e haciz nedir?

kyk borcumdan dolayı bugün kullandığım bankanın birinden hesabımın bloke olduğuna binaen mesaj geldi. fakat kullandığım diğer bankalardan mesaj gelmedi. çalışıyorum maaş hesabıma da el koyarlar mı? koylarsa maaşımın hepsini alırlar mı?

Arkadaşımın maaş hesabına haciz koymuşlardı.

Sonra yapılandırdı. Varsa bankada paranız bir an önce nakite çevirin ne olur ne olmaz.
  • kablelvuku  (17.12.18 18:00:20)
El koyarlar, kapatırlar.

IBAN atıyorum bütün hesabı boşalt müsait olunca paslasiriz parayı.
  • zxcd  (17.12.18 18:02:43)
e hacizin amacı parana el koymaktan çok göz korkutmak. o an hesapta olan bakiyeye bloke geliyor ama hesabına daha sonra giren ve çıkan paralara bir şey olmuyor.

kaç tane hesaba haciz geleceği biraz tesadüf. ama işlem bir defa gerçekleştiğinde devamında sürekli olarak hesaplarını kontrol eden bir sistem yok.
  • orpheus  (17.12.18 18:08:22)
Başıma iki kez geldi. E-haciz öncelikli olarak nakit hedefli bir şerh sistemi.
Özellikle bütün bankalardan hesabınız ve içinde paranız var mı bilgi istiyor vergi dairesi. Para olanlara vadesiz vadeli vs farketmeksizin bloke koyuyor. Zamanı geldiğinde çekmek için. Borç miktarı kadar bloke konulduysa artık geçmiş olsun o para gitti. Üzerindeki blokeyi kaldırmak için yine bloke edilen miktar kadar vergi dairesine yatırmanız gerekir ki bu da aynı hesaba gelir. Uğraşmaya değmez.
Yok, hesabınızda borç kadar meblağ olmadığı için bir kısmı bloke edildiyse hesabınıza giren her para girişi borç meblağı tamamlanana kadar blokeye uğrayacak. Bu yüzden yeni para girişi tekrar blokeye uğramaması için vergi dairesindeki müdürle yapılandırma yoluna gidebilirsiniz. Tabi bi peşinat yatırmanızı istiyorlar 1/4 kadar.
Hesabınız borcunuzdan fazla bloke edilemez. Bunu yapan bankayı şikayet edebilirsiniz.
Bu arada bankalar bunu pek haber vermezler. Hatta hangi kurumun bloke koydurduğunu bile paylaşmak istemezler. Bu yüzden diğer hesaplarını da kontrol etmen iyi olur. Benim kullanmadığım bir hesapta kalan 1.70 tl ye bile bloke koydular, düşün.
Bu siteden tc kimlik ile giriş yapıp haczedilenler bölümünden hangi hesaplarına hangi miktarda bloke konmuş, listeden bakabilirsin:
intvrg.gib.gov.tr
  • filipis  (17.12.18 20:24:20)
cevaplar çok teşekkür ederim. şimdi hesaba sonradan gelen para için haciz konuluyor mu? bu önemli. gelecek ayın maaşına el koyarlarsa yandım.

  • alko ikarus  (17.12.18 22:09:29)
dünyanın en saçma uygulamasıdır..

bir kere e-haciz'e maruz kaldım, benim gibi tek bir hesabı olanlar için resmen trajikomik bir durum..
maliye'ye ufak bir borcum varmış.. bunların istediği sürede ödeme yapmadım diye e-hacizi çakmışlar..

bankadan para çekip gidip borcu kapatmak istiyorsun ama para çekemiyorsun çünkü bloke var..
başka da hesap olmayınca elin kolun bağlanmış oluyor..
birilerinden borç alıp halletmiştim ama borç alacak kimsesi olmayanlar ne yapacak kimsenin umrunda değil..

en azından bir mesaj atıp "ödeme yapmazsan 7 gün sonra e-haciz başlayacak" diye uyarsalar daha mantıklı olacak..
  • strobist  (17.12.18 22:50:35)
bloke konan paranın tutarı ne ise tamamını tahsil edene kadar haciz kalacak, gelir idaresi paranın tamamını tahsil ettikten sonra blokeyi kaldıracak.

  • odyofil  (17.12.18 22:54:05)
bütün banka hesapları için mi geçerli bu?

  • alko ikarus  (17.12.18 23:06:38)
evet lakin aynı anda olmayabilir, bazen diğer hesaplara bir kaç gün sonra bloke gelebiliyor, özellikle hafta sonu/resmi tatiller var ise

  • odyofil  (17.12.18 23:09:59)