Klasik "Kim biniyor aaabi bu arabalara?!" Sorusu

Evet, kim bu insanlar?

Müteahitler, aileden arazi/emlak zengini olanlar filan tamam.

Ama başka kimler var böyle?

Esnaf/sanayici/tüccar kan ağlıyoruz diyor ya hep.

Az önce önümde kocaman bir Range Rover SUV durdu. İçinden çıkan arkadaşlar yürüyüşlerine, üstlerine başlarına baksan gariban denecek gibi kişilerdi.

50 bin lira maaş alan biri, her ay araba için kenara 20 bin lira atsa, bu arabaların alınması 6-7 yıl sürmez mi?

1.5 milyonu SUV ye bağlayacak insan ayda 150 bin kazanıyor olmalı diye düşünüyorum, yanlış mı düşünüyorum acaba?

Sanki zengin olmanın kolay bir formülü varmış da ben bulamıyormuşum gibi.

değnekçi olabilir mafyanın elemanı olabilir pavyon fedaisi pavyon sahibinin arabasını kullanıyor olabilir illegal işler yapıyor olabilir oteli olanlar olabilir bazı yemek şirketlerinin şubesinin sahipleri olabilir. bizim devlet ünisine porsche geliyordu her gün hem de bi kadındı sahibi. mekanın sahibiymiş. 50 bin üstü maaş değil genelde mekanın net karı oluyor..

  • lycoxin  (23.11.18 19:57:18)
Büyük bir oranda normal, vicdanlı insanların aklına gelmeyecek işler yapan insanlar biniyor.

  • fermiparadoksu  (23.11.18 20:14:58)
Hastane karsisinda bufesi olabilir. Adam 2018 a6'yla gelip tost basiyor.

  • brkylmz  (23.11.18 22:05:14)
Arsa zenginleri, kira zenginleri ve üst düzey yöneticiler başı çeker.

  • malheiros  (23.11.18 23:14:06)
O araçların çoğu kişiler üzerine değil. Sen birey olarak alınca vergi ananı ağlatıyor ama şirket alınca öyle değil.

  • catch the arrow  (24.11.18 01:54:02)
Arabadan inenler kılıksızsa inşaatcıdır hocam benim gibi :)

Bi kere hesabın baştan yanlış, 50 bin lira alan kenara para atsa diye girmişsin muhabbete.

Kenara para atarak bu arabalar evler alınmaz, kredi denen bir şey var (vardı)

Bu arabaları maaşlı çalışanlar almaz/alamaz +1

Hepsi bir şekilde ticaret ile meşgul, üst düzey yöneticiler zaten arabaya para bağlamaz. Şirket kiralıyor ve vergiden düşüyor.

Filo kiralama sadece clio, fluence, egea ile olmuyor. Audi A8'inden tut Range Rover'ına kadar çok pahalı araçlar da kiralanıyor.

Peki bu ticaretle uğraşanlar nasıl alıyor ya da neden alıyor.

Nasıl alıyor? Demek ki kazanıyor, ticaret yapmak belli bir zümrenin tekelinde değil. Ülkemzide kast sistemi de yok isteyen istediği işi yapabilir.

Ama herkes başarılı olamıyor, ben herkese ticareti denemesini tavsiye ederim her zaman. Ama herkes cesaret edemiyor, cesaret eden herkes de başarılı olamıyor.

Adam bir firmada müdür kendi işimi yapıcam diyip aynı sektörde firma kuruyor ticarete atılıyor.

Ama olmuyor, başaramıyor. Tekrar aynı sektörde başka bir firmada maaşlı yöneticilik yapıyor mesela.

Ayrıca tüccar için arabaya yatırdığı para çöpe gitmiyor ki, sermayenin bir kısmını orada tutuyor. Sıkışsa lazım olsa satar işini görür sonra yine alır.

İnşaat sektöründen örnek vereyim, adam 2 daire satıyor giriyor hemen lüks bir jipe ya da mercedese. Bir sonraki projede para lazım olunca satıp işini hallediyor sonra tekrar alıyor.

Almak da zorunda, çünkü lüks araba güç göstergesi.

Ben mesela arabalara hiç önem vermem, sevmem de. Motosiklet hastasıyım ama mecbur arabaya da biniyorum.

R1200 GS ile arsa sahibinin yerine bakmaya gitsem "bu ne biçim mütahhit lan, bir arabası bile yok" derler işi alamam. Ama 150 bin liralık mercedesle gidersem hürmet görürüyorum, halbuki o motor o arabadan pahalı :)
  • John Bloor  (24.11.18 10:14:13)
bu araçların çoğu yatırım yapılırken kredi masraflarının içerisine atılır,
mesela adam 30 daireli ev yapıcak maliyet sallıyorum 300k*30=9000k e bide range rover katalım içine 10500k.
bankaya gidip 10500k üzerinden anlaşıyorsun.

veya bir makine alacaksın 1500k birde araç alayım diyorsun etti sana 2500k firma ödesin işte.

yoksa maaş hesabı ile olmuyor o zaten.
  • dedim dedim de kime dedim  (24.11.18 11:08:36)