Müzikte çemberli bir gösterge.

Geçen metrobüste giderken, birinin elindeki bir kağıtta, bir çeşit çemberin kenarlarına yazılmış harfler ve notalar gördüm. Sol anahtarı falan da vardı bir yerlerde ama küçüktü onlar. Tam göremedim. Nedir bu, bilen var mı?

goo.gl

bu tarz bişey miydi acaba?
  • azeriturku  (13.12.18 17:22:42)
C'nin altında yazan A ilgili minörü, C hariç diğerlerindeki o diyez ve bemol işaretleri de arıza seslerini ifade ediyor. müzik teorisinin en temeli ve olmazsa olmazı. benim hala öğrenemediğim ama herkesin öğrenmesi gereken bir şey müzikle uğraşıyorsa.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (13.12.18 17:27:49)
Şöyle bir şey miydi?

www.musicnotes.com

Eğer buysa, bunun adı circle of fifths. 5'liler çemberi veya tonalite çemberi diye geçer. Batı müziği iki nota arasını 2 yarım sese bölmüştür. Örneğin do ile re arası bir tam sesten oluşur. Bunun yarısı da do diyez(işareti bu=#) ya da r bemol'ü gösterir. (işareti şuna benzer bir şey=b) Yani do diyez do'dan tam olarak yarım ses uzaklıktadır. Bu aradaki seslere arızalı sesler denir. Do diyez ile R bemol ses olarak aynı ses olsa da nota yazısında tamamen farklı bir şeydir. Neyse bu kısmı geçeyim.

Müzik bu notaların bellirli koşullarda bir araya gelmiş dizilerinden (gam) oluşur. Bu diziler dizideki bazı notaların birbirlerine uzaklıklarına göre farklı adlar alırlar temel olarak. Örneğin majör ve minör diziler. O çember bu majör ve minör dizilerin (hepsi değil) kaç tane arıza alacağını gösterir.

Mesela do majör gam herkesin bildiği, do-re-mi-fa-sol-la-si-do seslerinden oluşur. Arızasızdır. Çemberde en üstte yazar. O harfler batı disiplinin notalara verdiği isimler. Do notası C ile gösterilir mesela. Bir yanındaki G (sol) Majör gam, sol-la-si-do-re-mi-fa diyez-sol seslerinden oluşur. İşte o yüzden fa çizgisinin üzerinde diyez işareti (#) var. Umarım anlatabildim.

Ekleme: Arkadaşlar belirtmiş ama ben de belirteyim. Dışta yazan harfler majör gamları, içte yazanlar da o majör gamların ilgili minör gamlarını gösterir. İlgili minör de bir majör dizinin 6'ıncı notasıdır.
  • windowsguvenlikduvari  (13.12.18 17:27:49 ~ 17:32:03)
Evet buydu. Teşekkürler cevaplar için.

  • atın ölümüne sebep olan arpa  (13.12.18 19:49:54)