Meal prep yapıyor musunuz?

yeni yılla birlikte bu işi de bir düzene oturtmak istiyorum ama bir yemek daha ikinci gününde eskimiş, bayatlamış gibi geliyor bana. bir yandan da redditte görüyorum bir sürü yumurta haşlayıp 5 kaba da koyuyorlar 5 günlük planda. bense yumurta haşlandıktan 15 dk sonra katlanılmaz buluyorum kendisini.
yumurta çok spesifik oldu ama pirinçli şeyler için de aynı hisler içindeyim, durdukça çirkleşiyor sanki. et yemiyorum bu arada, tüm hazırlık vejetaryen olacak.
siz meal prep yapıyor musunuz? yapıyorsanız neler hazırlıyorsunuz?

bonus soru: bakliyatları haşlayınca fazla fazla haşlayıp dondurmak iyi oluyormuş diye okudum, 1 kilo maş fasulyesini haşlayıp buzluğa attım. bununla mesela salata yapmak istesem kendi haline bırakıp mı çözdürmem lazım? çorbaya koyacak olsam buzlu buzlu atabilir miyim? diğer bakliyatlara da aynı şeyi yapayım mı?

O kadar secici olmakla bu is yurumez. Yoksa okulu isi birakip kendi bogazinin hizmetcisi olur insan.

Ben de vejetaryen olarak bakliyatlari haslayip buzluga koyuyorum. Kullanacagim zaman mikrodalgada cozunmeye birakiyorum. Ardindan salataya ekliyorum.

Bir kez bir tencere yemek yapiyorum. Iki uc gun is yerine goturuyorum. Abur cubur da yedigimden iki ic gun ayni yemek sorun olmuyor. Zayen 17 yasinda universiteye basladigimdan ev hanimi annesi simartilmasina aliskin degilim.

Zaten yumurta sevmedigimden diger soruna cozum bulamiyorum.
  • Traveller  (02.01.19 16:46:34)
Meal prep için bence buzluk önemli. Bir şeyi pişirip bir hafta boyunca yemek güzel değil ama tazeyken porsiyonlayıp buzluğa atabilirsiniz. Hatta sadece pişmiş yemek atmak yerine, yemek pişirmeyi hızlandıracak hazırlıklarınızı dondurursanız daha da güzel oluyor.

Ben yumurtayı frittata gibi pişiriyorum. 16-20 yumurtalı, içinde her şey olan (sebzeler, lor, omlete ne koyuyorsanız...) dev bir omlet yapıp fırında pişiriyorum, dilimledikten sonra buzluğa atıyorum. Geceden 1-2 dilim indirip sabah da tavada ısıtıp ya da lavaş içinde füme etli vs dürüm yapıp yiyorum.

Pirinç pilavı donup çözülünce çok güzel olmuyor ama iş görür yine de. Buzdolabı poşetiyle dondurursanız buzluğun kokusu pilava çok siniyor, saklama kabında dondurmak daha iyi olur.

Ben aklıma esince birsürü soğanı yemeklik doğrayıp ince paketler halinde donduruyorum, yemek yapacağım zaman kenarından ihtiyacım kadarını kırıp almak kolay oluyor. Aynı şekilde mesela tavuk için sebze doğruyorsam fazla fazla doğruyorum, yarısını yemeğe koyup kalan yarısını karışık çiğ sebze paketi olarak atıyorum buzluğa. Maydanoz, taze nane gibi yeşilliklerin de fazlasını kağıt havluyla sarıp buzdolabı poşetiyle buzluğa atıyorum.

Nohut, maş fasulyesi, siyah fasulye, buğday haşlayıp donduruyorum. Ama bir kilo fasulyeyi bütün atmak yerine 5-6 küçük paketle atıyorum, hepsini çözdürmek gerekmiyor böylece. Akşam kullanacağımı biliyorsam sabahtan dışarı çıkarıyorum, kendi kendine çözülüyor. Acelem varsa poşeti ılık su (sıcak değil) dolu bir tabağa/kaseye oturtuyorum. Çorbaya buzlu buzlu atsanız da olur sanki ama salata için erken çıkarıp çözdürmek lazım.

Nohut unundan humus yapıp kartopu büyüklüğünde parçalar halinde buzluğa atıyorum yine.

Güzel peynirler aldıysam bütün paketi buzdolabında bırakmak yerine büyüklüğüne göre 3-4 parçaya bölüp onları da buzluğa atıyorum. Özellikle sert peynirlere bir şey olmuyor.

Et yemediğiniz için etlere girmiyorum ama her türlü sebzeyi pişirecek boyutlarda doğrayıp, isterseniz şoklayıp porsiyonlara bölerek buzluğa atmak inanılmaz kolay bir şey.

Reddit'teki salatalar için de bir diyeceğim var. Salatayı kavanozlara bölüyorlar haftalık ama bakıyorum adam içine domates doğramış. Domates hem çabuk ekşir hem de suyunu verince yeşilliklerin hızlı pörsümesine neden olur. Salata hazırlayacaksanız domatesi önceden hazırlamayıp yiyeceğiniz zaman ekleyin. Bir de salatanın sosunu ve tuzunu yine yiyeceğiniz zamana kadar eklemeyin. Sadece yıkanıp kurutulmuş yeşillikleri, bakliyatı vs önceden hazırlayıp porsiyonlarsanız daha iyi sonuç alırsınız.

Edit: Şu an mikrodalga fırınım olmadığı için onu eklemeyi unuttum. Mikrodalga varsa her şeyi hızlıca çözebilirsiniz zaten, hiç sorun olmaz. Mikrodalgada kullanılabilen saklama kapları da alırsanız şahane olur.
  • kobuzchu kiz  (02.01.19 16:58:11 ~ 17:00:57)
Bakliyatları haşlayıp birer pişirimlik olarak bölüp buzluğa koyuyorum. Çözdürmeden soğan-salçaya ekleyip yemeğe çeviriyorum genelde, bazen de bir gün önceden buzluktan çıkarıyorum.
Bazen haşladıktan sonra hemen yemeğe çevirip (yanında pilavla birlikte) birer porsiyonluk bölüp buzluğa koyuyorum. Bir gün önceden çıkarıyorum, hazır yemek oluyor. Ayrıca çorbayı da biraz konsantre yapıp buzluğa koyuyorum, yine bir gün öncesinden çıkarıp ısıtacağım zaman su ekliyorum.

Hafta sonundan iki-üç çeşit yemek yapıyorum, hafta içi işten gelince mikrodalgada ısıtıp yiyorum. Sebze, makarna, bakliyat, çorba olabiliyor bu yemekler. Et yemiyorum ben de. Genelde sebze yapıyorum.

Yumurtayı sabah haşlıyorum, makine var,ben hazırlanırken o pişiyor, başında durmam gerekmiyor. Evden çıkmadan yiyorum. İş yerinde kahvaltı ediyorum, onun için de sandviç hazırlıyorum (her gün değil de tek seferde 2-3 günlük).
  • pati  (02.01.19 17:07:12)
Hayır. Her gün taze pişiriyorum.

  • Lim5  (02.01.19 23:18:08)
Pazar günü 3 günlük, Çarşamba 2 günlük hazırlayarak bayat yemenin önüne geçebilirsin.

  • marla is in my head  (02.01.19 23:48:15)