"engelli" nedir?

özellikle engelli park yerleri ve engelli asansörleri için soruyorum.

hayatımda engelli park yerine park etmişliğim yok, edebilmek için de sormuyorum ama ortada ciddi bir kavram karmaşası olduğunu düşünüyorum.

"engelli" denilen kavram nedir? sadece engelli kartına sahip olmak mıdır?

yani bedensel engelli veya kanser hastası babasının üzerine araba alıp engelli kartı çıkaran sapasağlam adamın, sırf kartı var diye engelli otoparkına park etmeye hakkı oluyor mu?

ya da engelli kartı falan yok, adam 90 yaşında bastonla zor yürüyen dedesini veya ayağı kırık olduğu için 20 gün koltuk değneği kullanacak olan karısını daha az yürütmek için engelli otoparkına park edince vay şerefsiz duyarsız ipne mi oluyor?

engelli demek illa engelli kartı mı, illa tekerlekli sandalye ve koltuk değneği mi?

40 yaşında adamım, ama bel fıtığıyım. fıtık azdı mı iki adım zor atıyorum. metroda engelli asansörüne binmeye çalışınca kötü bakışlara maruz kalıyorum. çünkü bedensel engelli değilim, herhangi bir yardımcı araç gerecim yok. ama yürüyemiyorum amk işte yani geçici de olsa engelliyim. bir engelim var. asansöre binice duyarsız ipne mi oluyorum?

ankara trafik instagram sayfasında gördüm. adam engelli yerine park etmiş, sileceğe de "bastonluyum" diye not koymuş. vay efendim epey gömmüşler adamı.

tamam ben de engelli park yerini işgal eden dallamalara uyuzum ama adamın bir şekilde geçici bir engeli var demek ki işte. engelli kartı yok ama bastonu var. bana çok da yanlış gelmiyor oraya park etmesi.

yani velhasıl sorgulamamız gereken şey kart mı, kişinin engeli mi?

benim kardeşim engelli, araç da kardeşimin üzerine değil gerçi ama hiç engelli yerine park ettiğimizi hatırlamıyorum şimdiye kadar.çok kar kış vs varsa avm kapısına yakın yerde hemen ineriz mesela, babam park yeri arar. çünkü zaten tekerlekli sandalyeye biniyor çocuk. kapıya yakın uzak farketmiyor ki. yürümekte zorluk çeken birinin park etmesi daha mantıklı bizim için.

asansör konusunda hemen binmek veya bi sonrakine binmek açısından bi fark yok. ama öncelik olmasına rağmen öne atlayan, sağlam görünüşlü insanlar oluyor.

hiç önemsediğim meseleler değil zira dediğim gibi çocuk zaten oturarak bekliyor. ama ayakta durmakta zorlanan, yorulmasına sebep olan bi engeli olsa kavga sebebi.

size de geçmiş olsun. asansör kullanmak tabi ki hakkınız. ki o asansörler engelli asansörü değil, engellilere öncelik verilen asansörler.

ama park yeri konusunda size katılamıyorum. engelli kartınız yoksa, o park engellilere tahsis edilmişse park etmemeniz lazım. sizin fıtığınız olur, başkasının böbrek ağrısı, kimisi ayağını burkmuştur... bunun sonu yok. kullanım alanı kısıtına herkesin uyması lazım o anki sağlık sorunu gözetilmeden. ha gerçekten zorda kalınan bir durumdur belki o anlık bi iltimas olabilir.

bi de yeri gelmişken söyleyeyim. engelli yakınlarının kendilerine tanınan hakları kullanması neden rahatsızlık veriyor anlamıyorum. babasının kanser hastalığı yüzünden engelli kartı alabilen ve engelli park yerine park eden adama bi sorun acaba hangisini tercih eder; babasının sağlıklı biri olmasını mı yoksa engelli park yerine araç bırakabilmeyi mi?
  • elorelia  (24.12.18 17:50:05 ~ 17:57:12)
Türkiye gibi bir ülkede yani herkesin herkesin hakkını hiçe saydığı bir ülkede, daha gelişmesi gereken 10 larca şey olan bir ülkede bu sorduğunuz soru gayet normal.

Asansöre bindiğinizde kötü bakış alıyorum demişsiniz, size öyle geliyor çünkü o asansöre binenlerin neredeyse hepsinin herhangi bir engeli yok. sadece tembeller.

Adam babasının üstüne kart almış demişsiniz, hakkıysa ve yasa izin veriyorsa alır. Babası büyük ihtimalle yüzde 90 engellidir ve taşınmaya ihtiyacı vardır. İnsanın başına gelmeden insan bilemez, babasından dolayı araba aldığını seviniyorsa ve ayrıcalıkları kullanıyorsa zaten iq su bir fıstık kadardır. doğal seleksiyonla pörsür gider.

----daha sonra ekleme yapılabilir
  • Techsavvy  (24.12.18 17:52:02)
Bahsettiğiniz durum esasen kişilerin vicdanına bırakılmıştır. “Engelli” kelimesi yaşamak için toplumun diğer (sağlıklı) fertlerinden farklı olarak bedensel veya ruhsal özüre sahip kişilere özeldir. Ancak engelli park yerleri bedensel engelli plakası olan bireyler içindir. Benim babam hasta engelli raporumuz var diyenler bir zahmet siptirsin gitsinler. Kişilerin vicdanı ise tam bu noktada devreye girer. Gözü %40 az gördüğü için %20 engelli raporu alan insanlar da engelli park yerlerine parkedebilir bu arada. Ama bunun dışındaki sıkıntılar engel değil. Ampütasyon, eklem dondurma, kalıcı beyin/göz hasarları, kısmi veya tam felç durumları, kas ve iskelet bozuklukları’ndan herhangi birine sahipseniz gönül rahatlığıyla asansörleri park yerlerini vb kullanınız. Suistimale çok açık bir konu ve suistimali seven bir ülke için bu konular uzun uzadıya tartışılıp, engelli hakları korunmalı. Ama ne yazıkki (:

  • Tears of Devil  (24.12.18 18:02:59)
Bu "engelli" kartini kullanma olayi medeni ulkelerde usulune uygun soyle oluyor (mesela Britanya - Blue-Badge):
- mavi etiket/engelli karti (blue-badge) size sofor veya yolcu olarak gideceginiz yere yakin park etme hakki taniyor.
- Sadece cadde uzerinde ama.. Hastane, market vs yerlerin kendine ozel farkli kurallari olabiliyor
- engelli karti sadece sizin kullanmaniz icin
- karti, sadece o arabada surucu veya yolcu iken kullanabilirsiniz, yani baskasi kullanamaz
- karti kuralina aykiri sekilde kotuye kullanmanin cezasi 1000 sterlin

Ozetle, kart ve engelli kisi birlikte dusunulur - kisinen engeli degil. Azten engeliniz kart almaya hak taniyorsa gidip alisiniz olay cozulur.
  • parcxerox  (24.12.18 18:05:17 ~ 18:06:03)
Senin dediğinle olsa gerçekten engellilere yer kalmaz. Herkeste bir avuç bahane/sebep var.

  • alicandan  (24.12.18 18:36:27)
%90 engelli raporu olup ama dışarıda hiç bi b.k belli etmeyen hastalıklar var ki bunlardan birine sahibim malesef. hakkım olarak engelli otoparkınıda kullanıyorum. çünkü hakkım. burda mesele yürüyüp yürüyememek değil. sapasağlam görünüp bütün kalp ve damar fonksiyonlarını dönülmez şekilde etkileyen hastalığa sahip insanlar var, girişe en yakın ve yer arama stresi olmadan aracını park etmek isteyebilir. kaldıki engelli kartı almak için heyete girmeniz gerekiyor ve o heyette hiç öyle boşa rapor veremez. olay aslında sadece yaşam kalitesini arttırmaya yönelik bir pozitif ayrımcılık. yani bunu yürüyen yürüyemeyen diye ayırmak ne kadar doğru size bırakıyorum. asıl sorulması gereken kartı olmadığı halde o özel alanları işgal eden dingillere ne yapmalı. olay öyle bi boyuttaki engelli yerlerinin önüne kuka koyarak çözmüş çoğu yer xD işte orda yürüme engelli birisi yardım almadan nası park etsin aracını!

bide başıma gelen bi olayı anlatayım;
sırf sağlam göründüğüm için hastanede asansör beklerken hademe beyden trip yemiştim. gözümün içine bakarak "arkadaşlar gençler merdivenleri kullansın!" dediydi xD ulan dalyarak 7 katı nası çıkcam ben, sorsana bi niye bekliyon diye yargısız infaz işte ne diyim sustum asansörede bindim!

neyse demem oki böyle hakları gerçekten suistimal edenlerin ta ....
  • 0zzy  (24.12.18 19:48:50)
yüzde 52 engelliyim. Engelli park yerlerine engelli kartı ile park edemiyorsunuz.ayrıca engelli park kartı alınması gerekiyor. Onu da H sınıfı ehliyet varsa alabiliyorsun diye biliyorum. Engelli kartım var ve hayatım boyunca engelli yerine park etmedim.

özetle: babası üzerinden engelli yerine park ediyorsa babası var ise engelli haklarından faydalanabilir, babasının hayatını kolaylaştırmak amacı ile. öbür türlü böyle bir hakkı bulunmamakta.

benim de ciddi bir şekilde bacağım ağrıyor. ayakkabı seçimine dikkat etmem gerekiyor.

engelli yerine park etmek vicdan meselesidir. benim engelim iş bulmama ve sosyal hayat edinmemi engelliyor. kusura bakmayın da arada sırada canınız yanıyor diye kendinizi engelli olarak görmeniz tamamen şımarıklık.
  • denizgonen  (24.12.18 20:06:03)
Kurallar dostum, kurallar...

  • [GODDARD]  (24.12.18 20:42:36)
@kibritsuyu Ne zamandır benim de aklımda olan şeylere değinmişsin. Aslında @Techsavvy'in dediği gibi bunlar çok ileri medeniyet düzeyi ile ilişkili konular. Empati, vicdan, irfan, sevgi, saygı, şefkat, sabır v.s. kavramların ete kemiğe büründüğü bir toplumda bu tür şeyler konu bile olmaz, arada kaynar gider. Fakat şimdi sorunu tespitte, bir kural ve standarda bağlama hususunda bile düzeyimiz ortada. İnsanlar birbirine güveni kaybetti bu toplumda. Güvensizlik, suizannı ve şüpheyi getirdi. Hırs, rekabet, bencillik, haset sardı her tarafı. Yayası kusurlu, şoförü kusurlu, hastası kusurlu doktoru kusurlu, alanı kusurlu satanı kusurlu, öğretmeni kusurlu öğrencisi kusurlu v.s. v.s. bir toplum çıktı ortaya. "Tek bir tel kopar ve bütün ahenk bozulur" diyordu bir bilge... Bir dokun bin ah işit oldu bu girizgah... Aslında @kibritsuyu'nun dile getirdiği konuda bir kitap yazabilecek notlar, tespitler var kafamda. Engelliliğin sembolü bile hatalı:Tekerlekli sandalye! @0zzy ile benzer bir durumdayım. Dış görünüm olarak sağlıklı bir bireyim. Fakat mesela elimi uzatmış vaziyette 150-200 gr ağırlığı tutabilme sürem 6 saniyedir. (Teknik olarak detaya girmeden tarif etmek istedim.) Üniversitelerde, bazı kurumlarda personele özel kartlarla çalışır asansörler. Bu insafsızlıktır. Hangi hastalığın, ne tür bir yorgunluğun kimde olduğunu bilemezsiniz. Birbirimize güvenmek durumundayız. Birbirimize anlayış göstermek durumundayız. Bunu da boynumuza tasma gibi geçireceğimiz engelli kartlarına, personel kartlarına v.s. borçlu olmadan yapabilmeliyiz.

  • erdoyil  (25.12.18 12:55:38 ~ 12:58:04)