malum ortamlar bile artık bitmiş, değil mi?

özellikle yerli filmlerde telif hakkı vs. olaylarından dolayı yeni filmler hiç bulunmuyor. eskiden malum ortamların bir şekli vardı herşey bulunurdu. neden böyle oldu? adamlar zaten yasal olmayan bir şey yapıyorlar neden telif hakkından dolayı bazı filmler kaldırılırken bazıları duruyor?

malum ortamlarda hiçbir sorun yok?? yerli filmlerin de malum ortamlara gelmesi için en azından 1 sene geçmesi gerekşyor(dvd çıkaramayanlar doğal olarak daha geç) geçmişte de zaten böyleydi. neyi bulamadınız?

  • steve rogers  (03.01.19 20:55:20)
Diziyi Turkiye'deki platformlar da yayinlarsa Turk girisimciler Turkiye'de Turk avukatlarla dava aciyor. Yoksa Amerikali yapimcinin Turkiye'de dava acmasi daha dusuk olasilik. Ornegin Handmaid's Tale'i BluTv mi neydi o da yayinliyor. Bu nedenle hicbir yerde bulamazsin. Biz de uyelik actik orada diziyi izlemek icin. Aslinda oyleysi daha guzel. Netflix iki kisi 27 lira, BluTV iki kisi 10 lira. Iki bira parasi sadece

  • Traveller  (03.01.19 20:59:57)
özellikle blutv, bkm gibi yerler hakları elinde bulunan yayınlara malum ortamlarda göz açtırmıyor.

  • ben demistim zaten  (03.01.19 21:00:16)
Değil. Demek ki bizim malumumuz olan ortamlar sizin malumumuz değil. (:

Netflix'in pazara girmesi, blutv gibi platformların telif olayına dikkat etmesi, yapımcıların YouTube a arşivlerini yüklemesi derken tıkla izle siteleri çokça içerik sildirme, erişim engelleme gibi yaptırımlara maruz kalıyor.
Şimdilik üyelik gerektiren yerli torrent sitelerinde sorun yok ama sıra onlara da gelecektir.
  • Ufuk  (03.01.19 21:02:06)
internet giderek daha şeffaflaşıyor. hesap verilebilirlik artıyor. yasal düzenlemeler de oturdu gibi. bir de üstüne algoritmalarla telifli veri tespitleri girince içerik kaldırma işlemleri kolaylaştı, hızlandı.

  • ben de hayal kurmak istiyorum  (03.01.19 22:53:50)
digiguardians.com

gibi firmalar malum yerlere ihlal ettiği eser yayınını kaldırması için uyarıda bulunuyor. günde yüzlerce site taranıyor.
  • gerenkyok  (04.01.19 18:03:38)