Haşimato Hastalarına Bir Soru (TSH-T3-T4 Normal)

merhaba. geçtiğimiz günlerde yapılan kan tahlilleri sonucu haşimato hastalığım olduğunu öğrendim.

anti-tpo ve anti-tg antikorlarım yüksek olmasına rağmen şu an tsh(ilkinde 3.9, 10 gün sonra 2. kan verişimde 3.2 çıktı), serbest t3 ve serbest t4 değerlerim referans sınırları içerisinde çıkmıştı.

iki doktora başvurup, iki farklı yorum aldım. biri euthyrox 25 mcg ile ilaca başlamam gerektiğini(başlarsam da biliyorum ki artık ondan kurtuluş yok, ömür boyu devamı gelecek), diğeri ise ilaç kullanmayıp 3 ay sonra yeniden kan testi yaptırmamı istedi. haliyle kararsız kaldım. halen de ilaç kullanımı gerçekleştirmiş değilim.

benden daha uzun süredir haşimato hastalığıyla beraber yaşayan tecrübe sahibi insanların fikirlerini merak ediyorum. siz olsanız şu tabloda ilaca başlar mıydınız, yoksa ilaçsız takipte kalarak devam mı ederdiniz?

Kullanın ilacınızı zaten o yerine koyma tedavisi yani hormon kullanıcaksınız bir sakıncası yok.

  • pastörizesüt  (27.11.18 12:56:56)
başlarsam ondan kurtuluş yok diye bir şey yok başlasanız da başlamasanız da bu hormon üretilemiyorsa kullanmanız gerekecek başladım artık hep dışardan almam gerek diye bi şey yok yani. ilk teşhisim koyulduğunda tsh ım 50 küsür tpo 1300 idi.

yani başlayın 2 ay sonra ölçtürün.
  • sanguine mcqaer  (27.11.18 13:44:37 ~ 13:45:32)
4 yıldır hashimato ile mücadele halindeyim. Diğer arkadaşların da dedikleri gibi, "ilaca başlarsam ömür boyu kullanacağım." diye bir şey yok. Hashimatoda ilaca ihtiyaç duymadığınız dönemler de oluyor. Sürekli ilaç kullanmayacaksınız veya sürekli ilacınızın dozu sabit kalmayacak. Ama artık ömür boyu düzenli aralıklarla tahlil yaptırmak zorundasınız. İlacı düzenli kullanmak, sabah mümkünse erken saatte almak ve ilaç aldıktan sonra en az yarım saat hiçbir şey yememek de size yardımcı olur. Geçmiş olsun.

  • siyah noktali film  (27.11.18 13:55:02)
gecen sene tsh 3.55 di. doktor euthrox yazdi. kullandim bitirene kadar, kac ay hatirlamiyorum. son tahlilde 2.46 cikti. (1 sene sonra)

demek ki kullaninca dusuyor. :) tekrar yazar mi bilmiyorum yalniz, daha sonuclari gostermedim.

hissettigim bir degisiklik yok bu arada.

hasimato degilim.
  • jimicik  (27.11.18 14:12:58)
fikir ve öneri paylaşanlara teşekkürler.

tiroid ilacının temel fonksiyonu; tsh'ı normal bir değerde tutmak. benim ise zaten şu an doğal, ilaç kullanımsız tsh'ım ilk mesajda da bahsettiğim şekilde öyle yüksek değil. hayatımda da şu ana dek hiç tsh'ımı o değerlerden daha yüksek bir halde görmedim. aynı şekilde serbest t3 ve serbest t4 de normal.

yani evet; antikor yüksekliğine bakarsak elbet mecburi ilaç kullanmam gereken dönemler gelecek. ama tsh-t3-t4'te "şu an için anormallik yokken" ilaç kullanmak veya kullanmamak, ilerisi için bir şey fark ettirir mi, ettirmez mi, bunun düşüncesindeyim.
  • silentscream  (27.11.18 15:55:05)
normal değerler arasında olsa bile 3.9 yüksek sayılıyor. yukarıda da denmiş yaşınız genç ise 1,5 civarı olması iyidir. yani sizde

anti tpo değerinizi söyleseydiniz daha iyi yardımcı olunurdu zira haşimato oradan anlaşılıyor. ve bu yükseklik için de farklı bir ilaç verilmiyor yine tiroid hormonu kullanılıyor. üstelik 25 mg zaten çok düşük. ben olsam başlardım.

siz bilirsiniz.
  • sanguine mcqaer  (27.11.18 16:55:38)
Bundan 5 sene önce rutin bir kan tahlilinde anti tpo mun yüksek olmasından dolayı hashimotodan şüphelendiler. Benim de aynen tüh, t3, t4 normal sınırlar içerisindeydi. Ultrasonla tiroid bezlerime bakıldı ve nodüllerim olduğunu söylediler, böylece haşimoto teşhisim kesinleşti. Doktor hemen ilaç yazmadı, çünkü bazen haşimato olsan bile hormonların azalmayacağını, eğer bir kaç ay içerisinde hormonlarım yükselirse ilaca başlayabileceğimi söyledi. O dönem tsh'ım 3.9 falandı. Birkaç ay sonra 5.20 gibi bir değere çıktığı için 25 Euthyrox yazdı ve o günden beri kullanıyorum. Şuan da 3.5 civarı Tsh'ım. O yüzden şaşırdım insanlar 1.5 olmalı demiş. Doktorum her test sonucumda 25 mg ile devam etmemi söylüyor çünkü. Neyse, sonuç olarak doktorum da aynen bu şekilde yaptı çünkü dediği gibi, bazen yıllar boyunca tsh yükselmese de Hashimoto olabiliyor. Ultrasona girdiniz mi hiç?

  • vivalaaj  (27.11.18 17:14:20)
@sanguine mcqaer yaşım 34, erkeğim. anti-tpo değerinden de bahsetmişsiniz; anti-tpo 273, anti-tg 575.

@vivalaaj evet, ultrason'a girdim; olumsuz herhangi bir durum tespit edilmedi, normal sonuçlar.
  • silentscream  (27.11.18 17:52:07)
16 yaşımdan beri kullanıyorum ilacını alıp dra sık kontrole gidiceksin . Almazsan yürüyen cenaze olursun. Geçmiş olsun bence ilaca başla

  • photo85  (27.11.18 19:42:06)