japonya'da yaşamak vs bodrum veya kaş'ta yaşamak

gelir iki yerde de rahat yetecek düzey. hangisi?

çoluk çocuk, başka dertler vs. yoksa kaş
bodrum çok tiki, çok trafik annecim. bodrum yarımadasındaki ama popüler olmayan başka yerler de olabilir.
japonya'ya gitmedim ama yabancılar için zor diyorlar + dil sıkıntısı var. baştan bir kariyer inşa edecek, çocuk filan yetiştirecek olsam her türlü gelişmiş ülkeyi türkiyedeki her yere tercih ederim.
  • niye ama  (29.11.18 20:41:16)
bodrum ya da kaş kesinlikle, hadi avrupa, abd, kanada olsa düşünürüz ama Japonya yabancılar için çok matah değil bence.

  • gezegen olan pluton  (29.11.18 21:43:13)
Kas'ta rahat edecek para sadece 1000 dolar. Tokyo dunyanin en pahali sehri! 10 bin dolar gelir mi elde edeceksin ayda. Her ay 1000 dolar biriktirsen yapacagin tatili dusun. Bir de Kas'tayken ayda 1000 dolar biriktir kolaysa.

  • Traveller  (29.11.18 21:48:01)
Şimdi komple bir ülke ile biri büyük, biri küçük iki adet ilçenin karşılaştırılması biraz yanlış olur. Japonya deyince Tokyo ve Osaka gibi metropoller ayrı, Hokkaido'nun veya Tohoku bölgesinin köylük yerleri ayrı, Okinawa adaları ayrı değerlendirilmeli. Bodrum ve Kaş'ı mesela Okinawa'daki yerleşim yerleri ile karşılaştırsak bir anlamı olur tabi. Gidilecek yer önemli. Büyük şehirler dışında toplu taşıma az bi şey zayıftır Japonya'da, biraz da pahalılığı var. Okinawa özelinde özellikle. Ana adalardan ayrı olduğu için biraz daha fiyatlar yüksek, lakin hayat daha sakin. İşin alfabe kısmı baya zordur ama grameri kolaydır. Nerede yaşayayım desen...valla aklı olan kaçar denen bir devirdeyiz, o yüzden Japonya diyeceğim ama her yabancı ülke gibi her şeyini düzgün ayarlamadan, işini gücünü oturtmadan yurtdışına yerleşmeye gitmeni önermem. Belli bir garanti durum varsa yapıştır, lakin yoksa önce oldurmaya çalış sonra yapıştır.

  • d max  (29.11.18 22:26:30)
yurtdışı hastası olarak kesinlikle bodrum ya da kaş diyorum.

japonlar acayip abartılmış tuhaf bir millet. bireysel olarak yargılayacak hâlim yok ama toplumsal kültürleri, anlayışları, aşırı muhafazakarlıkları, ırkçılıkları vs. mide bulandırıcı. güney amerika, avrupa, avustralya desen düşünürüm de japonya'da yaşayacağıma kendi ülkemde yaşarım, her türlü daha iyidir.

bu japonlar da zaten bu inatlarını sürdürürlerse tarih sahnesinden silinirler yavaş yavaş. kafayı bozdukları abuk çalışma kültürü yüzünden ülkece psikolojileri bozuldu, segs falan yapmadıkları için genç nüfus korkunç oranda azalıyor. göçmenlere de burun kıvırıyorlar en çok kendileri ihtiyaç duyduğu halde.
  • der meister  (29.11.18 22:33:28)
Japonya'da 1 yıl yaşamış biri olarak Japonya derim ama d max +1

Japonya ama neresi? Tokyo-Osaka-Kobe-Kyoto ve birkaç şehir dışında çoğu küçük şehrinde yaşaması zor ve sıkıcı. Ucuz olsa dahi ulaşım vs zor. Gittiğiniz yere göre artısı eksisi değişir. Japonlar ilginç bi millet ama Japonya'ya hiç gitmemiş ya da hepi topu 1-2 hafta kalmış kişilerin yorumlarından anlamazsınız pek bir şey. Irkçı bilmem ne yorumu yapanlar da ekşisözlükten filan okuyup okuyup gelen insanlar çoğunlukla. Buna girersem çok çıkamam şimdi ama önceden uzun vadeli Japonya'da kalmışlığınız yoksa önce bir gidip 1-2 ay denemenizi öneririm. Çok güzel ülke, ama bazısına Tokyo'su filan ağır gelir bazısı kırsalında çok güzel yaşar ya da tam tersi.

Ben birkaç yıl içerisinde bodrum, kaş vsnin dahi yaşanılacak halden çıkacağını düşünüyorum. Ekonomi malum zaten. Paranı Japonya'da kazanıyor olursan zaten her halükarda yaşarsın Tokyo'da bile. Yalnız yaşıyorsan 3-4000 dolar yeter diye düşünüyorum aşşşırı lükslerin yoksa. Bonus olarak gelen güvendelik hissi de cabası.
  • kozmosta bir nokta  (29.11.18 23:10:03)