Oruc tutmak

Oruc tutarken imsak saatini mi baz aliyoruz? Mesela bugunlerde imsak 06:44 oldugu icin bu saatte yiyip mi tutuyoruz? Yoksa bilmedigim bir prosedur var mi

Sabaha ezanı

  • zxcd  (17.12.18 00:43:16)
imsak vakti. sabah ezanı biraz daha geç okunuyor.

  • kljgslsdkjsd  (17.12.18 00:46:00)
imsak +1

  • birsürüsorumvar  (17.12.18 00:47:47)
İmsak vakti. 6:44’e kadar yiyebiliyoruz. Ezan sonrasında da okunabiliyor.

  • asaf  (17.12.18 02:14:10)
sabah ezanı diyeni tiklemişsin ama bu birkaç mezhepte böyle. Abdulaziz Bayındır'ın görüşü mesela. Genel inanç imsak vakti der. Yine de bil yani.

  • lovemyself  (17.12.18 02:44:42)
bunun mezheplik bir durumu yok. kuran'da yazan bellidir. gecenin karanliginda beyaz ip ile siyah ip birbirinden ayrildiginda yeme icme kesilir. bu vakte de imsak vakti denir, ayni zamanda sabah namazinin vaktinin girdigi zamandir. eskiden sabah ezani emsaktan 30dk-1saat sonra okunuyordu, cemaat camiye daha rahat gelebilsin diye. sanirim simdi diyanet bunu degistirdi ve imsak vaktinde ezan okunmaya baslandi. tabi bu tur seyleri duyuruda vs sormak yerine kuran'dan acip kendin ogrenmen daha dogru olur. hicbir hocanin yada bir baskasinin dedigine dogrudan inanma. kurandan ac arastir dogrula.

  • crucio  (17.12.18 02:52:13)
ezan istendigi zaman okundugu icin ezani dikkate almayin/ imsak vaktidir. normali. ezan saati son zamnda degisti mesela namaz vakti yerine imsak vaktine cekildi.

  • eipcack  (17.12.18 08:21:01)
İmsak vakti +1

Ezan namaz kılınmasını hatırlatmak için bir duyurudur, namaz ya da oruç vaktini başlatan ya da bitiren bir şey değildir.

Bazı ülkelerde mesela hem imsak vaktinde hem de namaz vaktinde olmak üzere iki kere ezan okunur sabahları.

Sabah namazının vakti de imsakta başlar güneşte biter, bazı mezhepler ilk saatlerde bazıları son anlarda kılınmasının daha sevap/evla olduğunu söyler.

Sabah namazı imsak ile güneş arasında herhangi bir zamanda kılındığı anda yerine gelmiş olur.

Oruç da imsaktan önce yemeyi bırakmak ile başlar.
  • John Bloor  (17.12.18 09:14:52)
crucio az bise atarli yazmis ama bilmiyor tam maalesef.
kurandan ogrensin insanlar ama bidatci diyanet her seyi ayetmis gibi dayatinca insanlarin kafasi karisiyor.
turkiyede sabah ezani diyanettw yazan imsaktan ortalama 40-45 dk sonra okunur. bu asagi yukari oynayabiliyor. zira diyanetin imsak dedigi hesaplama sacma. astronomik seher diye bisey kullaniyorlar.
kuranda yemegi birakma vakti bellidir. hava az bisey aydinliga donmeye baslar ufuktan. bunu duz bir bolgede yasiyorsaniz gozunuzle bile bulursunuz. degil sehirdeyseniz ister diyanet imsakiyesine yazan imsaka garamti payiyla 50dk katin, ister suleymaniye vakfinin sitesinde yazan imsaki baz alin.
diyanetin yazdigi imsak vaktinde kilinan sabah namazi vakti girmeden kilinan sabah namazidir.
  • galandar kostumu  (17.12.18 09:37:35)
Diyanet'in imsak vaktine güvenebilirsiniz.

  • güneyli çocuk  (17.12.18 09:54:09)