Endülüs turu yapamıyorum.

Bölgeyi bilenlerden yardım bekliyorum. Maalesef zamanım kısıtlı.

19 Aralık akşamı Sevilla’ya uçuyorum.
24 Aralık akşamı Madrid’ten geri dönmeliyiz.

Sevilla - Cordoba - Malaga- Granada - Madrid şeklinde gezmek istiyoruz ama zamanımız yetmiyor.

Ne yapsak? Hangi şehirleri çıkartalım? Hangi şehirler en güzeli?

sevilla, granada, madrid.

madrid görüldüyse; 20-21 sevilla geziş, 22-23 granada geziş. endülüs turu yapıp elhamra görmeden olmaz, o yüzden granada'ya illa ki gidilecek. oraya 1 malaga'ya 1 yaparsanız bir şey anlamazsınız ikisinden de.
madrid görülmediyse ikisinden birinden 1 gün azaltıp madrid'e eklenebilir. sevilla granada arası ulaşım sorun olmaz ama granada'dan madrid'e gidiş vakit alacaktır, o vakti düşünerek plan yapın.
  • Bruce  (16.12.18 23:26:37 ~ 23:29:46)
Sevilla ve granada endülüs un olmazsa olmazlari bence. Cordoba da camii dışında cok fazla vakit ayirmaniza gerek olduğunu düşünmüyorum. 2 3 saat yeterli olacaktır. Granada da ise hemen hemen 1 gun el hamra icin harcanıyor. Yarim gun veya 1 gun de şehir gezilebilir. Malaga ya gitmedim onun için yorum yapamayacagim ama 2 sevilla 2 granada olabilir. Bununla birlikte endülüs ten sonra madrid cok sönük ve ekstrası olmayan bir sehir bana sorarsan. (Prado müzesi icin özel bir ilgin varsa ekstra zaman ayırmak gerekebilir onu bilemiyorum). Ama el hamra yi mutlaka görmeye çalış.

  • kolaygelsin  (16.12.18 23:30:18)
sevilla'da bir gün muhakkak geçir.
granada'da en az bir gün.
cordoba'da da en az bir gün. ama cordoba diğerlerinden biraz daha sakin, kendi halinde bir şehir.

malaga diğerlerinin yanında daha zayıf halka.
  • i ve been mistreated  (16.12.18 23:43:47)
19 Dec 21:10 Porto - Sevilla
21 Dec 12:40 Sevilla - Cordoba
21 Dec 19:00 Cordoba - Granada
22 Dec 18:30 Granada - Madrid
23 Dec 23:00 Madrid - Porto
  • Lim5  (16.12.18 23:54:12)
ben olsam cordobayi ve malagayi cikarirdim. araba kiralayip gezecekseniz nispeten kolay ama tren vs. isine girecekseniz zor (ve pahali) bir rota.

benim tur planim soyle olurdu:

19u gece ve 20si gunduz sevilla'da takilip aksamina ronda'ya gecer, geceyi ronda'da gecirip ertesi gun de ronda ve ona cok yakin olan setenil de las bodegas'i gezip (bu ikisini ekledigine pisman olmayacaksin) oradan aksamustu gibi granada'ya gecerdim. 21i gece granada'da kaldiktan sonra ertesi gun alhamra'yi gezerdim. granada'da alhamra disinda neredeyse bir sey yok alhamra ile granada'yi 1 tam gunde bitirebilirsin. alhamra sonrasi yola cikip madrid'e giderdim. yol bir tek bu noktada uzun suruyor digerleri yaklasik 2-2.5 saatlik mesafeler hep. madrid'e gidis biraz uzun surecek muhtemelen. gece gibi madrid'e varip madrid'de geceyi (22si oluyor) gecirdikten sonra 23u ve 24u madrid'de gecirir ve donerdim. (madrid'e onceden gittiyseniz o fazladan gunu sevilla'ya eklerdim tabii.)

cordoba'da cami disinda hicbir sey yok (turkiye'de her yer cami bi esprisi yok :)) malaga'da kale disinda hicbir sey yok. bu ikisini bu yuzden cikardim. bir de az daha vakit olsa tarifa'yi mutlaka eklerdim ama sendeki zaman planina gore araya sıkıştırılamayacak kadar uzak maalesef.

tekrar soyluyorum bu plana ronda ve setenil'i ekledigine kesinlikle pisman olmazsin :)

eklemeyi unutmusum ben endulus'te araba kiralayip gezdim, benim rota tren--otobus vs. gibi ulasim araclarina uygun olmayabilir konu hakkinda hicbir fikrim yok.

unutmadan bir de sunu ekleyeyim, alhamra'ya onceden rezervasyon yapmadan girmekte sikıntı yasayabilirsiniz, biletinizi onceden almanizi tavsiye ederim.
  • in vino veritas  (17.12.18 00:01:26 ~ 00:07:12)
4 gunde endulus cok cok zor. ben malagayi cikartarak, araba kiralayip 10 gunde tamamladim. (thy malagaya direk ucuyor, daha sonra sadece malaga icin geliriz dedik).

@kolaygelsin +1. endulus sonrasi madrid cok bos geliyor. ancak ilginizi cekecek birseyler kesinlikle bulursunuz. ben olmsam az vakit planlarim madrid icin.

bu listeden malaga ve cordoba cikarilabilir duruyor. cordobada en ilgi cekici yer cami ve gercekten muthis. bunun disinda roman bridge de efsane. ama diger bolgeler dusunulunce cordobadan vazgecilebilir.

sevilla ve granada kesinlikle listede kalmali. ozellikle sevillaya daha fazla vakit ayirin. diger bolgelere gore gorulecek cok fazla yer var. granada el hamra sarayi ve cevresi 1 tam gununuzu alir ve kesinlikle deger.
ayrica @in vino veritas +1. ronda kucuk ama cok guzel bir yer. sirf o manzarayi yasamak icin bile gidilmeli.
  • a340  (17.12.18 08:09:33)