Disiplinli olmak

1. Disiplin nedir?
2. Disiplinli misiniz?
3. Bir insan nasıl disiplinli olur?

1- bulunduğun ortamın ya da yaptığın işin tüm gerekliliklerini/kurallarını yerine getirmektir.
2- İş konusunda evet, normal yaşantımda hayır
3- Azcık obsesif ve kuralcı olmalı. "neyse" kalıbını hayatından çıkarmalı
  • unique hint kumasi  (23.11.18 11:06:33)
1-kurallara uymak +1
2-evet
3-öncelikle çocuklukta kazanılan bir özellik, değilse sürekli üzerinizde stresi hissetmelisin yoksa kendi kendini kolayca kandırır goygoya bağlarsın.
  • basond  (23.11.18 11:29:26)
Disiplin nedir? Kuralina gore is yapmaktir, her ne olursa olsun kurallarin disina cikmamaktir. Hasta da olsa sabah 6'da kalkmak bir disiplindir. Matematik mesela bir disiplindir. Yazilan programlar birer disiplindir. Robotik her sey disiplinin bir ornegidir.

Bir insan nasil disiplinli olur? Robot gibi programina riayet ederek.

Askeriyede insan gibi oz iradeye sahip varliklar olmanizi istemezler mesela. Her asker birer robottur bu baglamda. Robot gibi olmalarini isterler.

Askeriye kulturunu hayatina kanalize edersen direktman disiplinli olursun ama bunun getirileri goturuleri olur. Ozgur iradeyle karar alamazsin mesela. Her zaman bir ustten bir direktifle hareket etmen gerekir.

Aslolan disiplin degil ozsaygi ve ahlaktir. Ahlaktan kasit namus degil. Is ahlaki olan bir insan isine gec kalmamaya ozen gosterir mesela. Sporcu ahlakina sahip birisi antrenmanini herhangi bir zorlamaya mahal vermeyecek sekilde yapar mesela. Ev mefhumu olan bir insan bulasik biriktirmez mesela. Disini fircalamadan yatmaz bir insanin kendine saygisi varsa ki bu bir ahlak meselesidir.

Ahlak gece disari cikip birini bulup vurusmak kadar dar bir cercevede degerlendirilmez.

Kendine bir ahlak yapisi kurarsan zaman icinde buna riayet edersen otomatikman toplumda disiplinli biri olarak anilirsin.
  • bos gezenin bos ustasi  (23.11.18 14:06:35 ~ 14:09:05)