haydi kitap önerin

duyuru ahalisi merhaba :)

roman ve hikaye okumalarının yanında bazı ek okumalar da yapmak istiyorum. aşağıdaki konular hakkında okuduğunuz ve önermek istediğiniz kitaplar ile beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

1) tanpınarın edebi ve kültürel yönünü ve hatta yaşamından kesitleri de sunan bir tanpınar kitabı ?

2) aynı şekilde yahya kemali anlatan bir kitap ?

3) ve şimdi çok geniş bir konu söylücem: tarih. tarih bilgim çok zayıf... diyecekseniz ki hangi tarih ? özellikle osmanlı ve cumhuriyet tarihi okumaları yapmak istiyorum. bu konuda sıkıcı olmayan tarihi daha zevkli hale getiren kitap önerilerine açığım.

4) ve edebiyat tarihini anlatan ders kitabı gibi olmayan bir kitap?

3) Erol Mütercimler - Bu Vatan Böyle Kurtuldu.

  • simderun  (10.12.18 14:21:52)
3- bir tayyarecinin anıları, vecihi hürkuş.

hem osmanlı'nın son dönemini, hem kurtuluş savaşı dönemini, cumhuriyetin ilk dönemini, sonrasını bir solukta anlatıp geçiyor. içinde muhteşem detaylar var.
  • babilbaligi  (10.12.18 14:22:04)
3 - modernleşen türkiye'nin tarihi-erik jan zürcher: objektif bir gözden muazzam bir eser bu.

1 ve 4 - Edebiyat Dersleri: Ahmet Hamdi Tanpınar - Abdullah Uçman: Tanpınar'ın edebiyat öğretmeni kişiliği üzerinden güzel bir hem edebiyat tarihi hem tanpınar kitabı.
  • captainobvious  (10.12.18 14:41:35)
yanlis anlamayin da, sizin yapmak istediginiz seyin dogru ifadesi okuma yapmak degil, arastirma yapmak ve konuyla ilgili bazi kaitaplar okumak.

-cumhuriyet tarihi ile ilgili kitaplar okumak istiyorum.
-osmanli ile ilgili arastirma yapmak istiyorum.
-roman ve hikaye kitaplarinin yaninda farkli konularda da kitaplar okumak istiyorum.
  • jimicik  (10.12.18 15:10:51)
Reşad Ekrem Koçu'nun bütün eserlerini öneririm. Özellikle Osmanlı Padişahları isimli kitabı çok güzel ve çok özel detaylara sahip bir kitap.

  • silah taciri  (10.12.18 15:21:09)