Muhasebe ve Gelir Vergisi ve Hizmet Alımı Faturası

Selamlar ahali,
Serbest çalışan bir mühendisim, vergi levham veya SMM makbuzum bulunmuyor.
İş yaptığım firmadan 213075 TL alacağım var. Firma bana bunun gelir vergisini yansıtmak istiyor. Ben bu kazancın 20880 TL'sini faturalandırdım (otel-yemek-kırtasiye vs.).
Kalan kısmını (yaklaşık 192000 TL) Mühendislik hizmeti olarak sigortamın yattığı başka bir firmadan faturalandırmak istiyorum. Ancak firma bana "sadece KDV dahil 101.000 TL faturalandırabilirsin, çünkü hizmet faturasının %60'ını gider gösterebiliriz" diyor. "Bu durumda kalan 91.000 TL'den gelir vergisi keserim" diyor. Neden ben 192.000 TL'den fatura kesip firmaya gönderemiyorum? Oran %60 ise meblağ artınca aynı oranda giderim de artar ve benden gelir vergisi kesemez.
Firma uyanıklığa mı kaçıyor?
NOT: Her 2 firma da LTD ŞTİ.
Şimdiden teşekkürler....

Hayatımda duymadığım şeyler. Bir çakallık olduğu kesin. Muhtemelen ödemeyi yapacak olan firma yasal olarak karda görünmüyor, o yüzden de gider göstermek için faturaya ihtiyacı yok, ödemeyi faturasız yapıp vergi kesintisi adı altında ödemeyi düşürme peşinde.

  • talasas  (18.12.18 01:22:19)
firma kıçından element uydurmuş. kesin bilgi yayabilirsiniz.

  • fucking machine in my head  (18.12.18 02:26:49)
arkadaşlarımın da dediği gibi bu "yüzde şu kadarını faturalandırabilirsin, kalanından vergi keserim" falan gibi şeyler g.tünden sallamanın en güzel örneği. kanunen böyle şeyler yok. hizmet faturasının tamamını gider yazabilir, kdv'sinin tamamını indirebilir, bir kısıtı yok.

demek istiyor ki, "ben o kadar kar eden bir firma değilim. sen bana 192.000 liralık fatura getirirsen bunun ancak %60 kısmı benim işime yarar, fazlası boşa gider. sana paraı tam veririm ama karşılığında da tamamını gider yazmış olmam. bu yüzden de 192.000 liralık fatura benim bi işime yaramaz. sen bana 100.000'lik fatura getir, farkın vergisini de senden keseyim."

ssstr lan diyebilirsiniz. 192.000 liralık fatura götürebiliyorsanız götürün, paranızı alın. ama vermem derse de SİZİN hak iddia edebileceğiniz bir durum yok. hatta görünürde siz ortada yoksunuz. fatura kesen şirket ile alan şirket arasındaki bir mesele bu. fatura kesen şirket de uğraşmayacaksa avucunuzu yalamayın.

siz en iyisi bu hacimde işler yapıyorsanız bir serbest meslek mükellefiyeti açtırın, kafanız da rahat olsun. zaten tespit edilirse geriye dönük açar ve sizi üzerler.
  • kibritsuyu  (18.12.18 11:06:21)
firma uyanıklık peşinde.

  • babilbaligi  (18.12.18 11:10:30)
herkese teşekkürler, henüz netleşmedi ancak ;
@kibritsuyu dediğin gibi benimde aklıma yatmadığı için pürüz çıkarttım. Kaldı ki fatura kesecek olan yer, benim sigortalı olarak çalıştığım yer. Yani ben onlara çalıştığım yerden mühendislik hizmeti bedeli keseceğim. Yani usulsüz bir durum yok. Zaten arkadaşımın firması.
Aynı şekilde benim şahıs firmam olsaydı da ben onlara bedel kadar fatura kesip, gider vergisini şirketim üzerinden ödeyecektim.
  • pccopath  (18.12.18 14:04:54)
yapmak istediği bir türkiye klasiği ''vergi kaçırmıyoruz vergiden kaçınıyoruz'' yıl sonu da geldi malum...

  • jactantia  (18.12.18 14:08:46)