enparahediye.com dolandırıcılık meselesi

Merhaba,

Kardeşimin arkadaşı, twitter'da gördüğü enparalılar'a 400 paracık hediye bağlantısına tıklıyor ve enpara.com'un birebir aynısı bir sayfaya yönlendiriliyor. Sayfaya giriş bilgilerini girdiğinde telefonuna direkt enpara'dan mesaj geliyor ve bir şifre gönderiyorlar, o şifreyle sisteme giriş yapıyor.

Ardından enpara'nın uygulamasından hesabını kontrol ettiğinde 05551848174 nolu telefona 300 lira para gönderildiği bilgisini görüyor. (Türk Telekom Mobil TL Yükleme, görseli paylaştım.)

Özetle dolandırılıyor. Bankayı arayıp durumdan haberdar ediyor, banka yardımcı olamayacağını söyleyip türk telekom'a yönlendiriyor. Türk Telekom da diyor ki; "Ödenen fatura vs. olsaydı paranızı geri getirebilme şansımız vardı ama mobil yükleme olduğu için yardımcı olamıyoruz."

18 yaşında, hazırlık öğrencisi ve ailesinin gönderdiği aylık harçlığın büyük kısmını kaptırmış.

Bu arkadaş ne yapmalı?

Savcılığa başvuracak ama çözüm getirir mi?

Türk telekom'un bu konuda yapabileceği bir şey gerçekten yok mu? yoksa başlarından mı savmışlar? Çünkü yükleme yapılan telefon başka birine ait + enpara'da yapılan işlem tüm detaylarıyla mevcut.

Öncelikle geçmiş olsun. Aynısı benim babamın da başına geldi. ptt bank ın online sitesi yerine sahte linke girmişti. Ama bizde mobil ödeme değildi direk hırsız havale yapmıştı kendi hesabına. Geçmiş işlemlere bakınca adamın adı soyadı vs kabak gibi ortadaydı yani bu nasıl utanmaz hırsızsa anlamadım. Neyse gittik savcılığa dilekçe vs verdik adamın hesabına tedbir koydurduk. Üzerinden 5 ay geçti hala bişey yok parayı alamadık.
Savcılığa gideceksiniz başka bir yolu yordamı yok bunun. Ama o süreçler çok uzun sürüyor bilginize. Neyse ki para da çok yüksek bi mebla değilmiş.

  • nuevo  (07.12.18 01:01:29)
gecmis olsun, ne banka ne de turk telekom birsey yapamaz. sistemsel acidan bakildiginda ne banka ne de turk telekom supheli bir islem gormeyecek. arkadasiniz bildigin phishing'e kurban gitmis. bas bas butun bankalar bagiriyor "ne mail ile gelen nede baska bir sekilde gelen hicbir linke tiklayarak online bankaciliga giris yapmayin" diye. ayrica bahsettiginiz siteye girince chrome(eksiup.com) da bagiriyor "bu siteye girme" diye. 18 yasindaki bu gencimiz 300tl'ye guzel bir hayat dersi almis oldu ve bundan sonra internette gezinirken daha dikkatli olmayi ogrendi.

  • crucio  (07.12.18 01:13:28)
Dün ben de twitter'da görmüştüm; twitter.com

  • datnet  (07.12.18 08:57:41)
ödemenin dekontunu alsın savcılığa şikayette bulunup dekontu dilekçeye ek olarak versin. bir şey çıkar mı uğraşırlar mı bilmem ama en azından sistem çalışsın. bu arada bana 300 lira verse ben phishing nedir anlatsam bu kadar iyi anlatamazdım iyi ders olmuş.

  • argent dawn  (07.12.18 09:33:56)