Laptopa dökülen şarap

Dün gece kardeşimin laptopuna ufak bir dikkatsizlik sonucu şarap dökülmüş. Hemen kağıt havluyla güzel silip kurulamışlar. Bu sabah açıp çok kısa kullanmış, sorun yokmuş. Ama şuan klavye bazı harflere tepki göstermediği için şifresini dahi gidemiyormuş. Şu durumda ne yapmalı veya yapabilirmiş.
Teşekkür ederiz.

kardeşinizin yaşadığı talihsizlik sonrası yaptığı kurulama eylemi sadece klavyenin ön yüzünde bulunan sıvıyı toplamış bu arada tuşların altına vb sızan sıvı o kurulama işleminden etkilenmemiştir.

Laptop klavyesi sökmek çok zor bir iş değil, sahip olduğu laptop için youtube'de arama yaparak klavyenin nasıl söküleceğine bakabilir (bazı klavyeler kasayı açmaya gerek kalmadan sökülüp takılıyor, umarım onlardandır.) Klavyeyi söktükten sonra havlu ile yaptığı kurulama işleminde havlunun temas etmediği yerlerde halen ıslaklık olduğunu görecektir, buraları pamuk veya benzer bir emici kullanarak sıvıdan arındırabilir.

dökülen sıvı su olmadığı için yapışkanlık oluşturmuş olabilir (meyveli şarap, şekerli çay, meyve suyu vb bu problemlere yol açıyor) klavyeyi söktükten sonra yapabilirse tuşları çıkartarak ıslak mendille daha önceki sıvı temasını temizlemeye çalışsın daha sonra kuru bir peçete ile ıslak mendilin oluşturduğu nemli ortamı kurulasın, bu arada kurutmak için saç kurutma makinesi gibi ısı veren cihalardan uzak durun.

klavyede bazı harflerin tepki vermediğini söylemişsiniz, bahsettiğim tarzda bir temizlik ile probleminizden kurtulursunuz, kolay gelsin.
  • avarel dalton  (01.01.19 19:29:51)
hocam önce bir bataryasını çıkarsın. tam temizledikten sonra takar. eğer el becerisi iyi ise kendisi halleden haa değilse zor biraz çünkü klavye bize göre en önde olsa da laptoplar genelde arkadan açıldığı için en arkada kalıyor ve oraya gelene kadar çok fazla şey sökmesi gerekiyor. Bunun için hem uygun alet edevat hem de el becerisi gerekiyor.

hal böyle iken, bir tamirciye gidip yardım istenilebilir. ama batarya işi önemli.
  • giovanne  (01.01.19 23:27:39)
Klavye degisecek her turlu

  • kingcyrax  (02.01.19 08:51:04)