4k vidyo işleme için mac önerisi

Merhaba,
Arkadaşım için soruyorum, amatörce 4k 12 bitlik çektiği vidyolari işlemek için mantıklı makul bir mac konfigrasyonu önerebilir misiniz?
İşlemci ram ne olmalı ya da ekran kartı. Hali hazırda mac kullandığı için bu şekilde devam etmek istiyor.
Teşekkürler.

12 bit o mu dedi, amatörce ve 12bit yan yana durmaz :D 12 bit dediği raw olmalı, 4k raw çekebiliyorsa ona göre yazarız tavsiyeyi. Ama zaten raw kurgulamadın proxy kurgusu işine baksın.

Çoğu consumer kamera 8 bit.
Daha düzgün kameralar 10bit bu arada.
  • nhk ni youkosu  (04.12.18 17:57:11)
Ne yazık ki makul donanım mac'te olmaz bu işler için. Pc'de de olmaz ama fiyat olarak daha uygun olur.

  • reyals  (04.12.18 18:10:41)
@nhk..
Oyke dedi valla, bilemiyorum :) ama tavsiyelerinizi iletirim memnuniyetle :)
@reyals, makulden kasıt, tabi ki en üst donanım tavsiyesi değil de şu donanımla biraz yavaş da olsa yapılabilir şeklinde bir tavsiye.
  • kisa  (04.12.18 18:14:24)
@nhk ye katılarak eklemek istiyorum. bugün eva1 bile 10bit çekim yapıyor karşımızda ya meraktan kirayalan bir grup var yada sektöre yeni katılan bir zengin. her neyse.

kabaca geçmek gerekirse.
ekrandan başlayalım - madem true raw diyoruz gölge ve renk değeri önemli. o halde alacağın mac yanına kesinlikle kalibre edilebilen eizo coloredge serisinden bir monitör daha edinmek gerekir. (2 monitör şart değil tavsiye ama sadece bu olsa bile gayet işlevsel)

makina konusunda imac pro 8gb high bandwidth memory bütçe varsa 16gb olan versiyonu tercih ederek yola çıkabilirsin. render ve efekt konusunda süper rahatlama yaratır. grafik için 8gb radeon pro vega çok yerinde olur. bunun haricinde işlemci intel xeon w ya da e5 8 çekirdek seni her türlü işte taşır.

tabi tüm bunlar arttırılabilir ama abartmadan gitmek istedim. bu bir seferliğe mahsus bir proje değil her daim böyle görüntülerle uğraşılacağını düşünerek yazdım. işin içinde 3d render falan varsa ekstra cihaz gerekebilir.
  • Hendrix'e tapan adam  (04.12.18 19:54:49)