toplumda marjinal konular-insan tipleri neler?

su siralar size marjinal gelen konular, konusu gectiginde dikkat kesildiginiz carpici konular neler?

mesela secim zamani uc noktada siyasi fikir belirten insanlar benim icin marjinaldi, onlarin fikirlerini dinlemek arastirmak ilgimi cekiyordu. bi ara illuminati oldugunu iddia eden kesim, su sira veganlari anlamaya calisiyor ve ilginc buluyorum. bi ara ermeni meselesi.

cevrenizde teyzenizin, amcanizin ilginc buldugu konulari neler mesela?

Dunya genelinde cinsiyet kavramimin yok edilmeye calisilmasini, cinsiyetler arasi farklarin yalanlanmaya calisilmasini (evet sex, sadece gender degil bak biyolojik cinsiyet) cok ilginc ve tuhaf buluyorum. Sozum ona toplumsal cinsiyet mevzusu ve cinsiyet esitligi ayagina desteklenen bu devasa kampanyanim amacini cok merak ediyor ve anlamaya çalışıyorum.

  • stavro  (27.12.18 23:38:02)
Toplumun genel kabulleri neler diye düşünürsen işin daha kolaylaşır. Çünkü çok geniş mutabakat olan konularda bile aksini düşünen tonla insan var ve fikirlerini okumak ufuk açabiliyor.

Ben günümüz batı avrupası hukuk sisteminin temel taşlarının sorgulayan yazılardan haz alıyorum misal cezanın şahsiliği ilkesini, idam yasağını, laisiteyi sorgulayan. polis şiddetinin hapis cezasına üstünlüğü gibi radikal fikirler.

Üçgenin iç açılarının 180 derece olması, dünyanın yuvarlak olması, tek eşlilik, reşit olmayanla ve rıza gösterecek durumda olmayanla(zihinsel engelli), akraba ile ilişki yanlıştır gibi çok temel konulardan başlayabilirsiniz. Aksini savunan hep var.

Quantum fiziğine de bakabilirsiniz. Yani popüler fizik kanallarından başlayarak tabi. Akla mantığa sığmıyor, duyularla ve birincil mantıkla tecrübe ettiğiniz herşeyi altüst ediyor ama mükemmel de bişey.

Tam söylediğin gibi değil ama daha işine yarayacak şöyle bi konsept var.

www.reddit.com
  • Herkesefendi  (27.12.18 23:50:26)
Biyolojik cinsiyetin yikilmaya calisilmasi olayini duymadim aslinda. Yikilmaya calisilan toplumsal cinsiyet. Biyolojik cinsiyet bile ikiden fazla iken toplumun insanlari iki cinsiyete ayirmasi ve cinsiyete gore kurallar dayamasi bireysel ozgurluge aykiri bir durum.

  • Traveller  (28.12.18 00:27:30)