Mobeseler, güvenlik kameraları vs hakkında

Düşünceleriniz neler? Kamu güvenliği ile bireylerin özgürlüklerinin kısıtlanmaması arasındaki çizginin iyi ayarlandığını düşünüyor musunuz?

Adım başı kamera olmasını destekler misiniz?

Polislere güvenmiyorum.

  • empty man  (25.12.18 22:05:15)
Kameraların arkasındaki insanların kim olduğuyla alakalı. İnsanın gücü ele geçirme gibi zaafları olmasaydı Bu toplumu izleme sistemleri distopya yerine ütopya yaratırdı. Sıfıra inen suç oranları, verimli örgütlenme gibi. Ama işte illaki birileri sabote edecek, kötüye kullanacak diye düşünüyorsun ki çoğunlukla da öyle.

  • nrn  (25.12.18 22:06:02)
Her adim basi kamera olmali ama bunlari kimse izlememeli, asla geriye donemeyecek sekilde sifreli olmali.
Mahkeme karari oldugunda acilabilmeli, acildiginda da kullaniciya haber verilmeli.

Bu da birak bizim ulkeyi dunyada bile imkansiz. Boyle ideal sistemler var(veritabani diyelim) uluslararasi sertifkali falan, onlara bile birileri mudahale edebiliyor.

Hash'li saklaniyor sandiginiz sifreler lazim olunca şak diye aciliyor.
  • acemi  (25.12.18 22:09:18)
Ben kameradan da ote artik hepimizin birer cip yardimi ile isaretlenmesinden yanayim. Polis istediginde kim ne zaman nerede bulunmus gorebilmeli. Evet dogru ellerde olmasi kosulu ile.

  • lynda.com  (25.12.18 22:53:41)
Bence insan haklarına aykırı.

  • Delay Fuze  (25.12.18 23:56:44)
İnsan hakları vb. konularda bir şey diyemeyeceğim ama kamu güvenliği açısından çağımızda olmazsa olmaz konumunda. Öyle ki devletin gören gözü diyebilirim. Birçok olay mobeseler sayesinde aydınlatılıyor. Genelde yerel kameralar kalitesizliğinden dolayı bir işe yaramıyor. Mobeseler daha profesyonel cihazlar olduğu için suçu aydınlatmada daha başarılı. Emin olun başlığa yazan arkadaşlar terör potansiyeli olan il ve ilçelerde ne kadar işe yaradığını görseler daha farklı düşüneceklerdi. Varlığı bile çok büyük caydırıcılık.

  • amanos  (26.12.18 00:23:56)
olmasi gereken birsey. sokaklar halka acik yerlerdir, privacy'den bahsedilemez. toplumun guvenligi icin olmali.

  • crucio  (26.12.18 01:35:09)
Cok agir gizlilik ihlalleridir. Faydadan cok zarari vardir. Kisisel ozgurluklere buyuklugu maalesef anlasilmaktan cok uzak bir tehdittir. Boyle sistemlerin emin ellerde olacagi ve kalacagi dusuncesi cok naif bir inanctir.

  • dunal  (26.12.18 02:38:50)
rahat rahat hırsızlık yapamaz olduk ag... şaka bir yana kişisel hakların ihlali olarak görüyorum. uç bir örnek olabilir ama bugün cidden çok çok fazla sıkışıp acilen bir duvara işesen yarın haberlerdesin... halbuki bu durumun önüne geçebilmek için kamuya açık wc'ler çok çok az. bunun dışında milyonlarca örnek daha var. ben basite indirgedim.

  • Tears of Devil  (26.12.18 02:43:56)
Bence çok daha yaygınlaşmalı, her yere yerleştirilmeli. Bir insan, mesela bir çocuk kaybolduğunda kaybolduğu andan itibaren adım adım kameralardan takip edilip nereye gittiği/götürüldüğü bulunabilmeli.

Sokakta gezen insan için özgürlüğünün kısıtlanmasıyla ne alakası var Allah aşkına?

Gizli bir şey yapmıyorsam sokakta kaydımın alınması neden kötü olsun, en basit ihtimal ile eşinizi aldatıyorsunuzdur kayıt altına alınmak istemezsiniz.
  • John Bloor  (26.12.18 10:27:28)
Çin'de en son vatandaşları yürüyüşlerinden (arkaları dönük olsa bile) tanıyacak bir sistem geliştirilmişti. [1]

Bence bu kadarı biraz fazla, ulusal güvenlik ayağına kulağımızın arkasını bile devletlere emanet etmek rahatsız edici. Amerika'da da trafikte dubalara, tabelalara, akla gelmeyecek başka bir sürü yere kameralar yerleştirilmiş ve bunlar FBI, DEA, NSA bunlar sürekli izliyor, dinliyor, takip ediyor insanları. [2]

Bence bu kadarı fazla. Engellenmiş bir sürü saldırı, bizim ruhumuz duymadan paketlenmiş bir sürü kişi vardır eminim ama sadece izleyici cihazların sayısını/yaygınlığını artırmak da tek çözüm olmamalı. Biraz gizlilik lütfen...

[1]: www.dunyahalleri.com
[2]: qz.com
  • chicha  (26.12.18 10:36:41)
Bu konuda akademik bir çalışma var mı bilmiyorum ama etkinliğinden şüpheliyim. Adam canlı bomba olmuş veya terörist, eylem yapacak, aman kamera var yapmayım en iyisi diye vazgeçecek değil. Hırsızlık açısından belki faydası olabilir de, o da hırsızlığın yapılacağı evi/dükkanı ilgilendiren bi konu, sokak kamerasına ne gerek var? Gasp falan desen orada da sorun adamı korkutarak çözebileceğin kadar basit değil. Dolayısıyla bu kameraların asıl konuyu çok ciddi bir şekilde ıskaladığını düşünüyorum genelde.

  • plutongezegendegilmi  (26.12.18 19:18:55)