Kirayi ödemeyen kiraci

ailemin izmirde kirada bir dairesi var. Ben başka şehirdeyim. Bu yüzden pek ilgilenemiyorum. Kasım ayında bir kiracı girmiş. Alt sınıf bir mahallede bir ev. Girerken çalışıyorum demiş ama adam calismiyormus. Karısı temizliğe vs gidiyormuş. Ben görmedim ama yoksullarmış baya.

Kirayi 1 ay geciktirmeli veriyor. Üstelik kontratta yazanın 100 lira altını ödüyormuş. Ne yapabiliriz? Ankarada olduğum için ben ilgilenemiyorum. Babam yaşamıyor ablamla kavga etmiş adam. Bagirismislar. Şubatta çıkıcam demiş ama Şubata kadar bekleyemeyiz böyle. Zaten ben ankarada öğrenciyim. Kira geldiği gibi benim barınma gibi temel masraflarima gidiyor. Kirayi aldığım gibi kendi kiramı ödüyorum mesela. 100 lira daha az ödemesi öğle yemeğinden bile kısmamı gerektirecek. Ne yapabiliriz? İhtarname mi çekelim? Çabuk çözülür mü? Bizimkilerin de başı agrimas8n istiyorum. Yoksa ilk fırsatta gider kavga ederdim.

Ya da kirayi ödemezse bulunduğum şehirden izmire geri dönmek zorunda kalıcam.

İhtarnameyle en erken ama bak en erken 2-3 aya çıkartabiliyorsun. Ama hemen çözülsün istiyorsan en iyisi kavga etmek. Bir daha kiraya verirken seçici olmaya çalışın. Gerekirse maaş bordrosu bile isteyeceksin.

  • eazy  (11.12.18 18:56:38)
Kavga etmek istemiyorum. Annem üst katta oturuyor. Ben de izmirde olmadığım için düzgün bir şekilde çözmek önemli. Kirayı odemezlerse ben de kiramı odeyemem ve izmire dönmek zorunda kalabilirim. Tam da maddi olarak sıkışık olduğumuz bir döneme denk geldi. Bu çıkmasını erkene çekmez mi?

  • hknty  (11.12.18 19:32:42)
Zor. Şubat lafına da pek inanmayın bu arada. Extreme bir örnek ama halamın kiracısı bu şekilde 13 ay oturdu. Onüç.

  • liriamer  (11.12.18 19:52:08)
Bu kadar kolay mı bu? Yapacagimdan değil ama o zaman ben de ev sahibine kiramı odemeyim. Koştursun peşimden. Dağ başı mı burası?

Ev sahibinin o semtte oturacak başka mülkü yoksa çıkarılıyor sanırım. En kötü öyle olacak. ÖğrenciyiM. Kiramı odeyemezsem dönerim.

Ayrıca kirayi odememek, geç ödemek haklı fesih sebebi diye biliyorum.
  • hknty  (11.12.18 20:03:33)
emlakkulisi.com

Bakmamissan ilgili makalelere bakabilirsin. Kavga etme bence, sonu cinayete giden kavgalar olabilir. Ihtarname cekebilirsin kiracinin subat ayinda cikmamasina karsin. Diger taraftan kiracidan 100 degil 50 lira eksik vermesini isteyebilirsin.

edit: yani kiracı çıkana kadar 50 lira daha fazla versin ve bir orta yol bulunsun demek istedim
  • s0phiesw0rld  (11.12.18 20:19:21 ~ 12.12.18 23:18:02)
Annem üst katta oturuyor o yüzden de kavga etmek istemiyorum. 100 lira değil de 50 lira vermek derken tam anlamadım.

Çıkarmak için hakli gerekceler var. Bu kadar zor olmamalı. Ödemede ben izmire dönücem ya da sokakta kalıcam.
  • hknty  (11.12.18 20:56:16)
Ya arkadas kirasini adam akilli odeyenler salak galiba. Polise gidin sikayetci olun, tartistik, tehdit etti diyin. Yurtlardaki gibi kiracilara senet olmuyor mu?

  • gelmeistemem  (11.12.18 22:30:34)
Pek bilgim yok ama senet pek ise yaramıyor sanırım. Yani bir şey alınamıyor galiba. Ama kontrat bir sey ifade eder sanırım.

  • hknty  (11.12.18 22:42:06)
Peki tahliye nasıl oluyor? Çıkmıyorum derse ne olacak? Polis zoruyla mi çıkacak? İhtarlari zamanında çekince bile çok uzun sürer mi?

Kontrat var. Daha yeni girdiler ve ilk kirada sorun çıkardılar. İlk kirayi durumları yok diye 100 lira daha azına kabul etmiş bizimkiler ama Şubata kadar öyle ödemeyi düşünüyor sanırım. Bir de ilk kirayi da bir ay geç verdi. 3 defa vericem dedi erteledi bir şey demedik.

Yoksullarmış. Evde pek esya yokmuş. Alt sınıf bir semt zaten. O yüzden anlayışla yaklaşmaya çalışıyoruz ama ben de o kirayla kira ödüyorum. 10 tane evimiz var da kiraya veriyoruz gibi bir durum yok. Yani kira ödememesi demek benim sokakta kalmam demek ki öğrenciyim zaten.
  • hknty  (12.12.18 01:11:56)
Eğer kirayi ödememezlerse izmire dönmek zorunda kalıcam 2 3 ay içinde. Bu aralar birçok maddi sorun üstüste geldi. O yüzden sıkıntı. Bir de şu durum var. Yani bildiğim kadarıyla ev sahibinin semtte başka oturacak evi yoksa çıkmak zorunda. Ailemin yanında kalmayi düşünmüyorum. Yani ödemedigi takdirde o evde kalmak için izmire gidicem. O yüzden belki çıkması daha erken olur.

Kavga ederdim de yerim Yurdum belli. Ailemin başına dert açmak istemiyorum.
  • hknty  (12.12.18 03:01:33)
kavga etmeyin +1

niye baban sinir stres içine girsin, karşıdaki adam da sayko gibi geldi bana.

neyse kanunu kuralı, çekersin ihtarname, eksik yatırdığına dair, öderse öder, ödemezse çıkartırsın.
  • killerbee  (12.12.18 03:12:24)