Pad kontrol cihazı sorusu

Evde amatör olarak müzik yapmak için linkteki gibi bi pad kontrol cihazı almak istiyorum. model ve fiyat nasıldır? başka önerisi olan var mı?

shop.zuhalmuzik.com

fiyatı bu cihaza göre aşırı uçuk derece pahalı. bir araştırayım.
www.hepsiburada.com

bu ürünün padlarının velocity yani tuş hassasiyeti var mı onu bulamadım.

pad olarka bu da bir seçenek bununda velocity olayını bilmiyorum

www.do-re.com.tr

bu da bir seçenek

urun.n11.com

bu da olabilir

urun.n11.com

seç beğen al
  • killerbee  (12.12.18 13:51:19 ~ 14:01:41)
daha çok beat yapmak için kullanmak istiyorum. diğerlerinde tuşlar küçük gibi geldi ama...

  • merhum  (12.12.18 14:42:00)
urun.n11.com

bak mesela bunu alırsan ,padlara atadığın sesler hariç klavye tuşlarına da ses atarsın, onlar da bir nevi pad.
  • killerbee  (12.12.18 14:43:35)
killerbee teğet geçmiş ucuz çözüme :)

Bas klavye yazımı ile işim yok yalnızca perküsyon kullanacağım diyorsanız ve fiyatta da kopasınız yoksa şu alet iyi bişe.

www.mydukkan.com

killerbee'nin paylaştığı cihazın yalnızca pad kısmı teknik olarak.

bu arada bence de ben beat yazacağım diye yalnızca pad controller almak mantıksız bi üstteki nectar2 güzel cihazmış fiyatı da iyi. Keybed görünce korkmayın pad ne ise tuşlar da birebir o velocity hassasiyetli şeyler işte. Yer sıkıntınız yoksa 2 oktavcık bişey olması lazım.

Ya da tamamen abletonlive'a yönelip launchpad ile devam edin.
  • hedep  (12.12.18 14:45:42 ~ 14:47:58)
ben bütün ritimleri klavye ile yazıyorum. bu pad olunca ne oluyor bilmiyorum, genco arı bile beğenir benim kayıtlarımı, gençler bir enteresan.

şapkayı da ters çevirmek lazım sanırım iyi beat yapmak için.

drive.google.com
  • killerbee  (12.12.18 14:51:20)
pad alınca illa bi yazılım gerekecek değil mi? ableton live gibi...

  • merhum  (12.12.18 15:56:30)
evet tabii ki ve muhtemelen asio 2.0 destekleyen bir ses kartına da ihtiyacın olacak(mac olursa eğer default olarka core audio sürücüleri var mac'e ufak çaplı işler için gerek yok)

tabi ne yapacağına bağlı, sen gidip 8 10 mp3ü kesip sample yapıp kullanacaksan o zaman ihtiyaç olmayabilir.
  • killerbee  (12.12.18 16:04:07)
pad alınca tabi bi daw (digital audio workstation) kullanmanız gerekecek. Pad / midi klavye sonuçta bi midi kontrolcü yalnızca dijital olarak midi sinyali gönderir bunu anlamlandıracak bir yazılıma hatta yazılım içinde sanal ses modüllerine ihtiyacınız var. (pek çok yazılım kendi modülleriyle gelir)

cubase, ableton live, studio one, fl studio, logic (mac içindir), reason, bitwig studio, digital performer

bunlar genelde müzik yapımında kullanılan yazılımlar, reaper, protools gibi daw'ları ise tavsiye etmiyorum daha çok audio edit için kullanıldıklarından ötürü.

ses kartı derhal ihtiyacınız yok, mac ise zaten çalışak gecikmesiz win ise (win 10 da durumlar ne bilmiyorum) asio4all kurarak yine görece az gecikme ile çalışabilirsiniz ilk etapta.

Bu bahsettiğim yazılımlar bugüne kadar non lineer hiç bir yazılım tecrübeniz yoksa aniden pata küte kullanabileceğiniz şeyler değil, gözünüz korkmasın tabi ama en azından youtube'da sağlam bir araştırma yapmanız gerekmekte.

~Ekleme yapayım, elinde bir çekiç varsa her problemi çakarak çözmeye çalışırsın gibi olmasın :)

Benim işim genelde düzenleme olduğu için kendime yakın cevabı verdim ama tamamen daw'a bağımlı müzik yapmak zorunda değilsiniz. Beat ile ilgileniyorsanız inanılmaz güzel drum machine donanımlar çıktı. Kimisi yalnızca davul sesi çıkarabilirken kimisi çok sağlam komplike sequencere sahip ve sampling, synth özellikleri ile tamamen prodüksiyonu üzerinde başlayıp bitirmenize olanak tanıyan aletler.

Korg Volca Beat (analog)
Elektron Digitakt (tüm prodüksiyonu yapabilen bi cihazdır)
Korg Electribe (tüm prodüksiyonu yapabilen bi cihazdır)
Roland'ın boutique Serisi drum machine recreation'ları.
Arturia DrumBrute (analog)
Teenage Engineering OP1 (deli paradır ama deli de güzel alettir)

Gibi gibi, sıfırdan başlıyorsanız yol almadan evvel basit temel şeyleri araştırıp öğrenip ona göre yola çıkın bence. Yanlış yola atacağınız adımlar maddiyat ve zaman kaybına mahal verebilir.

Hacı ne diyosun sen be yav, dum çak dum çak davul yazıvercem ben de diyebilirsiniz hiç ayıp değil öyle bir durum varsa da çok çok basit şekilde de halledilebilinir mevzular.
  • hedep  (12.12.18 16:58:28 ~ 17:20:42)
basit remiksler için audacity kullanıyorum sadece.

  • merhum  (12.12.18 17:09:05)
bu konu benimde ilgimi çekiyor. bi ara bakarım.

  • scudman1  (12.12.18 17:12:01)