Lezzetli salata tarifleriniz?

Sağlık sorunları nedeniyle vejetaryen ağırlıklı beslenmeye kaymam gerekiyor. Tüm fast foodu kestim. Şekeri de bırakalı 2-3 sene oldu sanırım. Yani salata benim için çok önemli. Mesela roka, salatalık, domates, kırmızı pancar, ıspanak, avokado, mozzarella, havuç, lahana, marul, limon, zeytinyağı(extra virgin pahalı bir şey olanından) ile salata yapıyorum 3-4 gündür, iğrenç tadı oluyor, acımsı, yüzümüzü ekşite elşite yiyorum. Ne yapayım böyle devam mı edeyim? Salata nasıl lezzetli olur ki, tarif, tüyo vs varsa alayım?

Bence en mantiklisi mevsimde cikan sebzelerle salata, markette neyi ucuza buluyorsan onu al.

Sadece salata lezzetli bir sey degil, ben humus, peynir hatta cig kofte ile seviyorum. Hic yag ya da tuz eklemiyorum.

Daha lezzetli olsun istersen elma, kuru uzum falan da ekleyebilirsin.
  • Traveller  (14.12.18 17:30:54)
Sevdigin bir peynir koyabilirsin. Zeytin yine guzel oluyoe.
Aslina bakarsan nar eksisi de yakisir ama sekerli. Belki guzel bi sirke
Bir de mercimek haslayip koymak guzel olabilir
  • red g  (14.12.18 17:34:05)
Bu mevsimde domates salatalık aşırı tatsız. Ispanak körpe değilse çiğ yemesi hoş değil, lahana da ağzınızın tadını bozuyor olabilir. Öncelikle aşırı karışık yapmayın bence. Örneğin kaynar suda 2 dakika tutulup çıkarılmış brokoli çok lezzetli salata oluyor bol limonla ekşi ekşi, küp kesilmiş pancarla ekşi tatlı bir tat ekleyebilirsiniz. Her gün farklı bir şeyler ekleyin, ince ince kesilmiş elma ya da armut da ekleyin.

edit: Ispanağı çeşitli meyvelerle vestel mix& go gibi bir blender'a atarsanız tadı hiç anlaşılmayan smoothie'ler yapabilirsiniz. Marka verdim zira sebze meyve yiyecekseniz ve smoothie seviyorsanız çok faydalı olabilir. Smoothie'ye yulaf falan da ekleyince bayağı doyurucu oluyor.
  • whoosie  (14.12.18 17:37:02 ~ 17:40:44)
Marul, havuç , mor lahana, domates , soğan, üzerine yağ limon tuz. Bitti gitti.
Patates salatası var haşlanmış patates haşlanmış yumurta soğan yeşil sogan yağ tuz.

  • scorpion37  (14.12.18 17:51:43)
Karnabahar haslamasi, havuc, nar, brokoli denemelisin. yakistirdigin sebzelerle zeytinyagi ve limon da eklenir. nar bayagi guzel tat oluyor salataya.
bir de beyaz peynir(light da olur) corek otu, kucuk dilimlenmiş avokadolar, ustune zeytinyağı.
maydonoz, limon,zeytinyagi.
  • milord  (14.12.18 18:07:42)
Havuç bana göre acayip lezzetli bir şey. İster haşlayıp limon sıkın ister yağda kızartıp limon sıkın ister tarator yapın. Ben genelde havucu parmak boyutunda kesip haşliyorum. Sonra zeytinyağı ve limon ekleyip yiyorum. Size de öneririm.

Geçen kış havuç, brokoli, karnabahar haşlayıp üzerine konserve haşlanmış mısır+ zeytinyağı ve limon ekleyip öğle yemeği olarak yiyordum. Ama üstte de yazıldığı gibi mevsim sebzelerini farklı şekillerde bir araya getirip yiyebilirsiniz. Ceviz badem kuru üzümle de zenginleştirebilirsiniz.
  • Amaranta ursula  (14.12.18 18:12:36 ~ 18:13:34)
Sos. Mayonezle ilgili bi sikintiniz yoksa mesela Sezar sos harika bi sey.

  • beetlejuice  (14.12.18 18:38:54)
Ooo salata güzeldir, candır ama siz de çok karıştırmışsınız.

Benim favori salatam şöyle:

Marul + Semizotu + az maydonoz + küçük bir kırmızı soğan + bir bardak haşlanmış nohut, Yarım avokado (iki kişi yiyeceksek bir tam), Zeytinyağı, limon, tuz. Deli gibi karıştır. Tabaklara bölüştür. Her tabağa bir poşe yumurta o yumurtanın üzerine az rende parmesan (yoksa kaşar) birkaç kırt karabiber.

Off, olsa da yesem...
  • SiyamkedisiZorro  (14.12.18 19:11:15)
malzeme iyi olmazsa lezzetli olmayacaktır. o nedenle mevsim sebzelerini kullanın.
1-2 haftadır yediğim salata: mor lahana, beyaz soğan, havuç, turp, marul, maydanoz
+ sumak, balzemik, limon, tuz, zeytinyağı

domatesi çok severim ama kış domatesi salatanın tadını bozmaktan başka işe yaramıyor.
  • hunili li lii  (14.12.18 19:14:12)
Ben farkli turden malzemelerin o kadar karistirilmasini sevmiyorum.

Yesil salata yapacaksam iceberg, roka, marul, ispanak, mor uclari olan marul, nane, reyhan, kuzukulagi ve tere haricinde bir sey katmiyorum. Uzerine varsa bir salatalik dogruyorum.

Coban salatayi yesil biber, maydanoz, salatalik ve kuru soganla yapiyorum.

Havucu ve kabagi genelde zeytinyaginda cevirip sarmisakli yogurtla yiyorum. Semizotunu da sarmisakli yogurtla yapiyorum.

Turp havuc karisik salata da yapiyorum.

Bazen de havuc ve mor lahana tursusunu karistiyorum.

Salata sosu olarak zeytinyagi, cok az tuz, limon, turunc suyu, elma ve uzum sirkesi kullaniyorum.

Bazen salatanin ustune keten tohumu veya susam ekliyorum. Bazen de salatanin icine haslanmis nohut atiyorum.

Ayrica balli hardalli salata sosu tariflerini yesil salatalarda kullanabilirsiniz.
  • nax  (14.12.18 19:49:02)
Ek olarak su kitabi oneririm: goo.gl

  • nax  (14.12.18 19:50:44)
Biraz turşu dilimleyip atabilirsin ufak ufak.
Ceviz ufalayabilirsin.
Brokoli haşlayıp içine parçalayabilirsin.
Kırmızı tatlı biberi küçük küçük doğrayıp atabilirsin. Hatta önce biraz közleyip öyle koyabilirsin.
İyi bir nar ekşisi de salatanın tadını epey güzelleştiriyor.
  • i m cool with that  (14.12.18 19:54:43)
Ispanak yeşil soğan maydanoz ve limon bolca koyunca çok güzel oluyo.
Çiğ ıspanakla salata yapan bir tek annemi tanıyorum. Çok güzel tadı.

  • coca cola  (15.12.18 01:21:33)
Narlı maş fasulye salatası. Gerçek nar ekşisi ve taze nane-dere otu ile çok çok iyi oluyor.

  • buf-e kür  (15.12.18 14:44:37)