çok namlulu roket atar çalışma prensibi

bu da kıçındaki yanıcı madde bitene kadar uçup sonra yere mi çakılıyor? e öyleyse bunu obüsten ayıran fark nedir? artısı-eksisi her yönden.

yani fark yoksa sanki ablama alevli meyve tabağı der gibi artistik hareket oluyor.

Kafadan 100km menzil var.

100 tane topu ayni anda atayim dersen yan yana 100 tane obus dizmen lazim, onlara da 4 adam koysan 400 kisi lazim.

Bunda tek aracta bir tusa basiyorsun 100 tane salliyorsun.
Saturasyon saldirisi avantaji veriyor.

Fuzeyi attiktan 2dk sonra bolgeden kacabiliyorsun.
Obusle kacamazsin.
  • acemi  (08.12.18 22:58:04)
Acemiyi düzeltiyorum: obüs çekili obüsse kaçamazsın/çok yavaş kaçarsın. Kundağı motorluysa gayet tank gibi basar gidersin. Çekili obüs mü kaldı allasen.

Aceminin bahsettiği gibi sırayla takır takır bi bölgeyi tarayabilirsin bununla. Obüste böyle bi şey yok. Atışa hazırlanma süresi var mecburen. Çnra ile atıyorum 500’e 100 ebatlarında bi bölgeyi tek seferde yağmur gibi mermiye boğarsın. Nuri ergin gibi mermi manyağı yaparsın.

İlk hızı obüs mermisinden farklı olduğu için hedefi daha düşük hata payıyla da vuruyor olabilir ama onu çnra’cı arkadaşlar daha iyi bilir. Biraz kıçımdan uydurmuş olurum kesin böyle dersem.

Ben ateş idare subayıydım askerde.
  • Delay Fuze  (08.12.18 23:36:26)
Kundagi motorlu olanlar da paletli oluyor, hareketli olsalar da lastik tekerli bos kamyon kadar ozgur degiller.

Karsi tarafta cnra varsa kacmalari zor olur.

Askerde kantin subayiydim.
  • acemi  (08.12.18 23:48:11)
Paletli ekskavatör mü daha zor arazi şartlarında çalışabilir, lastik tekerli ekskavatör mü kanka?

Arazi düz ovaysa lastikli daha hızlı kaçabilir evet ama bunun binbir türlü zorluğu var. Taş, kaya, engebe vs.

Daha bunun zırhı var. Son tekonoloji çnra’larıj zırhı fırtına obüsü kadar kuvvetli midir? Ben olsam fırtınayla mevzi değiştirmek isterdim. Daha güvende hissederdim.
  • Delay Fuze  (08.12.18 23:53:02)