Noel'i Neden Yılbaşında Kutluyoruz Biz?

Saçma değil mi?

Çam ağacı, Noel Baba, kırmızı salak süsler falan bunların hepsi 25 Kasım ile 25 Aralık arasında yapılan adetler, Christmas eve 25 Aralık'ta bitiyor. Biz niye yeni yıla yamamışız bu adetleri?

Yaşadığım memlekette yeni yılda torpil patlatıp, şampanya içiliyor adet olarak. Deli gibi tepinip dans ediliyor bir de. Noel Baba falan görseler deli zannederler.

bence de saçma
hoş ben hayatında süslemedim çam ağacı filan da
şey gibi herhalde: bizimkiler cadılar bayramı da kutluyor, baby shower da...biraz fazla meraklıyız, eğlence olsun bize yeter ki. mezuniyet kınası diye bir şey icat toplumuz bu eğlence ABD menşeli olursa daha bi hevesli kutluyor bu kitle. yani henüz kimsenin st patrick günü kutladığını görmedim ya da hint bayramlarını
demek ki ABD menşeli eğlenceye vurulabilecek şeylere açık bir kitle var elimizde.
  • niye ama  (31.12.18 18:19:54)
Çam ağaçları ve süsler 1 Aralık’ta başlayıp Ocak ayının ilk haftasına kadar sürüyor. Şu an hala insanlar birbirinin Christmas’ını ve yeni yılını tebrik ediyor. Bazıları hediyelerini bile haftaya verecek.

  • Lim5  (31.12.18 18:59:52)
türkiye’de kutlanan şey noel değil yılbaşı. çam ağacı diyorsan eğer bunlar oluyor, şaman adetlerini hala kullanıyoruz mesela. bu işin sonu tek din, sonra da ateizm allahın izniyle.

  • nocturness  (31.12.18 19:13:29)
İçinde alkol olan kutlama olsun da gerisi önemli değil.

  • [GODDARD]  (31.12.18 19:21:27)
kisaca cunku bati ozentisi olmak bunu gerektirir.

daha detayli yazmak gerekirse cam agaci ve noel baba Christmas icindir bu dogru. Christmas icin alinan hediyeler cam agacinin altina konur ve Christmas gunu hediyelesilinir. Amerika'da 24-25 Aralik Christmas zamani oldugu icin ve yilbasina cok az bir vakit oldugu icin genelde susler yilbasina kadar toplanmaz. biz Christmas'i kutlamadigimiz icin nsa'da noel baba ve cam agaci olmaz. yilbasi icin yine susleme yapabilirsin tabi ama neyi ne icin yaptigini bilmek lazim. yilbasini kutlamak icin mutlu noeller diyen insanlar gordu bu gozler.
  • crucio  (31.12.18 19:46:42 ~ 19:50:40)
aslında NOEL vs YILBAŞI krizinin arkasında bizim cahil firmalar var..

şimdi bizim cahiller her özel günü süsleye püsleye gözümüze sokarak satışları arttırmayı seviyor..
sadece noel kavramının 25 aralık için olduğunun farkında değiller..
yabancılar kendi dini bayramları olan noel için hazırlık yaparken bazı temalar kullanıyor (bu normal)

işte bizim cahiller de bu temaları yılbaşı için sanıyor ve aynısını taklit ediyor..
tek fark, onlar "noel" (christmas) yazarken bizim cahiller "yılbaşı" yazıyor vitrinlerine..
doğru mu yanlış mı bizim cahillerin umrunda da değil zaten, yeterki satışlar artsın..

sonra da ortalık karışıyor tabi klasik olarak başka cahiller çıkıyor sahneye..
yılbaşı hristiyanların kutladığı birşey demeye başlıyorlar..

sonuçta türkler noel'i kutlamıyor.. yeni bir yıla girişi kutluyor.. nokta!
  • strobist  (31.12.18 20:00:50)
amerikadan bildiriyorum. bu adamlar için yılbaşı 2. planda, 25 aralık da christmas kutluyorlar. çam ağaçları fln christmas için, hayta 25 den sonra süs stantları bile kalkıyor marketlerde

  • oscar  (31.12.18 21:16:37)
Ben de anlamıyorum. Cia ajanları başıma silah dayayıp çam ağacı süsletti. Çok mağdurum.

  • kumulatifvergimatrahi  (31.12.18 21:31:40)