3 soru saglik - muzik - psikoloji/saglik

1- depresyonda olanlara genelde nelere baktirmalari tavsiye ediliyordu? b12, dvit, tiroid, demir, baska?

2- notalara bakip hizli hizli do mi fa diye okuyabilmek ne kadar zaman aliyor? 1 ay? 3 ay? yani nota kagidina bakip parcayi ilk defa goruyor olsan da solfejini yapabilmek kastettigim.

3- psikologun iki seansta bipolar veya okb diye teshis koymasi normal midir? 50 soruluk testin cevaplarina bakarak teshis konur mu?

yok ney icin, sol anahtarindan okuyorum. ama bir akicilik yok.

  • jimicik  (25.12.18 12:55:33)
1.tsh hormonu, zaten tiroidle bakiliyor. Baska yok sanirim

3. Hayir teshis koyamaz koymamalj ama evet nelerden suphelendigini soyleyebilir. Bazilari cok net gorulebilir ve zaten bu sekilde psikiyatriye yonlendirilir. Teshisi o koyar. Zira ilac kullanilmasi gerekir, ozellikle bipolarda
  • red g  (25.12.18 12:56:16)
sürekli değişik partisyonlar okuman lazım.

aynı sayfayı üç defa okudun diyelim, dördüncüye oku, ezberlemiş oluyor beyin, yani aslında ezberden okuyorsun.

o yüzden sık sık değiştirmen lazım sayfaları :)
  • killerbee  (25.12.18 12:57:48)
1) unutkanlık için b12, sürekli uyku hali için demir, sinirilik için tiroid.
3) İki seans ve 50 soruluk test ile anlaşılacak konu değil. 2 seans boyunca yanlış cevaplarla ve kendini saklayarak onu yanıltmadığını nereden bilecek? bu konuda red g + 1

  • neo  (25.12.18 14:00:56)
2-)

oncelikle bona yapmak farklı, solfej yapmak farklı.
bona'da doğru isimlerle doğru ritimde düz şiir gibi okuyorsunuz.
solfejde ise işin içine doğru melodi de giriyor. siz hızlı bonasını yapabilmek istiyorsunuz.

ay olarak süre veremez kimse size. atıyorum 5 ay derler oysa siz çalışmanıza bağlı olarak bu süreyi daha kısaltırsınız. tamamen size bağlı bir durum.

burada 2 sey onemli,

okudugunuz anahtardaki notalara hakim olmak (gercek anlamda tanismak)
ve
tartimlari dogru bilmek. nota sürelerinin hepsini biliyor olmak. (dörtlük, sekizlik, ikilik notalar, suslar, noktalı notalar, vb.)
pek tabii diyez bemoller de işin içine girecek. kaldı ki batı müziği değil, makamsal müzik üzerinden çalışacağınızı düşünürsek ney'i, biraz daha karışacak iş.

ama öncelikle bilen birisiyle (iyi bir konservatuvar mezunu olsun) oturup çalışabilirsiniz.

"fontaine" gibi kitaplar çok işinize yarar. mimar sinanda bu kullaniliyor ritmik yapılar için özellikle.

yardım isterseniz ara ara bana yazabilirsiniz.
  • la traviata  (25.12.18 15:53:38 ~ 15:55:12)