Ayakkabıyı değiştirmek etik midir?

20 Kasım’da Skechers’dan 100 dolara bir ayakkabı aldım.

26 Aralık’ta tekrar Skechers mağazasına gittiğimde aynı ayakkabının 50 dolara düştüğünü gördüm.

Aynı ayakkabıyı ve ek olarak beğendiğim iki farklı ayakkabıyı toplamda 100 küsüre aldım.

Şimdi benim elimde aynı model bir giyilmiş (100 dolar) bir giyilmemiş (50 dolar) ayakkabı var.

100 dolarlık fişle ve giyilmemiş ayaklkabıyla gitsem iade etsem etik olur mu? (90 gün içerisinde geri alıyorlarmış)

yerim etiğini, git değiştir.

  • babilbaligi  (27.12.18 22:18:08)
Eski faturanla gitseydin dahi aradaki farkı iade ederlerdi yüksek ihtimal, hiç bir sorun yok ortada etik olabilecek bence.

  • atom karincanin torunu  (27.12.18 22:38:01)
degis.

  • müptezel dostoyevski  (27.12.18 22:39:53)
Degistir etik sorun olmaz ama kutuya dikkat barkod vardir.

  • red g  (27.12.18 22:48:14)
burada etik olmayan tek şey, markanın fiyatı 1 ay içinde yarı yarıya düşürmesidir.

  • fragile lady  (27.12.18 23:22:48 ~ 23:23:00)
Aldığım fiyatı unutmadım ama fişi attım sanıyordum.fiş kutunun içinden çıktı

İkinci kez alma sebebim kaliteli deri bir ayakkabı. Tanesi 150/2 ye gelmiş olur diye kendimi ikna ederek aldım.
  • tavish11  (27.12.18 23:23:53)
Etik değil.

  • herhaltibiliyoring  (28.12.18 00:00:32)
Etik değil. Memnun olduğunu ayakkabıyı neden değiştiriyorsun? Mağaza ayıplı mal satmamış sana. Aldıkları gibi çöpe atacaklar o ayakkabıyı sana da para verecekler. Neden ne kusur işlemişler?

  • bos gezenin bos ustasi  (28.12.18 00:04:55)
yalniz aradaki su farka dikkat cekmem lazim, o aradaki bir ay da siz ayakkabiyi kullandiniz yani bilseniz de bilmeseniz de 1 ay sonra indirimli alan adam onu bir ay kullanmamis oluyor, misal sezonun basinda bir kiyafet almak ile ortasinda sonunda almak ayni sey degil, her gunun bir kiymeti var, bence ilk basta dusundugunuz sekilde ayakkabilari 75er dolara almis gibi dusunun. boylece kimsenin hakkini yememis olursunuz, cunku boyle sark kurnazliklarini turkler yapiyor sonra da tabi gavur diyarlarda adimiz cikiyor, bence uc kurus icin degmez, sonucta kimse size yalan soylememis, kaziklamamis, ayipli urun satmamis, belki bu indirimin olacagini ongorup bekleyen bir insan gozunuzde canlandirsaniz daha iyi anlarsiniz, o insan sizin kullandiginiz sure ayakkabiyi kullanmaktan mahrum kaldi, ama sonucta istedigi indirimli ayakkabiyi aldi, simdi esit durumda degilsiniz degil mi?

  • mavicorap  (28.12.18 00:29:36)
ne zaman boyle sark kurnazligi yapmaya kalksam baska yerden cikiyor o yuzden ben olsam yapmam. adamlarin yaptiginda etik olmayan birsey yok, pabuc indirime girmis. senin yaptigin etik olmaz.

  • cooperr  (28.12.18 00:40:39)
Yaparsan kutuyu değiştir mutlaka. Ama giymişsen anlama ihtimalleri yüksek

  • fake fakeoğlu  (28.12.18 01:35:04)
Bir grup insana sordum. "Onların yaptığı etik mi" başlığında birleşildi, gruptaki kimselerin %90'ı geri götürmeni söyledi :D

  • geven kafa  (28.12.18 01:43:05)
sordugun etik degil. eski ayakkabiyi, eski fis ile goturup iade etmek etik.

  • crucio  (28.12.18 02:13:01)
Firmanın zararı yok. Kullanılmamış ayakkabıyı tekrar satabilecekler. 90 gün iade hakkı da tanıyor.

  • baal  (28.12.18 06:41:56)
ayakkabının fiyatını 3 gün sonra yarıya düşürmek de etik değil

  • ravenudon  (28.12.18 08:01:29)
Yeni ayakkabıyı eski fiş ile götür iade et, madem 50 dolara da para kazanıyorlardı niye 100'e sattılar? Çok kazanmak için, yapıştır.

  • John Bloor  (28.12.18 09:56:28)
şimdi markaların belirli dönemlerde indirimleri oluyor bunu hepimiz biliyoruz. bu indirimi beklemeden neden alışveriş yaparım? 1- ya bedeni/numarası kalmazsa? düşüncesiyle daha sonra ucuzlayacağını bile bile alırım. 2- çok acil ihtiyacım vardır. "o" an/gün almak zorundayımdır. diğer durumlarda indirimi bekleyebilirim.

ama ben aynı durumda olsam (-ki bir kaç kez benimde başıma geldi. sonrasında çok üzüldüm.) değiştirme/iade imkanım varsa kullanırım. etikle alakası yok bunun bence.
  • naksidil  (28.12.18 10:15:19)
Cevaplayanların yarısı anlamamış adam eski fiş ile yeni ayakkabıyı iade edecek, kullanılmış ayakkabı zaten iade edilmez. Bu durumda kullandığı ayakkabıyı yeni fiyat ile alış olacak, aradaki süre evet uzun ama ben haksız görmedim. Türkiye'de mediamarkt bile 15 gün içindeki fiyat düşüşünü çek ile telafi ediyor.

  • atom karincanin torunu  (28.12.18 10:15:32)
sıfır ayakkabıyı size sattıkları fiyattan iade edeceksiniz.
gayet etik.

önce markalar adam ...meyi bıraksınlar, daha sonra biz etik tartışması yapalım.
100 dolardan 50 dolara düşüyorsa sana 50 dolar fazla kitlemişler demektir ve bunu yaparken etik olup olmadığını düşündüklerini sanmıyorum.
  • işimdeyim gücümdeyim  (28.12.18 11:12:25)
Sıfır ayakkabıyı eski fiş ile iade ettim. Aldığım paranın hepsiyle ayaklabı aldım. Arkadaşım da istedi. Yine skeçhırs kazanmış oldu. :) Ben de kazıklanmamış oldum.

  • tavish11  (29.12.18 16:11:39)