Netflix ile ilgili bir soru

Netflix'e abone oldum.

Ancak dizileri kafasına göre kestiği, bölümleri değiştirdiği, sezonları kısalttığı, sansürlediği vs ile ilgili bir şeyler okudum farklı kaynaklardan.

Nedir ne değildir? Aslı astarı var mıdır?

Netflix bir sirket, diziyi kimse izlemiyorsa bir sonraki sezonu iptal eder. Yonetmeni de isterse bolumleri degistirir tipki diger kanallarda oldugu gibi. Neden bu durum seni rahatsiz etti? Zaten her zamanki isleyis bu Netflix'e ozgu bir durum degil. Insanlar bu diziyi cok seviyorum alin paramizi ve bu diziden bize daha fazla verin dediklerinde Netflix ya da hicbir kanal sezonu kesmez ya da iptal etmez.

  • Traveller  (14.12.18 14:55:46)
sezonu kesmekten bahsetmiyorum. bölümleri kısaltmaktan bahsediyorum.

kendimi anlatamadım galiba.

örneğin ezel dizisinin 10. bölümü 1 saat 30 dakika diyelim. netflix bu bölümü, 2 bölümde verip toplam süresini 40+40 80 dakika yapıp 10 dakikasını kesiyor diye duydum.
  • asethuan  (14.12.18 15:01:21)
Bir dizinin bu kadar uzun oldugu tek ulke sanirim Turkiye. Bu nedenle normalimiz da bu anormal durum olmus.

Zaten bir dizi 1 saat 30 dk ise buna dizi denemez, denmesin!
  • Traveller  (14.12.18 15:14:27)
Gereksiz ve uzatılmış gıy gıy sahneleri önceden kesip daha izlenebilir bir hale getirdilerse gözümde bir kez daha değerlendiler o zaman.

1 saat 30 dk olan dizide eminim ki 30 dk gıygıyla geçiyordur, tv'ye çekildiği süre ve reklam ilişkisi için kabul edilebilir. Ama özgürce izlenilecek bir platformda kesilmiş olması mantıklı bence.

Dizi veya filmin anlam bütünlüğü bozulmadan, önemli repliklerin kesilmediğini varsayıyorum.
  • John Bloor  (14.12.18 16:28:36)
gıy gıy bölüm olsa da sonuçta dizinin bir parçasıdır. ayrıntısıdır. ben neden varolandan daha az izlemiş olayım ki?

hani bu filmlerin kesilmiş sahneleri gibi de değil. kesilmiş sahneleri bulup izlersin. ulan bir şey izlemedim mi diye aklında kalmaz. filmdir en nihayetinde. 3 saattir. izlersin biter.

dizi öyle değil ki. onlarca sezonu var. sezonlarda yüzlerce bölümü var. adam yapmış işte. lost'un bölümleri 40 dakikaydı. ezelinki 90 dakika. ben istersem izlerim, istemezsem izlemem. yayıncı bunu kesme hakkına veya kesilecek sahneleri kafasına göre belirleme hakkına nasıl sahip olabilir ki?

belki ben o mal mal bakışmalardan, saçma sapan uzayan sahnelerden hoşlanıyorum.

hem kim belirliyor bu kesilecek sahneleri?

- hamit abi lost'ta sawyer ile kate sahnelerine gıcık oluyorum abi.
+ kes kes onları sktiret. said jarrah'ın 3. sezondaki dövüş sahnesini koy yerine.
- abi bu hurley'in balık tutma sahnesini de kestim. mal gibi.
- tamam. bizim kayınço'nun sünnetinden bi ara geçiş koy. anlamaz kimse.

bu mudur yani?
  • asethuan  (14.12.18 18:13:37 ~ 18:18:22)
la casa de papel'e yapmışlığı var.
www.reddit.com

ayrıca bazı bbc dizilerinde de var.
www.reddit.com
  • eagofant  (14.12.18 21:15:12)
saçmalık.

ciddi ciddi netflix üyeliğimi yenilememeyi düşünüyorum bu nedenle.

yeni bir diziye başlamak şevkim kalmadı. ya eksikse diye.
  • asethuan  (14.12.18 22:16:13)
orjinal netflix içerikleri ile ilgili böyle bir şey olacağını sanmıyorum ama la casa de papel'deki olay sansür vb değil de uzun bölümleri kısaltıp bir sezonu iki sezona çıkartma işiydi. yani totalde içerik aynı ama bölüm bitme yerleri falan değişiyordu ister istemez.

  • dox  (14.12.18 22:27:04)