hayvanlara çiğ et vermemekteki mantık?

sokak hayvanlarına et, tavuk ciğeri verilirken söyleniyor. doğada eti pişmiş, haşlanmış halde mi buluyorlar? çöplükteki bir sürü gıdayı yiyen bir hayvana çiğ etin bakterisi mi zarar verecek? en alasına bağışıklık kazanmıştır o.

Doğada öldürüyor, hemen yiyor, leş yiyen hayvanlar değil bunlar. Bir yerlerde kesilen, oradan dağıtımcıya, markete/kasaba giden, oradan eve getirilen, soğuk zinciri kimbilir kaç yerde kırılan ve bir de hayvan yiyene kadar oda sıcaklığında bekleyen eti yemiyor.

Bizim aldığımız etler hayvan yiyene kadar bakteri ve parazit oluşturmaya çok müsait.
  • kobuzchu kiz  (12.12.18 15:00:28)
Köpeklerin “doğal ortamı” diye bir şey kalmadı. Bu nedenle sindirim sistemlerinin dogadaki kurta göre farklı evrimleşmesi normal. Kendi avlanan köpek, genelde ev atıkları, fare-tavşan ve böcek, bir miktar da yeşil ot vs. ile besleniyor. Oranlarını gösteren dünyadaki sokak köpekleri üzerinde yapılan bir araştırma var, linki bulursam ekleyeceğim. Bulabildiği meyveyi de gömüyor. Gerçi onu kurtlar da severek yiyor. Köpekler etçil değil hepçiller.

Dediğiniz gibi birçok bakteriye bağışıklıkları var ama küçücük cevizin üzerindeki mantar onları öldürebiliyor. Her şeye karşı da bağışıklık kazanmış değiller tabii ki.
  • buf-e kür  (12.12.18 15:25:04)
Barf'ı araştırabilirsiniz. Ben ev kedilerini uzun yıllar çiğ tavuk etiyle besledim. Üşengeçlik bıraktım.

  • auroraaurora  (12.12.18 15:57:53)
Benim kopek les mes tanimiyor sokakta bulsa yiyor. Kac kere kanli ishalden veterinere kostuk bilmiyorum artik. Ama hepsi degil, bazilari yiyor. Her kopegin her yiyecegi tepkisi de farkli. Bazisi kuru uzumden zehirlenirken, bazisi afiyetle goturebiliyor. Ama mesela cukulata belli bir miktardan sonra zehir.
barf aldigim yer, uzerine kaynar su dokun bakterilerin cogu olsun demisti.

  • bir varmis bir yokmus  (12.12.18 18:32:32)