kemik kesme makinesinde güvenlik nasıl sağlanıyor?

Nusret videosunda denk gelip aratınca denk geldim bu kemik kesme aletine yakından tanıtıldığı bir örnek şu şekilde: www.youtube.com

büyük marketlerde falan pastırma ya da salam falan dilimlemek için kullanılan makine korunaklı diye biliyorum, yani yanlışlıkla eli kolu kaptıramazsın ya da baya baya niyetli olman lazım, yani çalışan personel açısından daha korunaklı. ama bu videodaki gibi tamamen açıkta olanlar tamamen eli kolu kaptırmaya müsait, neden korumalı yapılmamış bunlar acaba, saçma değil mi?

bunlar ilk üretimleri gibi bişey. ya da bu amaca yönelik kullanımda deneme aşamaları ama isg hak getire olduğundan yola devam.

odun hızarı /şerit testere şeklinde google amcamda aratırsan benzerlikleri görebilirsin.
  • qobel  (31.12.18 13:58:58 ~ 13:59:49)
nedeni bilmiyorum ama zincir eldivenler var.

  • mayeskuel  (31.12.18 14:20:59)
@mayes
zincir eldiven, kesimhanede karkası saatlerce parçalayanlar, eti tuttukları elini parçalamasın diye.

  • esref  (31.12.18 14:51:16)
Bildiğin şerit testere bu, aslında marangoz makinesi olup kemik de kesiliyor.

Şeridin (tedterenin) büyük bir bölümü muhafazalı bölümde olabiliyor bir çok modelde, ama sipere denk gelen ve malzemeyi kestiğiniz bölümde açık olmak zorunda.

Parmak kaptırmamak işten bile değil.
  • John Bloor  (31.12.18 14:51:36)
bunu sormamın nedeni bu aletin artık kasaplarda giderek yaygınlaşması ve başta nusret gibi popüler kişiler haricinde youtube başta olmak üzere çeşitli yerlerde bu aleti arattığınızda bu tür korumasız versiyonların ağırlıkta olması. Diğer bir ifadeyle münferit bir hadise yani spesifik bir örnek değil verdiğim. iş güvenliği konusunda hassas olmayan toplum yapımızı da düşününce bu tür aletlerin başta çıraklar/acemiler olmak üzere belli eğitimlerden geçmemiş olanların kullanabilecek olması iş kazası riskini kesin artırır diye düşünüyorum.

örnek video, hatanın evde bıçağı kaydırma ve yara bandıyla kapatmak ile kıyaslanamayacağı türden tehlikeli bence www.youtube.com
  • candanag  (31.12.18 15:06:19 ~ 17:06:02)