[]

Bilimsel Araştırma Yöntemleri

Bir ödev için makalelerin yöntemlerini bulmam gerekiyor. Yalnız bazı makalelerin yöntemlerini( modellerini) bulamıyorum. Literatür taraması, derleme ve doküman analizi konusunda kafam karıştı. Soruna çözüm önerileri başlıklı bir makalede hangi yöntem kullanılmış olabilir?
 
Abstact'larinda belki ama Method (Data ya da Data Analysis) basligi altinda kesin yazar.


  • Traveller  (04.12.18 21:48:07) 
Aslında yazması gerek ama birçok makalede yok ne yazık ki. ben de bu yüzden arada kaldım. cevap için teşekkürler.


  • gadjodilo  (04.12.18 21:54:48) 
research methods, makale yazimi vs gibi kitaplar var. onlara bakp kategorileri bulabilirsiniz.


  • parcxerox  (04.12.18 22:12:55) 
Analiz yöntemi mi yoksa katılımcı seçilimi (sampling) yöntemi mi yoksa başka bir şey mi?

Mesela sampling yöntemini bulmak istiyorsunuz. Birçok sampling çeşidi var. Örneğin convenience sampling şu demek: kim müsaitse/gönüllüyse onu deneye/çalışmaya almak. Tabii bunun bir dezavantajı şu oluyor: deneye katılmak isteyen insanlar genel popülasyonu temsil etmeyebiliyorlar.

Şimdiii bu bilgiye göre, bir çalışmanın convenience sampling ile yapılıp yapılmadığını anlamak için illa yazmasına gerek yok. Makalede "deneye katılmaları için ilan astık" yazdıysa, ve ekstra bir şey yazmamışlarsa bu convenience sampling'dir.

Random sampling var, tamamen rastgele yapıyorsunuz. Mesela hastanedeki oda numaralarını yazıp kura çekiyorsunuz. Hangisi çıktıysa o odaya gidip "merhaba hastanemizden memnun musunuz" diye soruyorsun. Gördüğün gibi bu durumda da illa random sampling yaptık demesine gerek yok, "oda numaralarını kura çekerek belirledik" deyince anlıyoruz zaten.

Son bir örnek vereyim: stratified sampling var. Mesela A B C diye toplumu üç parçaya ayırıyorsun. Sonra bunların kendi sayılarına göre sayılarda insanı çalışmaya sokuyorsun. Bir makalede "amerikanın %10'u zenci ve %90'ı beyaz olduğu için, 20 tane zenciye, 180 tane beyaza deney yaptık" diyorsa, bu zaten stratified sampling oluyor. İlla stratified sampling demesine gerek kalmadı, anladık zaten.
  • benaaymi  (04.12.18 23:31:48 ~ 23:32:30) 
@benaaymi

aslında araştırma deseninden bahsediyordum. ama sizin örnek de başka bir şey için baya açıklayıcı oldu. teşekkür ederim.
  • gadjodilo  (05.12.18 14:14:43) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.