Yurtdışından emeklilik

Hollanda da bir iş buldum. Kuzenim de orda yaşıyor. Gitmeyi ciddi düşünüyoruz kız arkadaşımla. O da akademiden devam edicek. Sorum şu oralarda emeklilik durumları nasıl oluyor?Yani ordan emekli olmak istesem 20-25 yıl çalışmak yeter mi?Türkiye'de 5 yıllık çalışma geçmişim var ve primlerim yüksekten ödenmişti. Bu günler tamamen yanacak mı?Biraz havada bir soru oldu da yurtdışından emeklilik ile ilgili bildiğiniz şeyler varsa güzel olur bahsetmeniz. Ya da gittim 10 yıl çalıştım ve geri döndüm. Bu durumda ne olur?

Henuz yapmadim, o nedenle uygulamasini bilmiyorum ancak yurtdisinda calistiginiz surelere dair primleri SSK'ya kendi cebinizden odeyerek Turkiye'de de emekli olabilirsiniz. Sanirim adi istege bagli sigorta. Bu isimle arastirabilirsiniz.

  • kartonpiyer  (15.12.18 15:19:40)
o işi bana ver, sen burda kal. iş ne işiydi ?

  • empty bottle  (15.12.18 17:40:56 ~ 17:41:09)
hollanda kısmını bilmiyorum. emeklilikte sadece çalışmak değil yaş da önemli. türkiye için konuşursak, oradaki çalışmalarını belgelendirip burada toptan ödeyerek saydırabilirsin. ödemeyi istediğin zaman yapıyorsun ama yine yaşını bekliyorsun tabi. türkiye'deki çalışmaların yanmaz.

  • cemiyetin ünlü siması  (15.12.18 17:42:44)
daha gitmeden emekliligii mi dusunuyorsunuz :) cifte vergilendirme prim gibi aratin dolu bilgi cikar

  • oscar  (16.12.18 01:50:40)
ikili andlaşma varsa işlemler daha kolay temsilcilik kanalıyla,hollanda ile var biliyorum.ama yoksa 5a kapsamında şahsen başvurarak prim ödemeye başlayabilirsin geçmişe dönük,tüm işlemleri kendin takip etmek zorundasın.türkçe çevirili yıllık hizmet cetvelleri,giriş çıkış kayıtları...diğer gerekli belgeleri temsilcilik kanalı yada sgk web sayfasından bulabilirsin.

  • jactantia  (16.12.18 02:00:15)
Merhaba,

Hollanda'da emeklilik yasi, yasam beklentisine bagli olarak degisiyor hemen hemen her yil. 2018 icin 66, 2021'den sonra ise 67 olacak. Daha sonrasi simdilik belirsiz. Calisma yili degil yas onemli, Turkiye'de 5 sene calisma gecmisiniz olduguna gore tahminim en az 35 sene daha calismaniz gerekecek.

Turkiye'de emeklilik konsuna gelirsek, emeklilige kadar uzun vadeli dusundugunuze gore 5 yilin sonunda Dutch vatandasligina gececeginizi varsayabiliriz, bunun icin Turk vatandasligindan cikmak gerekiyor. Cifte vatandaslik ise Hollanda'dan izin alinmadan alinamiyor tekrar ( Haber vermeden tekrar Turk vatandasligi alanlar hakkinda Avusturya islem baslatti, Almanya ve Hollanda da yapacak diye konusuluyor ) Gecerli bir mazeretiniz yoksa da kolay kolay izin verilmiyor buna. Bu yuzden buyuk ihtimal Turkiye'deki emeklilik durumunuz yanacak.

Kaldi ki 5 yillik prim hicbir sey degil. 30-35 yillik izin vadede Turkiye'deki sosyal guvenlik sisteminin calisabilecegi ise muamma.
  • whisky  (17.12.18 17:24:55)