Üniversite psikoloğuna hiç gitmiş olan var mı?

Bunu ikinci kez soruyor olabilirim hatırlamıyorum fakat geçen sene de bugünlerde gitmeye niyetlenmiştim ama bir türlü ayağım gitmemişti. Devlet hastanelerinde psikolog yok zaten olsa da çok kalabalık olacağından verimli olmaz. Özeli hiç söylemiyorum bile, bir saatlik iki saatlik seansı tüm ay iple çektiğimiz kyk kredisine eşit neredeyse. Geriye tek ücretsiz oldukları için (öyledir sanırım?) üni psikoloğu kalıyor. Onlar gerçekten uzun uzun dinliyorlar mı öğrencilerin psikolojik problemlerini yoksa devlet hastanesi gibi hasta değil sayı gözüyle bakıp kestirip atıyorlar mı?

Eğer gittiyseniz nasıl bir deneyim olduğunu birinci ağızdan dinlemek daha ikna edici olurdu. Üni hastaneleri de çok kalabalık oluyor diye biliyorum mesela çapa? Bir de ünilerin medikoları var onlar sadece üniversiteye özel mi bakıyor yoksa üniversite hastanesinin bir bölümü mü herkese açık?

Çapa'da çok sıra var, ocak'tan beri bekleyen hastaya daha yeni sıra geldi. Her doktorun bi kapasitesi var ve yeni doktor gelmeden yeni hasta almıyorlar. Çapa'ya gitmek de zaten bi mesele, psikolojiden randevu alıyorsun onlar seni psikonevroza yönlendirmeli ki bunu başarabilmek baya zor, genelde ilaç yazıp gönderiyorlar. Psikonevroz'a gidince de mülakat gibi bi şey yapıyorlar sıraya girebilmen için.

Üniversite psikologu olabilir, bizimki dinliyor baya zaten belirli bir süresi var. Özelde süre 1 saatken üniversitede 45 dk. çapa'da da 45 dk. Ayrıca denemekten ne kaybedersin ki? Bi randevu alıp git. Bi de özelde haftada 1 seans yapılırken, bizim üniversitede 2 haftada bir hakkın var.
  • ekaterina  (19.12.18 03:19:20)
Hacettepe Beytepe ‘de okurken gitmiştim. Mediko ‘ya. Uzun uzun dinleme kısmında sıkıntı yoktu. Ancak bende bir fark yaratmadı. Çok sıkıcı geçen, beş on dakika bile dayanamadığım, anlattığıma pişman olup çıktığım görüşmelerdi. Yine de genelleme yapmayın derim. Psikologdan psikoloğa fark eder bu olay.
Benim zamanımda mediko sadece bulunduğu üni öğrencisine açıktı. Değişt mi bilemem.

  • rakidabalikolsa  (19.12.18 03:36:04)
Önce birkaç şeyi düzelteyim. Psikologlar, diğer bütün lisansiyerler gibi, performans sistemine dahil değil. Günde 10 danışan da görse, 1 danışan da görse ay sonunda aynı parayı alır. Dolayısıyla size "danışan" değil, "sayı" gözüyle bakması söz konusu değil. Sağlık sisteminde sadece hekimler performans sistemine dahildir.

Artık pek çok devlet hastanesinde birden fazla psikolog var. Mhrs'den veya 182'den psikolog bilgisine ulaşamazsınız. Çünkü psikologa gidebilmeniz için sizi bir psikiyatri uzmanının psikologa yönlendirmesi gerekir.

Üniversitedeyken mediko'ya gitmedim. Ama çok yakın bir arkadaşım büyük bir travmasından dolayı gidiyordu, bu arada kendisi Hacettepe Üniversitesi'ndeydi. Her hafta görüşme yaptılar. Çok faydasını gördü. Travmaya dair izler kalmadı. Bu dediğim 8-9 yıl önceydi. Şimdi sistemleri nasıl, bilmiyorum.
  • siyah noktali film  (19.12.18 07:42:35)