görme engelliler için oluşturulan sesli kitaplar niye herkese açık değil?

üniversitede okuyorum. okulun kütüphanesinden online bir kitap aratıyorum bakıyorum sesli kitabı da var, çevrimiçi. tıklıyorum, rapor getirin bu sesli yayın görme engelliler içindir diye ibare çıkıyor. gittim kütüphane yetkilisine sordum, biz de kullansak sesli kitabı dinlesek olmaz mı dedim. olmaz öyle dedi geçiştirdi. görme engelliler için böyle bişey yapılması çok güzel ve olması gereken zaten evet ama bundan neden biz de faydalanamıyoruz? bildiğiniz özel bir sebebi var mı?

Telif hakkından dolayı. Sesli kitabı dinlemek konsantre olmak çok zor

  • seyyar satıcı  (02.01.19 21:30:31)
evet telif hakkı yokmuş engelliler için olunca, bilgi olsun diye ben de maddeyi ekleyeyim

5846 Sayılı Kanunun "Altıncı Bölüm-Çeşitli Hükümler " bölümünde yer alan
" EK MADDE 11.
- Ders kitapları dahil, alenileşmiş veya yayımlanmış yazılı ilim ve edebiyat eserlerinin engelliler için üretilmiş bir nüshası yoksa hiçbir ticarî amaç güdülmeksizin bir engellinin kullanımı için kendisi veya üçüncü bir kişi tek nüsha olarak ya da engellilere yönelik hizmet veren eğitim kurumu, vakıf veya dernek gibi kuruluşlar tarafından ihtiyaç kadar kaset, CD, braille alfabesi ve benzeri formatlarda çoğaltılması veya ödünç verilmesi bu Kanunda öngörülen izinler alınmadan gerçekleştirilebilir. "Bu nüshalar hiçbir şekilde satılamaz, ticarete konu edilemez ve amacı dışında kullanılamaz ve kullandırılamaz. Ayrıca bu nüshalar üzerinde hak sahipleri ile ilgili bilgilerin bulundurulması ve çoğaltım amacının belirtilmesi zorunludur."
  • windows95  (02.01.19 21:36:01 ~ 21:36:17)