barfiks ve dips yapamama

barfiks ve dips hiç yapamıyorum. yani 1 tane bile çıkmıyor. tam olarak sebebi ne ile açıklanabilir? ne yapmalı?

Vücudunu taşıyacak gücün olmaması ile açıklanır. Destekli barfiks dips aletleri var. Onlarda destekle çalışmaya başlarsan bir süre sonra yapabilecek güce gelirsin.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (07.12.18 21:01:47)
kollar patlıcan olmuş, sebebi odur.

1. hafta barda asılı dur. 2. hafta kendini çok yukarı çekip bırakarak 1-2-3 falan yap. her hafta ilerlet sonra 1 tam yapmaya başlarsın. bir de ellerini çok açma omuz hizası yap. 1 tam yapmaya başlayınca genişletirsin.

ama beline dikkat et. kilo falan varsa ve hiç düzenli spor yapmadıysan, bence ilk önce belini falan güçlendir, yürüyüş, kısa koşu, mekik falan yap sonra barfiske odaklan.
  • malheiros  (07.12.18 21:50:49)
Kolların patates diyen tipleri umursama. Günde 40km bisiklet üstüne ağırlık çalışan 185 90 kilo adamım. 6 yıldır aralıksız spor yapıyorum. Barfikste başarılı olduğum soylenemez. Vücudun dayanıklılığını ve gücünü barfiksle veya dips ile ölçemezsin. Üzerine git bir kısım daha.

  • karacigerim vur kadehlere  (07.12.18 22:00:52)
Askere git karşim

  • acemi  (07.12.18 23:37:37)
hocam kusura bakma, günde 40km bisiklet sürüp, ağırlık çalışarak nasıl 185 boya 90kg kalıyorsun? ya kilo fazlan var, ya da acayip kaslı bir adamsın ama öyle olsan nasıl barfisk yapamazsın?

  • malheiros  (07.12.18 23:58:16)
@malherios Yapamıyorum demedim. Basarili degilim dedim. :)

  • karacigerim vur kadehlere  (08.12.18 01:03:30)
Hangi kas grubu etkili bilmem ama kilo da etkileyen bir şey. Bench sehpasında yapılan dips hareketleri çalışılabilir. Barfiks güçlendirmek için de pull down egzersizlerine bakılabilir. Arada da barfiks ve dips aletinde alet ya da insan desteğiyle hareket yapılmaya çalışılabilir.

  • fatih baker  (08.12.18 02:13:53)
barfiks, eğer yapabilirsen tek hareketle tüm üst vücudu geliştirebilen ve aktif edebilen tek harekettir. bu yüzden çok önemlidir, üst vücut kuvvetinin ölçütüdür.

ben, lisede arkadaşlar dumbbell vb ile çalışırken barfiks çubuğu almıştım bunu araştırıp farkettiğim için. chin up yapıyordum ama düz barfiksi çalışarak 1den 4 e kadar çıkarmak için uğraştığımı hatırlıyorum. en başta 1 den sonra 2. yi yapamıyordum sanırım. barda asılı kalarak, (1 dakika barfiks denemeden sadece asılı kalmak gibi) zamanla geliştirdim. o zamanlarda 68-70 kiloydum, sonra 75 oldum çekebildiğim barfiks sayısı azaldı, doğru barfiks çektikçe çalıştığım zamanlar maksimum 5-6-8 oldu. şuan, 80 kiloyum. boyum 184. 4. barfiksten sonra zorlanıyorum. eğer zaten kasları geliştirmek için yapıyorsan, yavaş kalkıp inersin. liseden beri böyle yaptığım için geliştiğimi düşünüyorum.

şimdi ordan burdan biri çıkıp ben 15 tane çekiyorum diyebilir, sayının önemi yok. çektikçe gelişecektir ve biryerde tıkanabilir. önemli olan, hareketten en fazla faydayı almak ve kasları hiper tiropi, güç için gelişecek şekilde setleri, çalışma sıklığını, fazlalığını ayarlamaktır.

barfiksin güzel kısmı, önce güç kazanırsın. sonra, çekebildiğin sayı arttıkça tüm üst vücudun kaslarında hipertropi sağlayabilirsin. bu ilk sette 4-5 barfiks çekebildiğin zaman olmaya başlar.

ben uzun zamandır spor yapmıyordum, barfiks çubuğu monte ettim kaldığım yere. arada gelip gidiyorum 2-3 te tıkanıyordum şimdi 5 çekebiliyorum. hızlıca 8-10 tane çekebilirim ama benim amacım sayı değil anlattığım gibi, benim dediğim gibi yapılırsa en büyük fayda sağlanır.yavaşça.

bunun için para almam gerekiyor, ama canım sıkılıyor işte anlamak isteyene ücretsiz bilgi. kolay gelsin.
  • empty bottle  (08.12.18 05:13:19)