Ruh hastası olabilir miyim ?

whatsapp'da sohbet ettiğim arkadaşım, mesajımı okumuyor ama o anda online görünüyorsa ve bu süreç bir kaç defa tekrarlanıyorsa o kişiyi rehberden siliyorum. Bunu bi' saygısızlık olarak algılıyorum, ama şimdi bu durumu farkeden(ona küstüğümü düşünen) arkadaşım aradı ve konuyu konuşunca ''mesaj oğlum bu mesaj, çok önemliyse arasaydın'' dedi. Hafiften küfürleştik. Şimdi biraz sakinleyince adam haklı diyorum, ama bazen böyle sesli konuşasım gelmeyen durumlar oluyor, onları mesajla yazıyorum falan filan. neyse işte buna bu kadar takılmamda problem bende mi yoksa onun online olmasına rağmen bilinçli okumaması ve varsa meşguliyetini beyan etmemesi zaten saygısızlık mı ?

bir de geçenlerde işyerinde benden yaşça büyük birisine bu konuda atarlandım. ondan isteyeceğim birşey vardı o yüzden aramıştım cevap vermemişti, bir kaç saat sonra tekrar aradım yine cevap vermedi. (geri de dönmedi, zaten 2. aramayı llkini görmüştür ama meşguldür, sonra da geri dönmeyi unutmuştur diye yapmıştım)
Ardından 1-2 gün sonra ofislerinin orada işim vardı, onların ofise gitmiştim. Orada başkalarıyla kahve içerken bu da sesimizi duyup yanımıza geldi hoş beş yapmaya böyle hal hatır soracakken ''abi bana bulaşma s**** git'' dedim, adam böyle ne olduğunu anlamadı yüzüme baktı ''bi' sakin ol, düzgün konuş'' filan dedi sallamadım ''ne oldu'' sorusunu da yanıtsız bıraktım. Biraz küfürleşince o da odadan çıktı gitti. Mesela bundan zerre pişmanlık duymuyorum, hatta bu ''düzgün konuş'' dediğinde ağzının üstüne 2 tane asılmadığım için pişmanlık duyuyorum.

Fakat bu mesaj olayında istemeden fazla reaksiyon gösteriyormuşum gibi geldi.

edit: bi' yanlış anlaşılma var; bu 2. olaydan çok memnunum, hatta adamın üzerine daha fazla gitseymişim daha rahat hissederdim kendimi. Böyle insanlara tahammülüm yok, şimdiye kadar etmedim şimdiden sonra da etmem. Ben burada 2. olayı; bu tavra(bkz: tavır) karşı refleksim daha iyi anlaşılsın diye anlatmıştım, zaten sonra o adam da arkamdan mail atsaymış zaten işle ilgili olmasa aramıyor filan demiş. Mesele o(2. olay) değil, telefonla aradığımda farkettiği halde dönmüyorsa kısmını sormuyorum, mesaj olması benim aklıma takılan-acaba adaletsizlik mi ediyorum diye düşündüren- şey oldu. Bunda da sms-whatsapp ayrımı aklıma yatmıyor.

muhtemelen.

  • Bruce  (26.12.18 21:23:00)
Evet

  • elorelia  (26.12.18 21:24:38)
Ruh hastalığı mıdır bilmem ama öfke kontrolün yokmuş gibi görünüyor.

  • herhaltibiliyoring  (26.12.18 21:25:40)
ruh hastasısın. Böyle bir arkadaşım olsa ben önce silerdim.

Ayrıca önemli bir insan değilsin, bir önceliğin yok. Kimse sana özen göstermek zorunda değil.
  • KaraSakall  (26.12.18 21:25:56)
Yapılan o hareketin saygısızlık olarak görülmesine katılıyorum. O konuda bence haklısın.

Ama adamlara direkt küfretme konusunda haksızsın.

Ruh hastası mısın bilemedim.
  • skooma  (26.12.18 21:27:31)
@karasakal

iyide mesele kim önce silecek meselesi değil ki, yani arkadaş olsaydık ilk önce sen silseydin de benim problemim çözülmüş oluyor. ben zaten bu şekilde davranan birisiyle iletişim kurmak istemediğim için, kovulmadım istifa ediyorum durumları beni zerre ilgilendirmiyor. onun dışında önemli olmadığım yerde de mecburiyetim yoksa durmam zaten. Yani cevabın ''ruh hastasısısın'' kısmı dışında yazdıkların çözüme yönelik olmadığı gibi, yorumlama şekli bakımından da saçma.
  • mete kudur  (26.12.18 21:30:14)
Selam. Acilen hastaneye gitmen gerektiğini söylemek için geldim. Acilliksin. Hala arkadaşın varsa şanslısın. Gerçekten iyi değilsin. Ruh hastasısın. İyi akşamlar.

  • aradaki uzaklik  (26.12.18 21:30:14)
Bence haklısın

  • Delay Fuze  (26.12.18 21:32:07)
Ne kadar gereksiz abartmışsınız.

  • sopiro  (26.12.18 21:35:51)
Bir yerlere platintum uye olup uste para verdiginde bile aninda cevaplamiyorlar.

Benim 1 hafta sonra dondugum wapp mesajlari oluyor. O an kizla konusuyorsa senle mi ugrasacak.
  • acemi  (26.12.18 21:42:14)
Deep turkish web aksani ile “-karrdesim cildirmissin ssn”

  • lynda.com  (26.12.18 21:47:17)
basliktaki soruya cevap olarak ruh hastasi tabiri yabanci oldugum bir kavram oldugu icin, eger tam olarak sormak istediginiz psikiyatrik destek gormeniz gerekip gerekmedigi ise, bence kesinlikle bir kontrolden gecmeniz lazim, kesin tani icin...

yani sizin anlattiginiz sekilde davranan 8-9 yasinda bir cocuk gorsem sen artik bebek degilsin, ne bu tavirlar derim. ofke kontrolu var, kendini ifade etme sorunlari var, narsizm var. bu durumdan sonradan gelismis de olabilir, yani cevresel etkilere bagli da olabilir veya genetik olarak bir sorununuz da olabilir, her halukarda kesinlikle az veya cok bir sorun var, orasi kesin.

simdi gelelim sizin tepkinizden bagimsiz etkiye, anlattiginiz olay o kadar komik ki, birisine mesaj yaziyorsunuz, hemen cevap yazmiyor diye saygisiz mi diye sormussunuz, hayir, kesinlikle saygisiz degil, gayet normal, dunya sizin cevrenizde donmuyor, herkesin kendine gore sebepleri olabilir, acil olan bir durum icin arayabilirsiniz ki ne icin mesaj yazdiginizi belirtmemissiniz ama anladigim kadariyla hayati bir durum degil, sizinkisi biraz simariklik olmus.

gelelim is yerindeki olaya, bunun hic ayrintisina girmeyecegim, ozet olarak benim is yerime sizin gibi bir insani musteri olarak bile almayiz, birakin calismaniza izin vermeyi, kapidan iceri giremezsiniz. boyle senli benli konusmalar, hele kufur falan, oy oy oy! bu nasil bir is ortamidir. hanog sektor ise olmus de aglayani yok.

bir de duzelmez zannetmeyin, sizinki gibi olmasa da benim de ofke sorunum vardi, bir klinik psikolog ile birkac seans sonrasi bile cok buyuk fark yasadim, dusundugumden daha hizli ilerledi gelismem, kesinlikle gitme karari almak zordu cunku gercekten bir problemim olup olmadigina emin degildim, simdi ise evet varmis artik daha dengeliyi diyebiliyorum.
  • mavicorap  (26.12.18 21:52:18)
Mavi corap +1

  • fasulyek  (26.12.18 22:03:33)
@mavicorap: inşaat sektörü. bir de ben ''siz'' kelimesine gıcığım, daha önce bu konuda defaatle fikirlerimi belirtmiştim zaten. Karşımda bi' kalabalık yoksa, tekil birey varsa ''siz'' ve benzeri ifadeleri kullanmam. Ve burada senin de düştüğün temel hata şu; ben herhangi birşeye talip olmuyorum. Yani; senin gibi düşünenlerin beni müşteri olarak alması/almanız ya da almamanız pozisyonunu bi' kenara bırakalım, böyle bir durumda(ramak) dahi olamayız. Benim böyle bir çabam yok, hiç olmadı da. Ben hayatımda hiçbirşeye talip olmadım, kendi küçük dünyamda duruyorum ben. Fırsatları da olabildiğince kendi etrafımda doğurmaya/gücüm yettiğince gerçekleştirmeye çalışıyorum.

Bunun dışında profesyonel yardım almak gibi bir niyetim henüz yok, telkinle daha doğrusu mantıksal olarak ''yok lan abartmışsın'' denilse dahi -yani adil davranmadığımı ayrımsadığımda- bu bir hataysa bu hatamı biradaha tekrarlamam bu şekilde küçük ve belki dar ama yekten sonuç odaklı çözerim/çözmeye çalışırım.
  • mete kudur  (26.12.18 22:09:16 ~ 22:10:02)
hepsini okuyamadım ama bu kadar takıntıya gerek yok.

  • scudman1  (26.12.18 22:11:31)
iş güçle biraz fazla bunalmışsınız gibi geldi bana. o işler hallolmazsa dünya duracak sanıyorsunuz sanki. güzel bir tatil yapsanız rahatlarsınız diyorum. arada o ortamlardan uzaklaşmak lazım.

bir de, şu üç defa aramanızı açmayan adama atarlanmak normal aslında, hiçbir şey olmamış gibi konuşmaya gelmesi falan. tabii küfür hoş değil ayrı konu. ama adam anlattığınız gibiyse epey yüzsüz bir tip.

acaba siz bu tipler tarafından çok mu suistimal edildiniz? onun farkındalığı yeni başlıyor da ondan mı öfke patlamaları yaşıyorsunuz? bir psikiyatr görse iyi olacak.
  • birsürüsorumvar  (26.12.18 22:11:43)
Böyle hissetmekte haklısın.
Kimse kimseyi kandırmasın, isteyerek ya da istemeyerek, ilteşim kanallarımız arttı. Benim mesaj, çağrı, telefon, telgraf ya da dumanla birine bir şey yazmama rağmen hiçbir koşulda cevap vermiyorsa ben bunu, yüz yüze iletişim kurarken bana cevap verilmemiş gibi algılarım. Evet, kimse kimseye öncelik vermek zorunda değildir ama zaten sinir olunan bu değil, "Aramışsın/mesaj atmışsın/WhatsApp'tan yazmışsın/güvercin uçurmuşsun, geri de dönemedim. Durum neydi?" gibi bir geri dönüşün olmaması. Var böyle tipler işte. Kendilerine aynı şekilde davranılınca sinirlenme hakkına sahip olduklarını düşünmeleri de dalga geçme olayını bile aşıyor.

  • m e b  (26.12.18 23:08:39)
Sen kafayı sıyırmışsın

  • bardakigüneşgözlüğü  (26.12.18 23:11:36)
@mete bence siz gidin uzmanindan onayi alin, belki diyecek ki cok bomba bir insansiniz, istediginiz gibi kudurun, ama su anda sizin anlattiginiz haliyle cok buyuk dunyayi algilama sorunlariniz var, fakt farkinda degilsiniz, destek almadan da algilama olasiliginiz yok, burnunuz tikali iken koku alamamak, nefes alamamak gibi dusunun, sizin koku alamamaniz odanizin koktugu gercegini degistirmiyor.

gramerde varolan bir kavrami toptan reddetmek akil sagligi yerinde olan bir insanin yapacagi is degil, herhalde almanca ogrenmeye kalksaniz alsa anlayamayacaksiniz, cunku temel mantigi asla oturtamayacaksiniz. bir de anladigim kadariyla basariya, ilerlemeye, yukselmeye savas acarak ben zaten istemiyorum moduna giriyorsunuz, bu da baska bir cocukca tavir, gercekten saglikli degil... gencken cozun bunu, yoksa cok sikintisini cekersiniz ileride.
  • mavicorap  (26.12.18 23:20:16)
Ruh hastasısın

  • Yavuşuhlu  (26.12.18 23:34:07)
Herkesin taktığı maskeleri takmadığın için üzülerek söylüyorum maalesef RUH HASTASISISIN.

Biri beni arayacak, iplemeyecem, sonra sohbet ederken bana siktirgit diyecek, bacağını kırar g..tüne sokardım.
  • insomnia  (27.12.18 01:00:45)
Cevap için lazım olan en önemli şeyi yazmamissin: içerik.
Birincisi tamam içeriğinden önünden arkasından bahsetmesen de üzerine bir şeyler söylenebilir de, ikincisi meçhul, yani isteyeceğin şey neydi iş ile mi ilgiliydi acil miydi adam sürekli böyle yapıyor da burada mı patladin. Üzerine yorum yapılmadan önce bunları bilmiyorsak "haklısın kanka" ya da "abi o kadar da olmaz abartmissin" ötesinde bir şey söylemek zor, e onlar da senin işine ne kadar yarayacak supheliyim.

  • dafaisss  (27.12.18 01:23:53)
ilk olayda karşı tarafın kusuru yok, adam meşgulse meşgul olduğunu belirtemeyebilir. çünkü meşgul. ikinci olayda karşı tarafın kusuru var ama senin verdiğin tepki kesinlikle bunun dengi değil. adamın ağzına iki tane çakacaktın, niye? telefonunu açmamış. bu komik.

karşı tarafın kusuru olsun ya da olmasın çok önemli değil, sana yapılana orantısız tepki gösteriyorsun. sinir kontrolün yok. destek al.
  • zgrydn  (27.12.18 01:53:31)
Special snowflake syndrome deniyor buna.
Cok sey yazardim da anlayacagini zannetmiyorum senin zaten degismek duzelmek gibi bir derdin yok. Ama umarim hayati kendine iyice zindan etmeden bir uzmanla gorusebilirsin.

  • river song  (27.12.18 09:17:21)
Ruh hastasısın.

Diğer insanlar için olduğunu zannettiğin kadar önemli değilsin. Kimse değil. Eğer aşık olduğum kişi yazmıyorsa bana ve ortada çok acil cevaplanması gereken bir şey yoksa ve ben meşgulsem (meşgul olduğum şey kitap okumak, başka biriyle sohbet etmek, resim yapmak, film izlemek gibi hayat mebat meselesi olmayan uğraşlar da olabilir) kimseye anında cevap yazmam. Kimseden de anında cevap beklemem.

Senin gibi bir arkadaşım vardı. Anında cevap yazmayınca beni fırçalama hadsizliğine cüret eden. Ben önce davranıp onu engelledim. Böyle kendini çok aşırı önemseyen insanlara tahammül edemiyorum.
  • i m cool with that  (27.12.18 09:37:58 ~ 09:41:45)
Bu ne ego yiğidim. Kesinlikle narsist kişilik bozukluğu var sende. Dünya senin etrafında dönmüyor, kimse senin mesajlarına cevap vermek zorunda değil. İstikamet psikiyatrist. Biri bana senin gibi tepki verecek ağzına sicardim onun oracıkta. Üzgünüm adam insaflı davranmış.

  • Kresto  (27.12.18 09:40:03)
komik bir ruh hastalığı. böyle gereksiz şeyleri yapmak ayrı bir ruh hastalığı bunları yapmak için vakit harcamak ayrı bir ruh hastalığı. hâlâ sana tahammül edip arkadaşlık yapan varsa çok şanslısın.

  • prasinos  (27.12.18 09:53:32)
hayatın gerçekten zor.
belki farkında değilsin ama bir sebepten algıların bozuk ve "normal" den oldukça uzaksın.
normal olmak zorunda da değilsin tabi ama bir tık normal'e yaklaşmak daha mutlu eder.
ifadelerindeki ve davranışlarındaki aşırı sertlik seni makul olmak bir insan olmaktan çok uzaklaştırıyor.
ve sen farkında olmasan da bu durum senin için hiç iyi değil. uzun lafın kısası daha mutlu bir hayat mümkün bence.

buraya yazabildiğine göre birşeylerin garip olduğunun farkındasın. ve bir adım daha atıp bir uzman'a da gidip danışabilirsin.
seni en azından 10-15 dk kadar dinleyebilecek bir psikiyatrist-psikolog görüşmesi yapman birşey kaybettirmez.
not: devlet hastanesine falan gitme
  • velhasilkelam  (27.12.18 11:18:36)
manyağın tekisin

  • ayin yazari  (27.12.18 17:31:58)
kudurma mete!

  • hocam  (27.12.18 17:33:05)
kendini bu kadar önemseme.
x veya y kişisinin tanıdığı 1500 kişiden birisin sadece.

  • işimdeyim gücümdeyim  (27.12.18 17:36:46)