bir bahçeyi hobi olarak ekmek için gerekli minimum şeyler nedir?

Biraz ot bürümüş bir alan var elimizde diyelim. Hem estetik bir ekme biçme yapmak için hem de bir köşede salatalık domates gibi şeyler yetiştirebilmek için minimum alet edavat, tohum, gübre gibi şeyler nelerdir. En az maliyetle nasıl bu işe başlanır?

bir bel küreği, bir el çapası, yeterrince hortum ve ne ekeceksen onun tohumu/fidesi. bundan sonrası ne ekeceğine göre değişir.

  • babilbaligi  (09.12.18 11:17:31)
önce otlar yolunacak, sonra ekim yapılacak alan bellenecek. toprak alt üst edilecek yani ki hava alsın. sonra uygun ekim sırası ve sulama sırası belirlenecek. devamında ekim ve sulaması yapılır.

  • trajikomix  (09.12.18 11:29:15)
otları çapayla falan yokedebilir miyim? alt üst edince toprağı ölürler sanıyorum zaten? belki gübre falan olur?

peki ankara ikliminde kış aylarında ne yetişir?
  • stanhiver  (09.12.18 11:38:28)
otları kökten sökmeden yokedemezsin. ters çevirirsin yine çıkar

  • killerbee  (09.12.18 11:50:51)
O otlar ayrik otuysa baya ugrasman gerekecek. Ayrik otu istilacidir. Cok zor temizlenir. Sagdan soldan yine gelir. Surekli temizlenmesi lazim. Koku coook gucludur ve birbirine zincirlisekilde buyur. Capa makas kurek eldiven gerekir.
Ankarada kisin acik havada bir sey yetosrbilecegini sanmiyorum. Kisin hava eksilere dusuyor ve don oluyor.yazin gunes goren bir yer ise domates oneriririm. Tohumu ayastan aliniz

  • nax  (09.12.18 12:54:16)
Otlar kökünden sökülecek, bunun için en kolay yöntem toprağın üst katmanını sıyırıp almak.

Sonra güzel iyisinden toprak alacaksın bir güzel dökeceksin.

Sonra fidan ekeceksen fidan, çiçek ekeceksen çiçek, Bush yapacaksan artık onun bitkisini alacaksın. Onlara yer açacaksın.

Mesela 3 metre arayla 3 fidan ektin, 40 cm çapında daireyi çiz elinle toprağa oraya hiçbir şey ekme. Çim tohumu al, kalan alana çim tohumu ek. Bu iş biraz maharet gerektirir yoksa üstünde yürüyecek kadar sert ama çim çıkacak yetişecek kadar yumuşak bir yüzey elde etmen lazım. Sonra çimler halı gibi olacak 1 2 ay içinde.
  • bos gezenin bos ustasi  (09.12.18 13:00:22)
Sana öneri domates biber falan yetiştirmek için direkt girme toprağa. Saksı al. Büyük kereste saksılar var onlarda yetiştir daha rahat edersin.

En önemli alet edevatlar.
1. Bahçe eldiveni şart nasır kıymık zart zurt ağlatır.
2. Bel küreği.
3. Tırmık.
4. Adını tam bilmiyorum pençe gibi bir alet var onla toprağı zaman zaman havalandıracaksın.
5. Hortum
6. Sepet buna istenmeyen boku püsürü atıp çöpe götürmek için kullanırsın.
7. El arabası veya tekerlekli bir şeyler. Taşımak için alet olursa bel ağrısı yaşamazsın.
  • bos gezenin bos ustasi  (09.12.18 13:10:18)