e-kitap okuyucu nedir ne değildir?

aramaya inanan birisi olarak araştırdıkça bu kadar kafamı karıştıran başka bir şey olmamıştı.

1- www.epttavm.com bu ürün e-kitap okuyucu mu?

2-ekitap okuyucularda google play store var mı, spotify netflix vs. kullanılabilir mi?

3- bu ürünlerde türkçe dil desteği var mı? (kindleda)

4- kaç inç tavsiye edersiniz?

1- hayır değil..

2- google play yok.. zaten gerek de yok.. bunların ekran teknolojisi tabletler gibi değil, daha farklı.. hani öyle internete gireyim takılayım diyebileceğin bir yapısı yok.. sadece okumaya odaklanıyorsun..

ekbilgi: e-mürekkep teknolojisi tabletlerdeki gibi arka plan ışığına ihtiyaç duymayan, kağıt baskıya yakın sonuç veren panel teknolojisidir.. en güzel özelliği, sadece sayfa değiştirirken güç harcamasıdır.. bu nedenle cihazın bataryası tek şarj ile 2 ay dayanmaktadır..

3- tabiki türkçe harf desteği var..

4- 6 inch en ideal boyut bana göre.. ancak e-kitap okuyucu alırken sorulması gereken en önemli soru, ekran boyutu değil de, arka aydınlatma olup olmamasıdır.. eğer arka aydınlatması olan bir model almazsanız gecenin karanlığında okuyamazsınız, harici ışık kaynakları aramak zorunda kalırsınız.. arka aydınlatması olan modellerde ise aydınlatma ayarını kısarak açarak duruma göre ayar yapabilir ve harika bir okuma keyfi yaşarsınız..
  • strobist  (08.12.18 20:46:49)
Eğer google play, netflix vs istiyorsanız tablet alacaksınız. Tablette de e-kitap okuyabilirsiniz ama göz yoracaktır. E-kitap okuyucuların olayı e-ink teknolojisi ile kağıt benzeri görüntü vermesi ve gözü yormaması. Normalde lcd/led ekranlar gibi arka ışık kullanmıyorlar fakat ekranı aydınlatan modelleri de çıktı sonra.

  • shangrilla  (08.12.18 21:01:07)
@strobist yeterince güzel açıklamış.
Ben de en ideal olarak 6 inçlik e-okuyucuları tavsiye ederim.

Kobo aura veya Amazon Kindle paperwhite modellerine bakabilirsiniz.

Ayrıca kesinlikle arka aydınlatma olsun +1
  • bir fincan kahve ile film izlemek  (08.12.18 23:43:44)