Fiber internet hattının kontrolü için gerekli alet edevat

Turkcell Superonline Fiber internet kullanıyorum ancak hattın bir yerinde bulunan sorundan dolayı ciddi boyutta bir packet loss sorunu yaşıyorum. modem 2 kere değişti, binaya gelen bayi elemanı hattın değerlerinin mükemmel olduğunu ve bir sorun olmaması gerektiğini söyledi. ancak packet loss sorunum devam ediyor ve bayi elemanının bana doğru bilgiler vermediğinden şüpheleniyorum.

sorunu kendi başıma çözmekten başka bir yol göremiyorum, acaba hem fiber hattı, hem de evdeki ethernet hatlarını kontrol edebilmem için kullanılacak bir alet edevat var mıdır? Varsa nereden alabilirim?

Bunun dışında kadıköy bölgesi için bu tür işlerden anlayan birileri varsa onunla da iletişime geçmek isterim. duvardan geçen ethernet kablolarının yenilenmesi ile ilgili desteğe ihtiyacım olabilir.

packet loss yaşadığını neye dayanarak söylüyorsun?

  • washe  (12.12.18 09:58:00)
ps4'ü nasıl bağlarsam bağlayayım oyunlardaki takılmaların (ekranda paket veri kaybı olduğuna dair semboller çıkıyor, örneğin rocket league'de) yanı sıra sürekli "lisans doğrulanamadığı için uygulama 15 dakika sonra askıya alınacak" hatasını sol üstte alıyorum. bunun haricinde pes 2019 oynuyorum ve her online maç sonunda istisnasız "bağlantınızla ilgili sorunlar var, internet servis sağlayıcınızla görüşün" mesajını alıp duruyorum.

bu sorunun bağlantıdan kaynaklı olduğunu da başka bir arkadaşın evindeki uydunet'i kullanırken anladım. ps4'ü wireless kullanarak bağladık ve yaklaşık 10 saat başka başka oyunları oynayıp durduk. evdeyken defalarca aldığım bu "lisans doğrulanamadı" uyarısını bir kez olsun bile almadık.

ps4 ve pc haricinde turkcell tv+'ta ortalama 15 saniyede bir 0.5 ila 1.0 saniyelik takılmalar oluyor.
  • gol d roger  (12.12.18 10:01:29)
rocket league ben de oynuyorum pc'den. şu aralar bazı serverlarda yüksek ping aldığım oluyor diye o serverların IP adreslerine vpn üzerinden erişmeye başlayıp sorunu çözdüm. rocket league'deki packet loss işaretine çok takılma. bu arada ben uydunet kullanıyorum.

evine gelen ethernet kablosunu değiştirmeyi deneyebilirsin çok zahmetli bir iş değilse ama sorun çok büyük ihtimalle o kablodan kaynaklı değildir.

sorun yaşayan cihazlar wi-fi ile bağlıyla kabloyla bağlamayı da dene istersen
  • washe  (12.12.18 10:16:35)
tüm bağlantıları kablolu olarak yapıyorum; arkadaşın evinde kablo olmadığı için wireless'tan bağladım ancak orada garip bir şekilde evimde kablolu bağlantıda yaşanan sorun hiç yaşanmadı bile. uydunetin wireless'ı, turkcell superonline fiber'in kablolu bağlantısından bile daha iyi sonuç verdi yani.

her şeyi denedim. 15 m'lik cat 6 kablosu alıp evin ortasından geçirip bir sürü deneme yaptım, sonuç aynı ve değişmedi maalesef.

evde aynı zamanda 10mbit uydunet de var, aynı 15 m'lik cat 6 kablosunu uydunet'e bağlayınca oynadığım oyunlar daha oturaklı geliyor, yani veri kaybı çok az.

uydunet fiber de değil, bildiğimiz coaxial cable ile geliyor ancak fiber internetten çok daha stabil.

sorun ping değil, packet loss. mesela turkcell superonline fibernet ile rocket league'de ping 50-60 ms civarı oluyor; uydunet ise 90-100 ms veriyor ancak uydunetin bağlantısı ile oynarken server'da nerede olduğum, topun nerede olduğu, rakibin nerede olduğu gibi detaylar bana çok daha iyi iletiliyor.
  • gol d roger  (12.12.18 10:24:32)