi 1 yaşına girdi, kimisi 2'ye girdi diyor.
  • barankovan  (04.01.19 10:48:01)
Kanuna göre doldurduğun yaş önemli +1
sen aralıkta 25ini doldursan ocak ayında hastaneye gitsen sistem seni 26 yaşında göstermez. yaşı 25 der. mesela ben 28im diyorum ama hastaneye gittiğimde tüm raporlarda 27 yazıyor( doldurduğum yaş)
aynısı bankada geçerli. 18im dolmadan üniversiteye gittim. adıma tek başıma banka hesabı açamadım babam açtırdı.
  • damla sakızlı dondurma  (04.01.19 10:54:22)
1 yasini doldurmus demek 1 yasinda demek.

  • stavro  (04.01.19 11:11:08)
1 yasinda olmak = 1 yasini doldurmak = 2 yasindan gun almak = 2 yasina girmek

  • bxgx  (04.01.19 12:20:42)
Yahu kanun falan yazmışlar çıldırmamak elde değil. Abicim 1 Mart 2000 de doğmuş bebe 1 Mart 2018 günü reşittir. Öncesinde veya sonrasında değil o gün reşit olur.

  • bos gezenin bos ustasi  (04.01.19 13:12:46)