tırsak kedi

kedmizi yaklaşık 10 aylık ve dişi. annesi ölmüştü, 1-2 aylıkken evimize aldık.

eve herhangi bir misafir geldiğinde koşarak kaçıyor yatak odasına ve saklanıyor, kolay kolay da çıkmıyor. salona çıkıp misafirlerin yanına gelse bile sevmeye çalıştıklarında hırlıyor. hele küçük çocuklara karşı inanılmaz agresif, çocuğu tek başına görse saldıracak.

geçen hafta arkadaşım gelmişti bize, kendisinin 3-4 aylık bir kedisi var, veterinerden sonra bize uğradı, kedisini de çıakrdık evde dolaşmaya başladı. bizimki ondan 6-7 ay daha büyük olmasına rağmen küçük kediden inanılmaz korktu, saklandığı yerden çıkamadı. misafir gelen kedi bizimkinin mamamısından suyundan içti, bizimki yanına geldi ama diğerinin hırlamasını duyunca tekrar kaçtı.

biz bu kediyi düzgün yetiştiremedik mi? insanlara karşı yabani? hem cinsiyle iyi iletişim kurar dedik ama onu da yapamadı.

bize de çok sevdirmiyo kendini normal zamanlarda ama her gece gelir yatağımızda yatar.

bir de galiba kendisi bu aralar azgınlık dönemine girecek. durduk yere miyavlamaya falan başladı. bu dönemde nasıl davranmak gerekiyor?

kedinizle bir süre ilgilenmemenizi tavsiye ederim bir süre sonra kendisini sevdirmek için mutlaka gelecek ve zamanla buna alışacaktır.

insanlara karşı yabani olması sadece sizin yetiştirmenizden değil kedinin kendi kişiliğinden dolayı olabilir bazı kediler misafirleri sever bazıları sevmez gayet doğal. alıştırmaya çalışın ama alışmazsa kafaya takmayın kediniz öyle bir kedi demek ki.

1 yaşına geldiğinde kısırlaştırmaya uygun oluyordu sanırım kısırlaştırmanızı tavsiye ederim. kısırlaştırdıktan sonra davranışları değişebiliyor ve evde olan bir kediyi kısırlaştırmamak çok sakıncalı bir ses uğruna pencereden bile atlayabiliyor, agresifleşiyor.
  • wonnka  (30.11.18 15:24:18)
Kediler köpekler gibi değil. İsnan gibi farklı farklı karakterde hayvanlar. Öyle doğmuş, öyle yaşıyor. Onu korkutacak etmenlerden kaçının olabildiğince. Eğitim yahut yetiştirmeyle alakalı değil bence bu durum.

  • deveyi diken adamin ta kendisi  (30.11.18 17:46:25)
Merhaba, bizim de tekir erkek kedimiz böyle o da 11 aylık falan yalnız biz sahipleneli 2 ay kadar oldu. Evde bizden başka birinin olması çok rahatsız ediyor onu hele kalabalık misafir falan olduğu zaman direkt saklanıyor. Bazı geceler koridorda karşılaşınca bizden bile korkuyor ama her gece bizimle uyuyor :D biz kendi haline bıraktık artık veteriner de kişiliği böyledir dedi. İki hafta kadar önce kısırlaştırdık ama değişen bir şey yok hatta bazen önceki halinden daha deli deli hareket ettiği bile oluyor, uzun vadede göreceğiz artık. Siz de kısırlaştırma işleminden mucize beklemeyin diye yazıyorum. Dediğim gibi biz kendi haline bıraktık misafirin yanına çıkarmıyoruz, mama yerken seviyoruz konuşuyoruz, oyun oynuyoruz bu şekilde bir ilişki kurma yoluna gittik. İnsan sevmemesi ve her şeyden tırsması hariç biraz yol kat ettik gibi.

  • saridendigindekirmizidiyebagiranadam  (30.11.18 17:50:57)
belki yanına bir kardeş alabilirsiniz. bu sayede birileriyle iletişime geçmiş olur siz yokken. tabi ilk başta kurulacak iletişimin her noktasında yanlarında olmanız gerekecektir diye düşünüyorum.

  • rakicandir  (30.11.18 17:55:00)